Ceny energií klesají – a klesá i spotřeba. A kvůli tomu by ceny v budoucnu mohly zase růst

Zajímavosti

Ceny energií klesají – a klesá i spotřeba. A kvůli tomu by ceny v budoucnu mohly zase růst

Zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

ČESKO – S cenotvorbou je to komplikované. A v případě energií se ukazuje, že úsporné chování může být v konečném důsledku kontraproduktivní. Ačkoliv totiž ceny energií klesají a kvůli teplé zimě a také snaze spotřebitelů více šetřit klesla i spotřeba, někteří distributoři již hovoří o tom, že bude-li se situace opakovat, budou muset své „ztráty“ nějak kompenzovat. Ideálně zvýšením cen…

Dodavatelé zlevňují

Velkoobchodní ceny energií se na světových trzích snižují. Analytici také hovoří o tom, že trh je stabilnější a ceny vlastně od počátku roku průběžně pouze klesají. Ve srovnání s loňským rokem přímo astronomicky, o desítky procent. Konkrétně např. 1 MWh elektřiny se aktuálně obchoduje za 91 eur, což je cca 40 % méně než loni. Výrazné zlevnění je ale patrné i v případě plynu, nyní se 1 MWh obchoduje za 30 eur, loni se jednalo o více jak dvojnásobek. I s ohledem na to tedy i velcí čeští dodavatelé upravují své ceníky.

Od počátku roku tak energie zlevnilo jak PRE, tak i Innogy a také E.ON. Nyní se přidává i ČEZ, který plánuje zlevnit elektřinu i plyn. V případě uzavření nových smluv s fixací se slevy promítají již od počátku května, ti, kteří mají smlouvy dlouhodobé a bez fixace, si na promítnutí změn budou muset počkat do léta. „Od léta zlevňujeme i nefixované produkty, což znamená zlevnění pro 1,7 milionu zákazníků. Plyn od 1. června zlevní o 17 % a elektřina od 1. července o 9 %,“ shrnula mluvčí ČEZ Alice Horáková s tím, že nové ceníky začnou všem platit automaticky. Průměrná domácnost, která elektřinu užívá jen ke svícení a vaření (a spotřebuje ročně cca 3,5 MWh) tak s novým ceníkem může ušetřit cca 1 500 korun. O cca 3 800 korun může klesnout platba těm, kdo užívají plyn k topení (a jejich roční spotřeba činí cca 10 MWh.

Ti, kteří mají smlouvy s fixací, pak budou muset vyčkat až do jejich vypršení. Jak také shrnují analytici, jelikož nelze čekat, že by ceny měly ještě více klesnout, vhodná doba pro uzavření smlouvy s fixací (byť na nepříliš dlouhý časový úsek) právě nastává.

A co (klesající) spotřeba?

Ruku v ruce s tím, jak klesají ceny energií, pak klesá i jejich spotřeba. Nejenže lidé samozřejmě po tvrdém finančním nárazu předcházejících let začali s energiemi šetřit, ale v důsledku letošní abnormálně teplé zimy ani nepotřebovali tolik topit. Ostatně, právě poslední uplynulá topná sezona byla nejteplejší za posledních 60 let. To v praktické rovině znamená, že většině spotřebitelů budou vypláceny přeplatky.

Snižování spotřeby tepla pak vedle klasických dodavatelů plynu a elektřiny eviduje také většina tepláren v krajských městech. Topná sezona totiž začala o celý měsíc později než obvykle a v dubnu se navíc kvůli nástupu téměř letního počasí také přerušovala. Nic z toho samozřejmě nijak netěší dodavatele a výrobce tepla – ti totiž nebudou generovat patřičný zisk. A jak již od některých zaznělo, klesající spotřeba se může odrazit paradoxně v navyšování cen….

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy