Část Česka druhým dnem sužují rozsáhlé povodně, evakuováno bylo přes 10.000 lidí, aktualizované shrnutí
Aktualizováno v 19:00 dne 15.9.2024
Moravu a Slezsko druhým dnem sužují povodně, problémy a škody působí také na jihu a severovýchodě Čech a na Vysočině. Toky se po deštích rozvodňují od pátku, v sobotu Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, dnes ho zavedl Liberecký kraj pro Frýdlantský výběžek. Voda se vylila do některých měst, na Jesenicku její nápor nevydržely některé domy. Evakuováno bylo v celé ČR přes 10.000 lidí, pohřešováni jsou čtyři lidé. Výpadky jsou v energetice i v sítích mobilních operátorů, problémy jsou v dopravě. Provoz omezí některé školy. Vláda bude jednat o materiální pomoci.
Kolem 18:30 byl povodňový stav na 250 místech v Česku, třetí stupeň ohrožení platil zhruba na 110 z nich, mimo jiné také na dolním Labi. Počty už začaly klesat, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Stupeň, který ČHMÚ označuje za extrémní povodeň, byl v té době na desítce míst. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že stoletou vodu dosud zaznamenalo 55 měřicích míst. Toky se rozvodnily po vytrvalých deštích, od středečního večera napršelo na návětří Jeseníků zhruba 500 litrů na metr čtvereční, na hřebenech Krkonoš 450 litrů a v Jizerských horách a Beskydech 300 litrů na metr čtvereční.
Fiala a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) požádali občany, aby uposlechli případné výzvy k evakuaci. Lidé by podle premiéra měli respektovat pokyny starostů a hasičů a neměli by v souvislosti s povodněmi riskovat. Přesto dnes hasiči s policií museli v Praze zachraňovat muže, který si šel zaplavat do Vltavy.
Evakuovaných bylo zatím více než 10.500 lidí, uvedl po poledni generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. „Mnohdy se vracíme na místa, kde primárně se lidé odmítli evakuovat preventivně, a pak už je zachraňujeme,“ řekl. Za dnešek do 18:00 zasahovali hasiči u 6055 událostí souvisejících s počasím, v sobotu jich bylo 7884.
V pondělí večer se kvůli povodním mimořádně sejde vláda, projednat může i ukrajinskou nabídku personální i materiální pomoci záchranných složek pro Česko Fiala upozornil, že lidé už mohou na úřadech práce žádat o mimořádnou okamžitou pomoc, dostat mohou až téměř 73.000 korun. Vláda podle něj přistoupí také k mimořádným opatřením. Zda povodňová situace zasáhne do krajských a senátních voleb o příštím víkendu, by mělo být podle premiéra jasné v pondělí.
Voda už se dostala do některých měst. Zaplavila až 80 procent území Krnova na Bruntálsku. V Hanušovicích se zvedla asi o metr za deset minut, většina lidí zůstala doma a nestihla se evakuovat, řekl ČTK starosta Marek Kostka. Evakuaci vyhlásilo vedení Troubek na Přerovsku, které zničily záplavy v roce 1997.
Na Chrudimsku povodňová vlna z řeky Novohradky zasáhla město Luže. V Opavě stejnojmenná řeka překročila stoletý průtok a rozlila se do sídliště Kateřinky. Voda se dostala i do centra Bohumína na Karvinsku. Organizátoři zrušili Dny NATO v Ostravě plánované na příští víkend.
Některé oblasti voda odřízla od okolí. Kvůli sesuvům půdy se nelze dostat do krkonošské obce Malá Úpa, voda z rozvodněné Smědé opět zaplavila všechny přístupové silnice do pohraniční obce Višňová ve Frýdlantském výběžku. Dopoledne policie informovala o nedostupnosti Jesenicka kvůli neprůjezdným silnicím. Město Jeseník zaplavila řeka Bělá, voda v oblasti strhla několik starších domů.
Jesenicko nebo Frýdlantsko, které zároveň patří k nejvíce znevýhodněným regionům, utrpí pravděpodobně po povodních také největší škody, uvedl na síti X prezident Petr Pavel. Nápravy škod po celé republice budou vyžadovat nejen pomoc státu, pojišťoven, ale všech, míní. Požádal občany o podporu těch, kteří se dostanou v těchto dnech do mimořádně složité situace.
Na železnici jsou problémy zejména v okolí Ostravy, zaplavená místa zastavila vlaky na hlavních koridorech. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) oznámil, že dostat se vlakem do Ostravy zřejmě nebude možné po celý následující týden. Kvůli podemletí, zaplavení nebo spadlým stromům jsou neprůjezdné desítky tratí, některé i preventivně. Déšť a záplavy omezily dopravu také na některých úsecích silnic a dálnic.
Energetikům se do 18:00 podařilo snížit počet domácností bez elektřiny na přibližně 135.000 z ranních 260.000. Firma E.ON vyhlásila kvůli velkému množství poruch kalamitní stav v Jihomoravském a Zlínském kraji, na Vysočině a na Prostějovsku v Olomouckém kraji. Společnost ČEZ kalamitu vyhlásila v sobotu večer v některých okresech šesti krajů. Na severu Moravy, ve Slezsku a na Trutnovsku byly ráno bez proudu stovky mobilních vysílačů, což způsobuje výpadky signálu.
Pršet bude v Česku i v pondělí, srážkové úhrny ale budou nižší než o víkendu, uvedl ČHMÚ. Nejvyšší vzestupy hladin toků předpokládá v noci na pondělí na tocích, jež odvodňují Jeseníky, Krnovsko, Opavsko, Ostravsko a Beskydy. Výrazné vzestupy budou u toků odvodňujících severovýchodní horské oblasti, Českomoravskou vrchovinu, Šumavu a Novohradské hory.
Místostarosta Binar: Až 80 procent území Krnova je pod vodou
Až 80 procent území Krnova na Bruntálsku je pod vodou. Město už nedokáže účelně koordinovat záchranné práce a pomoc postiženým obyvatelům. Spoléhá především na pomoc kraje. ČTK to řekl místostarosta Miroslav Binar (ANO). Podle něj je situace v Krnově nyní výrazně horší než v roce 1997.
„Přes celý Krnov teče voda. Odhadujeme, že pod vodou je 70 až 80 procent města. Voda už je téměř u budovy radnice. Náměstí je zaplavené ze dvou třetin,“ řekl Binar.
Na řece Opavě platí třetí stupeň povodňové aktivity – extrémní povodeň. Hladina přesahuje 520 centimetrů. Běžný průtok je kolem metru. Na řece Opavici platí třetí stupeň povodňové aktivity.
Povodňová vlna zasáhla město Luže na Chrudimsku, 200 lidé se evakuuje
Povodňová vlna zasáhla město Luže v okrese Chrudim. Hladina řeky Novohradky se za deset minut zvýšila o více než půl metru, evakuují se dvě stovky lidí. ČTK to řekl starosta Chrudimi František PIlný.
„Situace je špatná. prasknul rybník v Rychnově. Probíhá evakuace asi 200 lidí, domy kolem řeky jsou zatopené,“ uvedl Pilný.
Podle údajů Povodí Labe dosáhla hladina Novohradky v Luži až 360 centimetrů a výrazně překročila hranici stoleté vody. Poslední velká povodeň, která město zasáhla v roce 2023, byla na úrovni dvacetileté až padesátileté vody.
Normál stav hladiny Novohradky v Luži dosahuje 20 až 30 centimetrů. V sobotu v 7:00 byla na 251 centimetrech, což představovalo více než dvacetiletou vodu. Na podobné úrovni se pohybovala až do dnešních 12:00, kdy dosáhla 269 centimetrů. Pak se prudce zvýšila, od 13:00 do 14:00 zhruba o 80 centimetrů.
Povodňová vlna zřejmě bude postupovat do obcí níže po toku. Již nyní je v Úhřeticích nejvyšší třetí povodňový stupeň, ohrožené jsou i Chroustovice, Dvakačovice, Hrochův Týnec, Úhřetická Lhota nebo Vejvanovice.
Hanušovice zatopila povodňová vlna, kritická situace je i v Jeseníku
Hanušovice na Šumpersku dnes dopoledne zatopila povodňová vlna, většina lidí zůstala v domech a nestihla se evakuovat. Přišlo to během deseti minut, hladina řeky Moravy se zvedla asi o metr, řekl ČTK starosta města Marek Kostka. Centrum Hanušovic, kde žije zhruba 2900 obyvatel, zůstalo pod vodou. Vedení obce evakuaci zakázalo, situace je nebezpečná nejen pro obyvatele, ale i pro záchranáře. Lidé by měli zůstat ve vyšších patrech a počkat na další pokyny, doplnil starosta. Kritická situace je i na řadě míst na Jesenicku, chystá se také evakuace Litovle na Olomoucku.
„Jsme odříznuti od světa, celé město plave, ale ne klidnou vodou – ale divokou řekou. Většina lidí zůstala v zatopených domech. Bylo to během deseti minut, voda se zvedla snad o metr, nikdo to nepředpokládal. Hladina Moravy ráno dokonce klesla, začali jsme evakuovat sídliště Holba kvůli protržené hrázi – a odtud jsme téměř už neutekli. Mezitím se protrhla páteřní hráz podél Hanušovic a zaplavilo to Hanušovice,“ uvedl starosta.
Kritická situace je také v Jeseníku, město vyzvalo obyvatele, aby se přesunuli do vyšších pater nebo na střechu a vyčkali na záchranáře. „Zasahuje Armáda ČR. Zkontrolujte také své sousedy,“ apeluje město na speciálních stránkách. Vyzývá je také k tomu, aby nevycházeli z domovů s tím, že v celém městě hrozí nebezpečí.
Řeka Morava v oblasti dosahuje podle informací Českého hydrometeorologického ústavu extrémní povodně, v Raškově na Šumpersku ležícím pod Hanušovicemi dosahuje nyní hladina řeky 398 centimetrů, extrémní povodeň je vyhlašována od 340 centimetrů. Tento povodňový stav platí i na toku Branná v Jindřichově na Šumpersku, který v Hanušovicích vtéká do Moravy. V Jeseníku Bělá po 09:00 dosahovala hladiny přesahující dva metry, nyní už údaje kvůli technické chybě čidla či přenosu nejsou k dispozici.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy