Čínští komunističtí princové se obávají o budoucnost strany, říká odborník
Dopis, který koluje mezi pekingskými úředníky, otevřeně kritizuje Xiovu politiku v oblasti hospodářství, diplomacie a Taiwanu.
Analýza zpráv
Čínští úředníci v Pekingu od minulého měsíce rozesílají dopis, který vyjadřuje obavy princů o budoucnost Komunistické strany Číny (KS Číny), tvrdí jeden z expertů na Čínu, který se to dozvěděl od zasvěcených členů strany.
Termín princové označuje druhou generaci zakladatelů komunistické Číny.
V rozhovoru pro čínskojazyčný pořad „Pinnacle View“ na NTD, sesterském médiu deníku The Epoch Times, hovořil o dopise 14. prosince Yuan Hongbing, bývalý profesor práva na Pekingské univerzitě. Uvedl, že Liu Yuan – generál ve výslužbě a syn významného vůdce první generace KS Číny Liu Shaoqiho – je údajně autorem dopisu, v němž varuje, že KS Číny bude čelit zániku, pokud bude pod vedením vůdce strany Xi Jinpinga pokračovat v nastoupené cestě.
Liuův otec byl jako první místopředseda KS Číny kdysi považován za nástupce čínského komunistického vůdce Mao Ce-tunga, než byl během kulturní revoluce v rámci čistky odstraněn.
Yuan byl Xiovým kamarádem u skleničky v 80. letech, než se Xi dostal k moci, a udržoval také styky s některými vysokými úředníky.
V dopise jsou popsány tři krize, které jsou přičítány Xiově politice: politická nestabilita, hospodářské turbulence a napětí v Taiwanském průlivu.
Yuan uvedl, že autorovo líčení vojenské nestability je obzvláště znepokojivé. Dopis poukazuje na to, že mnoho důstojníků nyní u sebe nosí nabité zbraně všude, kam jdou, pro případ, že by se museli postavit a vzepřít disciplinárním úředníkům, kteří je navštíví nebo si je předvolají na „pohovor“.
Autor kritizuje Xiovy protikorupční kampaně zaměřené na čistky a upevnění moci a tvrdí, že ve straně a armádě přispěly ke všeobecné nespokojenosti a nejistotě.
„Tento jev představuje děsivé znamení vojenských nepokojů a předzvěst úplného zhroucení KS Číny,“ uvedl Yuan a dodal, že místo sebevraždy by čínští vojenští úředníci mohli zahájit novou vlnu odporu zabitím vojenských vyšetřovatelů.
Pokud jde o ekonomickou oblast, autor dopisu připisuje současné zpomalení čínské ekonomiky krajně levicové politice, která podle něj odráží katastrofální ekonomický model kulturní revoluce.
Před nástupem Xiho k moci v roce 2012 se Čína ubírala cestou nastolenou politikou ekonomických reforem Deng Xiaopinga, který uvolnil část státní kontroly v technologickém a realitním sektoru a otevřel část čínského trhu zahraničním investicím.
Princové, jejichž významným členem je i Xi, se stále více obávali, že pokud bude Čína pokračovat v Dengově cestě, strana nebude schopna nadále řídit zemi s komunistickou ideologií a kapitalistickým trhem pod jednou střechou. Obávali se, že to nakonec povede k tomu, že lidé komunismus opustí, což způsobí, že se Čína vymaní z kontroly KS Číny.
V důsledku toho Xi provedl ve své hospodářské politice obrat doleva.
Xi, povzbuzen tím, že se Čína v roce 2010 stala druhou největší ekonomikou světa, chtěl dosáhnout globální dominance prostřednictvím vyspělé výroby a zaměřit se na výchovu národních průmyslových šampionů. Současně zpřísnil podmínky pro soukromý sektor v Číně. Jeho politika naznačuje uměle vnucené cíle pro čínskou ekonomiku, podobně jako tomu bylo za kulturní revoluce – tyto cíle se nenaplnily.
Dopis varuje, že by bylo velkou chybou, kdyby KS Číny očekávala, že čínský lid bude za všech okolností podporovat stranu, jako tomu bylo na konci padesátých let, kdy desítky milionů lidí zemřely při velkém hladomoru, protože myšlení veřejnosti se drasticky změnilo. Pokud by se taková krize opakovala, KS Číny by podle autora dopisu čelila nevyhnutelnému svržení.
Autor označil snahy KS Číny o sjednocení Taiwanu za neúspěšné a varoval, že případná válka s Taiwanem by pravděpodobně zničila velkou část čínských pobřežních provincií – nejrozvinutějších regionů – a dále by destabilizovala KS Číny.
Dopis nabízí doporučení, včetně přeměny KS Číny na sociálně demokratickou stranu. Yuan však vyjádřil pochybnosti.
„Skutečnost je taková, že utlačovatelská vláda KS Číny způsobila čínskému lidu nesmírné utrpení – těžkou nespravedlnost, kterou lid straně nikdy neodpustí,“ řekl.
„Princové se hluboce obávají, že se KS Číny zhroutí uprostřed všeobecného opovržení lidu. Doufají, že se takovému ponižujícímu konci strany vyhnou.“
Yuan dále uvedl, že mezinárodní společenství „pomalu opouští politiku ústupků vůči režimu KS Číny“.
„Éra nadějí, že KS Číny bude dodržovat mezinárodní normy, nebo očekávání nějaké smysluplné spolupráce ze strany čínského režimu musí skončit,“ řekl.
„Soužití s KS Číny je prostě nemožné – buďto komunistická vláda ovládne svět, nebo lidstvo nakonec zbytky komunismu vymýtí. Neexistuje žádná střední cesta.“
–ete–
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy