Důchodový schodek se pozvolna začal snižovat. Podle opozice ale nebyla vládní opatření k ničemu

ČESKO – Že je důchodový systém v Česku dlouhodobě neudržitelný, jistě není pro nikoho žádná novinka. Populace stárne, pracujících naopak ubývá. A tak se zdroje k pokrytí státem vyplácených důchodů ztenčují. Deficit důchodového účtu sice stále přetrvává, ale zdá se, že lehce klesá. Dle vlády je to díky zaváděným reformám, opozice však trvá na tom, že se vlastně o pozitivní zprávu nejedná.
Důchody „na dluh“
Průběžný důchodový systém je zdrojem obav stále více lidí. Zejména mladší generace se obávají, že jejich důchody budou značně omezené. Tomu pak nasvědčují i demografické predikce, dle nichž postupně klesá počet pracujících v poměru na „uživení“ jednoho seniora. Důchodový systém se tak již před několika lety ocitl v hlubokém mínusu a tento stav trvá již pátým rokem. V roce 2023 si tak kabinet na důchody musel půjčit přes 73 miliard. V loňském roce to však bylo již o cca 22 miliard méně, tedy přes 50 miliard. Systém pak bude ztrátový i letos. Ministerstvo financí odhaduje další zadlužení státu na cca 13 miliard, jelikož vedle klesajících výdajů rostou také příjmy.
Lehké a postupné umazávání schodku vládní představitelé přikládají již prosazeným změnám, a to včetně zpomalení růstu penzí. Opozice je však vůči všem souvisejícím reformám kritická. Podle Aleny Schillerová, místopředsedkyně hnutí ANO, se v konečném důsledku nejedná o nic pozitivního. Jak Schillerová přímo uvedla, velké množství důchodců se údajně muselo obrátit na sociální systém a požádat o příspěvek na bydlení. „Takže namísto z jedné kapsy jdou peníze z druhé kapsy,“ upřesnila.
Jak je to s důchody a reformou
Důchody v Česku pobírají bezmála 3 miliony lidí. Loni do systému stát vybral 666 miliard, potřeba ale bylo 716 miliard. Průměrná starobní penze však přesahuje 21 tisíc korun a za posledních šest let se důchody zvedly o více než polovinu. Nominální průměrná mzda ale ve stejném období vzrostla jen o třetinu a inflaci na rozdíl od důchodu nepřekonala.
Jak přitom ukazují stávající data, snižující se meziroční zadlužení státu vzhledem k důchodům skutečně ovlivnilo i snížení valorizací penzí. „Kdybychom ty změny nedělali, tak by letos deficit byl okolo 70 miliard a ve výhledu tří až pěti let by byl ještě vyšší,“ shrnul předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN). Pomáhá i důchodová reforma, která je reakcí vlády na nesporné stárnutí české populace. „Podle našich dat by celkový letošní deficit v případě důchodového schodku mohl činit okolo 10 miliard, takže ty změny, které jsme provedli, je vidět již nyní,“ potvrdil pak šéf ministerstva práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pravidelná každoroční valorizace penzí přitom zůstala zachována, pouze došlo ke snížení příslušných koeficientů.
Navzdory datům však opozice s kroky vlády nesouhlasí. Podle Schillerové by se vláda měla víc soustředit na podporu hospodářského růstu a na boj s šedou ekonomikou namísto konání dle jejích slov „asociálních kroků“.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy