Do vesmíru a ještě dál. Družice pětice českých středoškoláků vyletí na raketě SpaceX již zítra

Aktuálně

Do vesmíru a ještě dál. Družice pětice českých středoškoláků vyletí na raketě SpaceX již zítra

Již zítra raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynese do vesmíru družici českých středoškoláků z týmu LASAR, kteří v dubnu dokázali zaujmout porotce z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a zvítězili tak v mezinárodní soutěži Conrad Challenge. Část týmu je již na cestě do Kalifornie, aby se startu osobně zúčastnila, sdělil deníku Epoch Times jeho mluvčí Simon Klinga.

Pětice českých středoškoláků: Simon Klinga, Anička Krebsová, Richard Nikel, Boris Brovkin a Viktor Adámek, studujících na gymnáziích v Brně-Bystrci, Ústí nad Orlicí, Plzni a Blansku v dubnu uspěla ve finále prestižní mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí NASA v Houstonu. Přišli s nápadem, jak na dálku opravit nefunkční družice, nebo je přimět opustit oběžnou dráhu, aby nevznikal další kosmický odpad. Studenti zvítězili ve dvou ze tří kategorií.

Nancy Conrad, zakladatelka soutěže a manželka zesnulého astronauta Peta Conrada, který jako třetí člověk stanul na Měsíci, po prezentaci dle kosmonautix.cz řekla: „V historii celé soutěže Conrad Challenge byla prezentace týmu LASAR jednou z nejlepších, jakou jsem kdy viděla.”

Jakým způsobem bude jejich satelit fungovat, vysvětlil pro iDNES fyzik Viktor Adámek: „Laserovým paprskem zasáhneme solární články satelitu. Ty se odpojí od baterií, které se začnou vybíjet. Toto nežádoucí chování systémy družice vyhodnotí jako potřebu pro restart, díky němuž může být chyba vyřešena.“

Úspěch studentů chválil včera na tiskové konferenci týkající se zakončení první fáze astronautského výcviku Aleše Svobody ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Plány SpaceX zatím počítají s tím, že mise nazvaná Bandwagon-2 odstartuje z Vandenbergovy základny amerických vesmírných sil v Kalifornii v pátek v 03:53 místního času (12:53 SEČ). Odletové okno bude otevřené do 04:33 místního času (13:33 SEČ).

Mluvčího týmu Simona Klinga, který se od dubna z 5 členů rozrostl na 35, jsme se zeptali:

Jaké jsou vaše pocity, že již zítra vaše družice vyletí do vesmíru?

Už když jsme naši družici odevzdávali k přepravě do USA, to byl úžasný pocit. Rozloučit se s výsledkem naší dlouhodobé práce. Trochu smutku bylo na místě, protože LASARsat jsme viděli naposledy. Nadšení z toho, že se družice brzy vydá do vesmíru, ale převládalo. Nemůžu se dočkat pohledu na startující Falcon 9 s naší družicí na palubě. Obzvlášť proto, že pro všechny z nás to bude vůbec první start rakety, který na vlastní oči uvidíme. A na své špičce ponese něco, na čem jsme společně pracovali.

Družice LASARsat bude v podstatě dokonalým terčem na obloze. S její pomocí budeme moct otestovat naši myšlenku laserového restartu družic a zpomalování částeček kosmického smetí.

(S laskavým svolením LASAR / Facebook)

Kde se zrodila hlavní myšlenka?

Původní nápad vznikl společným brainstormingem. Věděli jsme, že chceme pracovat na něčem v kosmonautice, velkou motivací byla soutěž Conrad Challenge ve Space Center Houston. Zároveň jsme ale chtěli něco, na čem by se dalo stavět tady v Česku. Naše laserová centra jsou na špičkové úrovni. A pak se to všechno spojilo dohromady, když přestala komunikovat družice Pražského planetária Planetum-1 z důvodu softwarové chyby. Začali jsme přemýšlet nad tím, zda by ji nešlo opravit pomocí restartu, myšlenku prokonzultovali s výrobcem družice firmou Spacemanic a začali pracovat na prvních výpočtech a testech.

Jak dlouho vám zabrala výroba družice?

Na výrobu jsme měli na kosmické poměry velmi málo času. Od prvního telefonátu, kdy jsme dojednali možnost vyslání vlastní družice, jsme měli pouhých 24 hodin na to se rozhodnout, že do toho doopravdy jdeme. Měli jsme totiž velmi příznivé podmínky na start. Následně pouhých 6 týdnů, abychom odevzdali SpaceX kompletní technické specifikace družice. A za necelých pět měsíců od onoho telefonátu jsme družici odevzdávali v Berlíně pro přepravu do USA.

(S laskavým svolením LASAR / Facebook)

Kde jste sháněli potřebné součástky?

Komponenty jsme sháněli ve spolupráci s českými aerospace firmami a vědeckými institucemi. Laserové centrum HiLASE, Spacemanic, Planetum, SkyFox Labs, nebo Výzkumný a zkušební letecký ústav. Ti všichni nás ohromně podpořili.

(Zdroj: LASAR / Facebook)

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy