Česko dováží plyn až z Alžírska. Putuje k nám plynovodem pod mořem

V České republice je zemní plyn klíčovou surovinou, která hraje důležitou roli v energetickém mixu. V naší zemi se sice nachází několik ložisek, ty však ani zdaleka nedokážou pokrýt českou spotřebu. Pro představu – domácí těžba zemního plynu pokryje pouze nižší jednotky procent. Česká republika je tak odkázána na dovoz této komodity, a pokud nechce být závislá na jednom dodavateli, musí se rozhlížet po nových. I kdyby to mělo být široko daleko.
Už bylo na čase
V roce 2022 nás potkala jedna z největších energetických krizí za dlouhou dobu. Mezi hlavní spouštěče patřil začátek konfliktu na Ukrajině, který vedl k přemýšlení o potřebě významných změn na poli energetické politiky. Tyto změny se týkaly mnoha evropských států, Českou republiku nevyjímaje. Závislost na jednom dominantním dodavateli zemního plynu se totiž ukázala být nejen velmi problematickou, ale také nebezpečnou. Evropa tak ihned začala co nejrychleji hledat alternativní zdroje této klíčové suroviny, aby dosáhla co největší diverzifikaci dodávek plynu.
Kdo hledá, najde
Výsledkem této snahy bylo mimo jiné také zahájení dovozu zemního plynu z Alžírska, jež se stalo pro Českou republiku novým dodavatelem v roce 2024. Předcházelo tomu dvouleté jednání mezi naší největší energetickou společností ČEZ a alžírskou stranou. I přes to, že ČEZ bude nakupovat plyn z Alžírska na vlastní účet, bez finanční účasti českého státu, aktivně se na jednání podílely také české státní instituce. Významnou roli hrálo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR společně s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a českým velvyslanectvím v Alžírsku. Alžírsko se řadí mezi vůbec největší africké producenty zemního plynu, a navíc jeho strategická poloha na severu kontinentu umožňuje dodávat plyn do Evropy efektivně.
Plyn pro sto tisíc domácností
I přes to, že můžeme polohu dodavatelské země označit za strategickou, plyn procestuje pěkný kus světa. Z Alžírska putuje přes Tunisko, poté podmořským plynovodem do Itálie a odtud dále do dalších států Evropy, tedy i České republiky. Tento dovezený plyn by měl pokrýt spotřebu zhruba sta tisíce českých domácností, což odpovídá dvěma procentům celoroční spotřeby plynu v Česku.
Za zmínku stojí, že i přes časté obavy okolo budoucí dostupnosti a ceny zemní plynu zůstává plyn v tuzemsku stále velmi populární. Plynový kotel je v České republice dokonce vůbec tím nejčastějším topidlem. Na aktuální ceny moderních kondenzačních kotlů, které mohou dosahovat účinnosti i 107 %, se můžete podívat například tady. Ačkoliv je topení plynem považováno za velmi výhodný způsob vytápění, stále není tím nejlevnějším. V této oblasti pořád ještě vládne dřevo. Na aktuální ceny klasických kotlů na dřevo se můžete podívat například zde. Budete-li chtít cenu vytápění srazit ještě více dolů, můžete se podívat na akumulační kamna. Ty stačí totiž jednou pořádně roztopit a kamna poté sálají teplo i dlouhé hodiny po vyhasnutí ohně. Dáváte-li přednost pohodlnější variantě a nemáte u domu plynovou přípojku, můžete zvážit pořízení tepelného čerpadla. Na jejich aktuální ceny se můžete podívat zde.
Možností je více
Alžírský plyn není jedinou alternativou k ruskému plynu, kterou se podařilo ČEZU vyjednat. Kromě dodávek plynu od evropských dodavatelů je zde také LNG terminál v Eemshavenu. Zde má Česko zajištěnou kapacitu tří miliard m3 ročně, což pokrývá více než jednu třetinu domácí spotřeby.
Na konci roku 2023 ČEZ pro Českou republiku zajistil i další kapacitu LNG v objemu dvou miliard metrů krychlových ročně po dobu 15 let, a to v nově vybudovaném pozemním terminálu v německém Stade, v ústí řeky Labe. Výstavba terminálu byla zahájena letos na jaře a jeho uvedení do provozu se plánuje na druhou polovinu roku 2027.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy