Cukrovka může znamenat ztrátu řidičského průkazu. Kdy může diabetik řídit pouze se svolením lékaře
Cukrovka, odborně diabetes mellitus, je závažné o onemocnění. Pro řidiče jsou nebezpečné zejména hypoglykemické stavy, které mohou skončit až tzv. hypoglykemickým kómatem, kdy dochází k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi a ztráty vědomí. Tato situace je nebezpečná i v normálních situacích, nicméně za volantem přímo ohrožuje nejen život řidiče, ale také všech ostatních účastníků dopravního provozu.
Záludná hypoglykémie
Nebezpečí hypoglykémie spočívá v tom, že často přichází náhle a poměrně rychle. Existuje řada preventivních opatření, o kterých jsou diabetici informováni. Ne vždy se však podaří hladinu krevního cukru uhlídat. Nastupující hypoglykemický stav významně negativně ovlivňuje činnost mozku, např. zhoršuje kvalitu vidění, snižuje pozornost a schopnost koncentrace, dále zpomaluje rychlost reakcí. Tehdy je nutné podat tzv. rychlé sacharidy (např. nápoj slazený cukrem), jinak hrozí postupná ztráta vědomí, v nejhorším případě smrt.
Riziko závažné hypoglykemie hrozí zejména diabetikům, jejich stav vyžaduje léčbu inzulínem.
Dvě kategorie řidičů
Zákon upravuje, kdy diabetik může a kdy nesmí řídit motorové vozidlo. Pro tyto účely jsou řidiči rozdělení do dvou základních skupin. Do skupiny 1 spadají držitelé řidičského oprávnění skupin vozidel AM, A1, A2, A, B1, B a B+E, tedy např. řidiči osobních aut, a to pro osobní, resp. soukromé účely. Do skupiny 2 spadají např. ti, u nichž je řízení motorového vozidla předmětem samostatné výdělečné činnosti. My se budeme věnovat skupině 1, a to řidiči-diabetikovi osobního auta, které používá ve svém soukromém životě, nikoli pracovně.
Řízení pouze s povolením lékaře
U případů těžkého diabetu zákon stanoví, kdy dotyčný ještě může řídit, a kdy již nikoli. Pro diabetika-řidiče skupiny 1 platí, že jej lze uznat za zdravotně způsobilého k řízení motorového vozidla pouze na základě závěrů odborného vyšetření (tj. bez svolení lékaře řídit nesmí), jestliže se potýkal zejména s těmito problémy:
- druhá a další hypoglykemie v bdělém stavu, která se vyskytne během období 12 měsíců od první hypoglykemie a k jejímuž zvládnutí je třeba pomoci další osoby,
- druhá a další hypoglykemie v bdělém stavu, která se vyskytne během období 12 měsíců od první hypoglykemie a kterou žadatel nebo řidič není schopen rozpoznat („syndrom nerozpoznávání hypoglykemie“),
- stav do 12 měsíců po první hypoglykemii vyžadující pomoc druhé osoby,
- diabetes mellitus doprovázený závažnými orgánovými komplikacemi, nebo
- diabetes mellitus, pokud byla zahájena léčba léky, u nichž hrozí riziko vyvolání hypoglykemie, a řidič je o hypoglykemii dostatečně informován a prokáže, že rozumí rizikům, která hypoglykemie přináší. Dále prokáže, že tento stav je schopen dostatečně kontrolovat. (Způsob prokázání zaznamená lékař do zdravotnické dokumentace vedené o posuzované osobě.)
Pravidelná lékařská kontrola
Pravidelná lékařská kontrola zdravotního stavu lékařem příslušné specializované způsobilosti je podmínkou zdravotní způsobilosti vždy, provede se nejméně jedenkrát za 3 roky.
Zdroj: Vyhláška č. 277/2004 Sb., o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, v platném znění, příloha č. 3, bod V
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy