Ceny energií kvůli zelené politice porostou. Češi proto plánují pokračovat v úsporách

Zajímavosti

Ceny energií kvůli zelené politice porostou. Češi proto plánují pokračovat v úsporách

Zdroj: Pexels/Patrycja Grobelny

ČESKO – Ačkoliv energetická krize, s níž se v souvislosti s počátkem války na Ukrajině potýkalo nejen Česko, ale i ostatní země Evropské unie, již do jisté míry pominula, ceny energií po mírné stabilizaci opět porostou. A to v dlouhodobém horizontu. Není tedy divu, že i v průběhu nadcházející topné sezony plánují Češi energiemi šetřit. Mnozí by ale měli volit i více aktivnější kroky směrem k úsporám.

Zdraží energie? Ano

Podle nedávného průzkumu jsou Češi poměrně zodpovědní (nebo je zejména dva roky energetické krize poučily). I když ceny elektřiny a plynu se po masivních výkyvech stabilizovaly, na 80 % českých domácností plánuje pokračovat v úsporách energií, desetina z nich chce dokonce svou spotřebu snížit. Naopak jen minimum domácností (jednotky procent) si letos přece jen přitopí. Co je příčinou „opatrnosti“? Obavy z nárůstu cen energií, potažmo vysokých vyúčtování. A jak se shodují odborníci, rozhodně se nejedná o obavy neoprávněné…

„To, že energie zdraží, je úplně jisté. Musíme se připravit na zdražování elektřiny i plynu,“ shrnul budoucí stav specialista na energetiku, Lukáš Kaňok. Příčiny zdražování elektřiny jsou dle jeho slov v zásadě dvě. V prvé řadě se jedná o postupné navyšování distribučních poplatků. Ty rostou proto, že je nezbytné připravovat přenosovou síť na zelenou energii, která se ale hůře reguluje. Ruku v ruce s tím pak bude ubývat zdrojů dobře regulovatelných, jako je výroba elektřiny z uhlí. V řadě druhé budou spotřebitelé muset za elektřinu připlatit také dodavatelům, protože ceny elektřiny na burze rostou. Co se týká plynu, v jeho případě je cílem kompletní přerušení jeho dodávek z Ruska, což v praktické rovině znamená nutnost nakoupit jej jinde a dráž (ruský plyn je totiž levnější). Navíc je v plánu postupné odstavování uhelných elektráren, což v důsledku znamená potřebu vyššího vytížení těch plynových, a tedy i nárůst cen dané suroviny.

Jak spořit?

K úsporám energií lze samozřejmě přistoupit různé. V prvé řadě je namístě zamyslet se nad zateplením objektu, aby tepelné ztráty byly minimální. Podle Kaňoka pak velký manipulační prostor skýtá také výměna/výběr zdroje největší spotřeby, tedy zdroje pro ohřev topení a vody. V případě plynových kotlů totiž záleží na jejich typu a úspornosti, v případě elektrického kotle je vhodný přechod k tepelnému čerpadlu.

„Určitě je dobré podívat se také na to, kolik platíme dodavateli energií. V Česku většina lidí dodavatele nemění a nechává cenu na něm – přitom úspory, k nimž lze dospět při přechodu k jinému dodavateli, mohou být skutečně velké,“ shrnul Kaňok. Může se dle jeho slov jedna i o desetitisíce korun ročně v případě větších objektů, jako jsou např. rodinné domy. Obecně ale platí, že úspory se pohybují v řádu 15-20 %, což platí pro jakýkoliv typ objektu. Při přechodu k jinému dodavateli by pak zákazníci měli ceny fixovat maximálně na 1,5-2 roky, a to v případě, že nabídka bude skutečně výhodná. Jinak fixace smysl nemá. Konkrétně tříleté fixace pak odborníci přímo nedoporučují, obvykle bývají méně výhodné, jelikož v takto dlouhém časovém horizontu je již obtížné přesněji predikovat vývoj trhu.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy