Bývalý nadějný hokejista Štraus dostal přísnější trest za drogy. Čeká ho vězení
Bývalý nadějný hokejista Štraus dostal přísnější trest za drogy. Čeká ho vězení | Video: Deník/Roman Martínek
Tvrdé drogy rozvážel Jakub Štraus z Havlíčkova Brodu mimo jiné na koloběžce. Pro bývalého nadějného hokejistu to byl finanční příspěvek v době, kdy byly kvůli pandemii koronaviru zavřené restaurace. Podnikal totiž v gastronomii. S drogami měl ale dlouholeté zkušenosti. Byl za ně i odsouzen. Ve středu mu to připomněla i předsedkyně odvolacího senátu před Krajským soudem v Brně.
„I sám obžalovaný si uvědomuje, že díky jeho počínání se tvrdé drogy dostaly k lidem, kteří je dosud nebrali, což je vysoce společensky nebezpečné,“ uvedla soudkyně Monika Staniczková. Na druhou stranu mu soud uvěřil v tom, že se chce závislosti na drogách zbavit.

„Vazba pro mne byla v tomto ohledu požehnáním,“ vyjádřil se u brněnského soudu Štraus. Do vazby ho poslal soud v Jihlavě, protože pokračoval v distribuci drog i poté, co byl obviněn. „Chtěl bych být zase prospěšný, žít normální život a pomáhat otci v podnikání. Nejprve se ale musím zbavit závislosti na drogách,“ líčil u soudu Štraus
Toho Okresní soud v Jihlavě loni v prosinci poslal do vězení na tři roky. K tomu mu nařídil propadnutí osmačtyřiceti tisíc korun a deseti dolarů. I tu koloběžku mu sebral. Jenže tři roky pro člověka, který byl opakovaně soudně trestán, se zdálo státnímu zástupci málo, proto si podal odvolání. Soud v Brně se celou kauzou zabýval právě tuto středu. Štraus nakonec musel skousnout to, že mu soud ještě trest o rok zpřísnil.

„Obžalovaný sice přiznal vinu, ale přitěžuje mu jeho trestní minulost, páchání trestné činnosti i poté, co byl obviněn, a společenská nebezpečnost,“ vysvětila v odůvodnění předsedkyně odvolacího senátu.
Šustr si tak definitivně odsedí čtyři roky. Rozhodnutí je pravomocné. Podat si může ještě dovolání k Nejvyššímu soudu. Jde ale o mimořádný opravný prostředek, který nemá odkladný účinek na pravomocně uložený trest.

Tvrdou drogu mu podle obžaloby ze severních Čech vozil kuchař z Prahy, jednatřicetiletý Dušan Kučeraj. Štraus od něj postupně nakoupil nejméně tisíc gramů pervitinu za zhruba 200 tisíc korun. Část pervitinu si Štraus nechal pro vlastní potřebu, jinak ji dál prodával nejméně deseti uživatelům z Havlíčkobrodska a Jihlavska. Drogu rozvážel i na elektrokoloběžce.
Kriminalistům se podařilo odhalit a dopadnout i samotného výrobce. Byl jím jednapadesátiletý Jaroslav Roflík z Loun. Pervitin pro Štrause vyráběl v rekreačním areálu Lubenec u Loun asi od podzimu 2023 do února následujícího roku. Za výrobu a distribuci pervitinu hrozil aktérům trest od dvou do deseti let.

Roflík nakonec dostal šest let, protože podle soudů nemá na svoji trestnou činnost absolutně žádnou sebereflexi ani lítost. Kučeraj jako jediný odešel ještě s výchovným trestem. Dostal tři roky podmíněně odložené na zkušební dobu pěti let. Žalobce požadoval přísnější trest i pro něj, ale to odvolací soud zamítl. Tresty jsou pravomocné u Roflíka i Kučeraje.
Tento článek jste si mohli přečíst díky vašemu předplatnému.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy