Dárek na poslední chvíli? Jako audioknihy vyšli Umberto Eco nebo Lars Kepler
Osobní tip Filipa Lukeše:
Umberto Eco: Pražský hřbitov (OneHotBook)
Veřejné mínění Paříže ovládla Dreyfusova aféra a v ústraní jednoho bytu dožívá záštiplný stařec, který k tomu pozdvižení značně přispěl. Právě prostřednictvím deníku lháře, podvodníka a falzifikátora Simona Simoniniho (1837–1898) nahlédneme do zákulisí politické historie 19. století, bohaté na intriky, atentáty i spiknutí. Hrdina Simonini kupčí s hostiemi, udává, falšuje, krade, vraždí, smilní a holduje obžerství, přičemž se stává úspěšným a váženým občanem. Jak sám přiznává, gastronomie mu poskytuje větší potěšení než sex, což přikládá své kněžské výchově.
S důkladnou znalostí reálií, humorem a nadsázkou Umberto Eco vykresluje mnohdy zábavné konspirační metody s hrůznými následky – především zrod nechvalně proslulého pamfletu Protokoly sionských mudrců, jenž prý vznikl v Praze a později měl Hitlera inspirovat k holokaustu.
Práce na audioverzi portrétu 19. století byla výzvou pro režiséra Michala Bureše i interprety Igora Bareše a Davida Švehlíka. Do ztvárnění příběhu tajného agenta a antisemity Simoniniho vložili mimořádné úsilí. „Umbertem Ecem jsem se tak intenzivně zabýval poprvé,“ prohlásil Igor Bareš alias Simon Simonini.
„Michal Bureš mě předem varoval, že text Pražského hřbitova není snadný, a chtěl, abych si ho pozorně přečetl a přemýšlel o něm. Výsledkem bylo, že jsem za čtyřhodinovou frekvenci načetl dvacet až pětadvacet stránek. Přitom obvykle zvládnu dvojnásobný rozsah – mám rád, když se pracuje svižně a intenzivně, ale pochopitelně to nesmí ubírat na kvalitě. V případě Umberta Eca bylo nutné zvolnit,“ poznamenal Bareš. A výsledkem je i 16 hodin a 29 minut trvající audioknižní zážitek.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy