Argentina opouští historickou pozici neutrality. Nesouhlasíme s Agendou 2030 a Paktem pro budoucnost, říká prezident Milei
Javier Gerardo Milei, prezident Argentiny, promluvil na úterním Valném shromáždění OSN o základech OSN, které se podle něho hroutí a měly by být obnoveny. Prohlásil také ke konci projevu, že Argentina opouští historickou pozici neutrality. Podle Mileie je třeba změnit směřování OSN, odmítnout Agendu 2030 a Pakt pro budoucnost a vytvořit novou agendu, která bude následovat principy, pro které byla OSN ustavena.
„Pro ty, kdo to nevědí, nejsem politik, ale libertariánský ekonom, který se nikdy nechtěl stát politikem a který byl poctěn funkcí prezidenta Argentinské republiky tváří v tvář výraznému selhání více než století dlouhé kolektivistické politiky, která zničila naši zemi,“ řekl v projevu Milei.
Milei prohlásil, že chce „s pokorou upozornit různé národy světa na cestu, po které jdou už desítky let, a na nebezpečí, které hrozí, tedy že tato organizace (OSN) nesplní své původní poslání“, narážel na zřízení OSN za účelem zamezení válkám mezi národy.
Chtěl bych s pokorou upozornit různé národy světa na cestu, po které jdou už desítky let, a na nebezpečí, které hrozí.
— Javier Gerardo Milei, prezident Argentiny
„Nepřišel jsem světu říkat, co má dělat,“ ale varovat před tím, „co se stane, pokud bude OSN pokračovat v prosazování kolektivistické politiky, které propaguje pod mandátem Agendy 2030“, pokračoval Milei.
OSN se podle Mileie zrodila z hrůz a krutostí dvou světových válek a cílem mezinárodního společenství bylo, aby se tyto tragédie již nikdy neopakovaly. Byla vytyčena Všeobecná deklarace lidských práv, která uvádí, že všichni lidé se rodí svobodní a rovní co do důstojnosti a práv. Milei ocenil, že se podařilo udržet „relativní mír a globální stabilitu“ po dobu 70 let.
Jaké hodnoty nová Argentinská republika obhajuje?
Argentinský prezident dále upozornil na to, že OSN jako jiné byrokratické struktury, které lidé vytvářejí, přestala dodržovat principy uvedené v jejím zakládajícím prohlášení a začala se měnit.
„Organizace, která byla v podstatě koncipována jako štít, k ochraně říše lidí, se proměnila v Leviatana s mnoha chapadly, který se snaží rozhodovat nejenom o tom, co by měl některý národní stát dělat, ale také, jak by měli žít všichni občané světa,“ řekl Milei.
Organizace OSN, která usilovala o mír, se změnila v organizaci, která svým členům vnucuje ideologický program s nekonečným seznamem pravidel.
— Javier Gerardo Milei, prezident Argentiny
Tak se organizace OSN, která usilovala o mír, změnila v organizaci, která „svým členům vnucuje ideologický program“, který se týká „nesčetných otázek lidského života ve společnosti“.
Úspěšný model OSN se podle Mileie rozpadá a myšlenka „míru bez vítězství“ a „spolupráce národních států“ byla „opuštěna“ a nahrazena modelem „nadnárodní správy mezinárodními byrokraty, kteří občanům vnucují určitý způsob života“.
I současné jednání OSN je podle argentinského prezidenta „prohlubováním tragického směru, který tato instituce přijala“.
Generální tajemník OSN podle Mileie požaduje „definici nové společenské smlouvy v celosvětovém měřítku a zdvojnásobení závazků agendy 2030“.
Agenda 2030, ačkoliv její cíle jsou dobře míněny, není nic jiného než nadnárodní socialistický vládní program.
— Javier Gerardo Milei, prezident Argentiny
„Agenda 2030, ačkoliv její cíle jsou dobře míněny, není nic jiného než nadnárodní socialistický vládní program,“ řekl Milei a podle něho „si klade za cíl řešit problémy modernity řešeními, která podkopávají suverenitu národních států a porušují právo na život, svobodu a majetek jednotlivců“.
Tato politická agenda má podle prezidenta Argentiny řešit chudobu, nerovnost a diskriminaci „prostřednictvím právních předpisů, které tuto problémy jen prohlubují“. Pro to podle Mileie existují již historická ponaučení o tom, že „jediný způsob, jak zajistit prosperitu, je omezit moc panovníka a zajistit rovnost před zákonem a obranu práva na život, svobodu a majetek jednotlivců“.
Podle prezidenta Mileie nasměrovala Agenda 2030 instituci OSN „na špatnou cestu“.
Dodal také, že organizace OSN, která se zrodila pro ochranu lidských práv, se stala hlavním hnacím motorem porušování svobody během uvalování celosvětových karantén v roce 2020.
Tvrdá kritika některých událostí na půdě OSN
„Právě v tomto domě umožnili vzestup krvavých diktatur jako těch na Kubě a ve Venezuele bez sebemenších výčitek,“ uvedl Milei. „Právě v tomto domě, který tvrdí, že hájí práva žen, umožňují zemím, které trestají své ženy za to, že ukazují kůži, vstoupit do Výboru pro odstranění diskriminace žen.“
V domě OSN také podle prezidenta dochází k systematickému hlasování proti Státu Izrael, „který je jedinou zemí na Blízkém východě, který hájí liberální demokracii“ a OSN zároveň „demonstruje neschopnost reagovat na terorismus“.
Dále se Milei vyjadřoval k ekonomické oblasti, v níž podle něj OSN podporuje „kolektivistické politiky, které podkopávají hospodářský růst, porušují vlastnická práva a brání přirozenému ekonomickému procesu a zabraňují nejvíce znevýhodněným využívat vlastní zdroje, aby se mohli posunout vpřed“.
Jako „toxické“ označil Milei podporování vztahů mezi „politikami globálního řízení a mezinárodními úvěrovými organizacemi“, které dělají z marginalizovaných zemí „věčné dlužníky, aby podpořili agendu globálních elit“.
Namísto toho, aby OSN řešila situaci vojenského vpádu Ruska na území Ukrajiny, investuje čas do vnucování chudým zemím, jak a co mají vyrábět, s kým se mají stýkat, co by měly jíst a čemu by měly věřit.“
— Javier Gerardo Milei, prezident Argentiny
Světové ekonomické fórum (WEF) podle Mileie prosazuje „směšnou politiku s malthusiánskými klapkami na očích, jako je politika nulových emisí, která poškozuje především chudé země a politiku týkající se sexuálních a reprodukčních práv, když se porodnost v západních zemích propadá, což pro všechny znamená chmurnou budoucnost“.
Právo veta stálých členů OSN se začalo podle prezidenta „využívat pro obranu vlastních zájmů některých z nich“.
Milei míní, že OSN, místo aby řešila situaci vojenského vpádu Ruska na území Ukrajiny, „investuje čas do vnucování chudým zemím, jak a co mají vyrábět a s kým se mají stýkat, co by měly jíst a čemu by měly věřit“. To dává do souvislosti s takzvaným Paktem pro budoucnost.
Výhled a prognóza budoucnosti
Na závěr vydal Milei „varování“ a prohlásil, že nás „čeká konec jednoho cyklu“, který se projeví tím, že „kolektivismus a morální póza agendy UOC se střetly s realitou a již nemají věrohodná řešení pro skutečné problémy světa“ a dodává, že „ve skutečnosti nikdy neměly“.
Pokud Agenda 2030 selhala, měli bychom si podle argentinského prezidenta položit otázku, „zda se nejednalo o špatně koncipovaný program od samého začátku, přijmout tuto skutečnost a změnit kurz“.
Dodává, že nemá smysl setrvávat v problému nebo „zdvojnásobit program, který vždy selhal“.
Argentina prochází hlubokými změnami, rozhodli jsme se přijmout ideály svobody, podle nichž se všichni občané rodí svobodní a rovní před zákonem a máme nezcizitelná práva udělená Stvořitelem.
— Javier Gerardo Milei, prezident Argentiny
Levicoví politici podle Mileie navrhují, co by podle nich měli lidé dělat, a „když jednotlivci jednají jinak, nemají lepší řešení než potlačovat a omezovat jejich svobodu“.
„My v Argentině jsme na vlastní oči viděli, co stojí na konci této cesty závisti a vášní: chudoba, ignorance, anarchie a fatální nesvoboda,“ řekl Milei.
„Stále máme čas se od tohoto kurzu odklonit,“ míní prezident Argentiny.
„Chci něco ujasnit, aby nedošlo k nedorozumění. Argentina prochází hlubokými změnami, rozhodli jsme se přijmout ideály svobody, podle nichž se všichni občané rodí svobodní a rovní před zákonem a máme nezcizitelná práva udělená Stvořitelem, mezi která patří právo na život, svobodu a majetek,“ řekl Milei.
Tyto principy podle něho pohánějí změny, které v Argentině probíhají a podle kterých se bude jeho země řídit i v mezinárodních vztazích.
„Věříme v obranu života všech, majetku všech, svobodu projevu a vyznání a obchodu pro všechny, a věříme v omezenou vládu pro všechny,“ dodává argentinský prezident Milei.
Tato doktrína nové Argentiny není podle něj ničím více než skutečnou podstatou OSN, o které mluvil na začátku proslovu, a proto by ji měly země světa v rámci obrany svobody také prosazovat.
Kéž Bůh žehná Argentincům a všem občanům světa, a kéž jsou nebeské síly s námi.
— Javier Gerardo Milei, prezident Argentiny
„Pokud se OSN rozhodne vrátit k principům, které jí vdechly život a znovu se přizpůsobit roli, pro kterou byly zkoncipována, počítejte s neochvějnou podporou Argentiny v boji za svobodu,“ uzavírá Milei, ale zároveň varuje, že jeho země nebude podporovat jakoukoliv politiku, která zahrnuje omezení osobních svobod, obchodu nebo porušování přirozených práv jednotlivců, „bez ohledu na to, kdo ji prosazuje“.
„Z tohoto důvodu chceme oficiálně vyjádřit nesouhlas ohledně Paktu pro budoucnost, který byl podepsán v neděli, a vyzvat všechny národy svobodného světa, aby se k nám připojily nejenom v nesouhlasu s paktem, ale také při vytváření nové agendy pro tuto vznešenou instituci – agendu svobody,“ řekl prezident s tím, že Argentina tímto opouští historickou pozici neutrality a „bude stát v čele boje za svobodu“.
„Kéž Bůh žehná Argentincům a všem občanům světa, a kéž jsou nebeské síly s námi. Ať žije svoboda, hergot! Děkuji vám mnohokrát,“ zakončil svůj projev Milei.
Zde nabízíme link na videozáznam proslovu argentinského prezidenta, který na síti X opatřil titulky Marek Španěl (jde o neoficiální překlad).
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy