Do kamen si namontoval přímotop. Své neobvyklé řešení si nemůže vynachválit

Pan Roman si na chatu pořídil akumulační kamna na dřevo. Přesvědčila jej jejich mimořádná schopnost sálat teplo ještě 24 hodin od vyhasnutí. Na víkend mu stačí zatopit jen dvakrát a zbytek času může trávit svými koníčky. Narazil ale na jeden problém, který musel vyřešit. A řešení, které zvolil, je vskutku neobvyklé. Ač mnozí nevěřícně kroutí hlavou, výsledek, kterého majitel dosáhl, dává velký smysl.
Když kamna akumulují
Akumulační kamna na dřevo se stala trendem dnešní doby (viz srovnání nejprodávanějších modelů zde – pozn. red.). Důvodem je nízká energetická ztráta moderních staveb, ale i starších domů, které prošly zateplením. Lidé zjišťují, že po zateplení již doma nemohou topit svými starými kamny. Mají totiž velký výkon a dům začaly přetápět. Řešení je poměrně jednoduché, kamna s vysokým výkonem (typicky litinová) lze snadno nahradit za kamna nová, tzv. akumulační, která mají výkon výrazně nižší. To, co ušetří na výkonu, to naopak majiteli nabídnou v délce topení. Na jedno zatopení se tak nahřejí, naakumulují do sebe teplo a to poté sálají poměrně nezvykle dlouhou dobu plynule do prostoru v domácnosti. Řeší tak dva problémy současně. Ale je tu ještě jedno „ale“.
Když ještě pořád akumulují
Problém nastane ve chvíli, kdy si majitel pořídí akumulační kamna do míst, kam jezdí pouze nárazově a na krátkou dobu. Tedy podobně, jako pan Roman, například na chatu. Ve chvíli, kdy na chatu přijede, kamna jsou studená. Pan Roman v nich zatopí a kamna se začínají nahřívat a akumulovat teplo z hoření do svého masivu. To je správné a jedná se o vlastnost kamen, která přináší očekávaný efekt. Problém ale je v tom, že majitel nechtěl čekat, až se kamna roztopí a rozhodl se najít řešení takové, aby ve chvíli kdy přijede na chatu, byla kamna již teplá. Ve chvíli, kdy již sálají teplo, ví, že už mu budou přinášet jen radost a užitek.
Zásnuby kamen s přímotopem
Řešení, které pana Romana napadlo je vskutku originální. Do nitra kamen nainstaloval topné těleso na bázi přímotopu. Systém vyhotovil tak, aby bylo možné tento přímotop zapínat a vypínat na dálku pomocí mobilního telefonu. Ve chvíli, kdy se chystá jet na chatu, předem na dálku pomocí mobilního telefonu zapne přímotop ve svých kamnech. Poté, co přijede na chatu, čekají na něj již předehřátá kamna, která stačí jen zapálit. Jak si sám pochvaluje, kamna se nejen mnohem snadněji roztápí, díky tomu, že jsou již předehřáta. Přináší navíc ten užitek, že po příjezdu mají zvýšenou teplotu a velmi brzy začnou sálat tak, jak mají. Tím vytopí chatu na optimální teplotu. Víkend tak již není o mrazu, rukavicích a roztápění studených kamen, ale příjemným zážitkem.
Jsou kamna s přímotopem budoucnost topení?
Systém, který si vyrobil pan Roman dává smysl tam, kde se topí nárazově. Tedy v jeho případě na chatě, kam jezdí pouze na víkendy. V případě, že jsou kamna umístěna v domácnosti, kde se trvale bydlí, nedává toto řešení valný smysl a jednalo by se spíše o nadbytečné zařízení, které v kamnech zavazí. Pokud se kamna roztápí pravidelně, díky jejich setrvačnosti z hlediska udržení tepla nastane obvykle situace taková, že další zátop kamen je proveden ještě ve chvíli, kdy jsou stále teplá. Tím je problém vyřešen a situace, kdy se roztápí studená kamna nastává pouze ve velmi výjimečných případech. I tak musíme uznat, že řešení pana Romana má něco do sebe.
Photocredit: Roman B. (se souhlasem)
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy