Čtyřnohý policista. Pes pro nás není pistole, ale člen rodiny, popisuje psovod
Vyděšená obsluha liberecké restaurace nedávno volala na tísňovou linku 156 kvůli agresivnímu hostovi. Na místo dorazila hlídka městské policie, jejíž součástí byl i služebně nejzkušenější psovod Roman Čermák.
Strážníci se setkali s agresorem, který slovně vyhrožoval obsluze restaurace a neustával ani po výzvách strážníka. „Pes výrazně přispěl ke zklidnění situace. Plní vlastně i preventivní roli, vzbuzuje respekt,“ popsal zásah Roman Čermák. Jeho parťákem je belgický ovčák malinois Aubrey get Gangster, kterému je pět a půl roku.

Šestačtyřicetiletého Romana Čermáka provází kynologie téměř celý život. Jeho cesta začala už v roce 1998, kdy nastoupil jako voják základní služby k veterinární základně Grabštejn. Tam byl zařazen na pozici psovoda. Po vojně zamířil do civilu, ale zároveň si vyřizoval vstup do armády.
Od 1. června 1999 začal sloužit jako voják z povolání na kynologických funkcích. Nejprve u veterinární základny Grabštejn, poté v Přerově ve výcvikovém středisku letectva. Tam postupně zastával funkce výcvikáře, kynologa útvaru a nakonec psovoda u Vojenské policie v Novém Plese u Jaroměře. Později působil jako hlavní psovod na podobném pracovišti u Litoměřic.
„Když jsem na konci roku 2019 skončil u Vojenské policie, pracoval jsem na přestupkovém oddělení Magistrátu města Liberce. Nakonec mé kroky zamířily k Městské policii Liberec, kde jsem absolvoval kurz zakončený zkouškou a stal se psovodem,“ popsal.
Strážníci znají terén i osoby, které se často dostávají do konfliktu se zákonem. Pokud existuje podezření, že jde o člověka pod vlivem alkoholu či drog, psovod obvykle slouží jako podpora hlídky – buď je na místo vyslán sám, nebo s kolegy. „Operujeme v centru města, zejména v okolí terminálu městské hromadné dopravy ve Fügnerově ulici. Myslím si, že i díky tomu se prostředí pro veřejnost zlepšilo. Psi tak přispívají k bezpečnosti v Liberci,“ přiblížil Čermák.

Nasazení psa podle něj přináší řadu výhod. Především jsou to smysly, díky nimž se pachatel před zvířetem téměř nemá šanci skrýt. Pes dokáže psovoda bránit i zadržet pachatele na útěku, takže strážník nemusí často vůbec použít zbraň.
Dvanáctihodinové směny
Služební psi jsou pečlivě vybíráni na základě fyzických schopností, temperamentu a ochoty k práci. Nejčastěji se využívají německý ovčák a belgický ovčák malinois.
Výcvik psů začíná v raném věku a zahrnuje základní poslušnost, obranné techniky a speciální dovednosti. Trénink probíhá ve spolupráci s bezpečnostními složkami i civilními kynology,“ vysvětlila mluvčí Městské policie Liberec Daniela Bušková.

Služební pes pracuje s psovodem ve dvanáctihodinových směnách, po nichž následuje volno, které zahrnuje výcvik. Každé dva roky musí absolvovat přezkoušení u Policie České republiky, která jim uděluje osvědčení.
Pes slouží, dokud mu to zdravotní stav a povaha dovolují. Pokud neprojde přezkoušením, osvědčení nezíská a ve službě skončí. O zdravotním stavu rozhoduje veterinární lékař a každý psovod sám zvažuje, do jaké míry je pro psa služba snesitelná. „Jsme rozumní lidé, pes je pro nás rodinný člen. Pokud je nemocný, nebudeme ho brát do služby a trápit ho. Bylo by to minimálně neetické,“ zdůraznil Čermák.
Součást rodiny
Podle Čermáka má každý psovod svého psa rád a nechce, aby se mu cokoliv stalo. „Každý, kdo chce dělat služební kynologii, si musí být vědom rizika. Pes je tady proto, aby nasadil své zdraví a život k ochraně lidí. Používáme je v nepřístupných nebo členitých oblastech, kde existuje reálné nebezpečí zranění. Snažíme se minimalizovat riziko, ale zcela ho vyloučit nelze,“ konstatoval. „Jsme tady proto, abychom psům vytvořili takový život, jaký si zaslouží. Vážíme si našich čtyřnohých pomocníků a za tu krátkou dobu, co s námi slouží, jim musíme zajistit co nejlepší podmínky,“ doplnil.

Pro Čermáka je kynologie srdcovou záležitostí. „Pokud to nebudete dělat srdcem, nikdy to nebudete dělat dobře. Pes není pistole, kterou můžete odložit a nestarat se o ni. Kynologie je pro mě koníček, a proto mohu říct, že mám to štěstí chodit do práce, která mě baví,“ uzavřel.
Liberečtí strážníci mají v týmu celkem tři kynology
Vedle Romana Čermáka patří do kynologického týmu i Tereza Ulčová, která vystudovala Českou zemědělskou akademii v oboru kynologie. Výcviku psů se věnuje už řadu let a působila také v městském útulku Archa. Kromě výcviku služebního psa Frére Severní Procyon se věnuje i tréninku záchranářských psů a je aktivní členkou výjezdové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Hejnice.
„Tým doplňuje Michal Sochor, jehož německý ovčák Panther Srdce perly Bohemie získal osvědčení v říjnu 2024. Psovod slouží u Městské policie Liberec čtvrtým rokem. Je to zkušený strážník, který díky své ostražitosti a profesionálnímu přístupu pomohl dopadnout téměř dvacet osob podezřelých z trestných činů,“ uvedla mluvčí Městské policie Liberec Daniela Bušková.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy