Fakta o klimatu: Větrné a solární elektrárny se doplňují a obstojí i v českém počasí
8.7.2025
Fakta o klimatu zveřejnila detailní analýzu Jak spolehlivě vyrábí v Česku solární a větrné zdroje?, která ukazuje, jak spolehlivě dokážou v Česku vyrábět elektřinu větrné a solární elektrárny. Navzdory obavám z proměnlivosti obnovitelných zdrojů data ukazují, že při dobré kombinaci a doplnění záložními zdroji mohou OZE tvořit stabilní základ bezemisní energetiky. Česko je dnes druhé nejhorší v EU v podílu slunce a větru na výrobě elektřiny, přesto má potenciál zásadně zvýšit jejich využití. Nová analýza dává základní rámec, jaké kroky mohou pomoci v dosažení spolehlivé sítě s vyšším podílem obnovitelných zdrojů v energetickém mixu.
Solární a větrné elektrárny dokážou v českých podmínkách spolehlivě dodávat velkou část elektřiny – pokud se správně zkombinují a doplní akumulací a záložními zdroji. V nové analýze o proměnlivosti obnovitelných zdrojů to na základě historických dat počasí ukazuje think tank Fakta o klimatu.
„V Česku zatím chyběla veřejná data, která by ukázala, co větrné a solární elektrárny opravdu zvládnou – tedy co od nich čekat můžeme a naopak nemůžeme. Naše analýza přináší jasný obrázek toho, jak se jejich výroba chová v průběhu roku. Naši práci chápeme jako příspěvek k datově podložené a konstruktivní diskuzi o nutné transformaci elektroenergetiky,“ říká Matěj Kolouch Grabovský, autor této analýzy Fakta o klimatu.
Proč potřebujeme bezemisní energetiku?
Rozvoj energetiky obnovitelných zdrojů je klíčový pro snižování závislosti České republiky na fosilních palivech. Méně fosilních paliv v energetickém mixu zvyšuje nezávislost České republiky, posiluje její bezpečnost a má také nemalý efekt v dlouhodobém řešení změny klimatu. Navíc, jak ukazují zkušenosti z jiných zemí EU, obnovitelné zdroje lze na rozdíl od jádra rozvíjet velmi rychle.
Zatímco podíl elektřiny ze slunce a větru v EU dosahoval v roce 2024 28,55 %, v Česku je to jen 6,41 %. Hůře je na tom už jen Slovensko (2,32 %). Nová analýza ukazuje, že při dobré kombinaci větru a slunce je možné pokrýt velkou část spotřeby – i v zimě, kdy výroba nejvíce kolísá.
Jak fungují obnovitelné zdroje v českém klimatu?
Solární a větrné elektrárny mají rozdílný sezónní rytmus. Slunce vyrábí hlavně v létě, vítr více v zimě – díky tomu se ale i přirozeně doplňují. Kombinací jejich výkonů lze pokrýt většinu sezónní poptávky, a to i v období, kdy jeden ze zdrojů dočasně selhává.
„Naše data ukazují, že i obnovitelné zdroje lze používat spolehlivě. Klíčem je správně nastavit poměr větru a slunce, mít připravené záložní zdroje pro dny, kdy nesvítí ani nefouká a rozvíjet přenosové sítě a akumulaci. V kombinaci s dalšími bezemisními zdroji energie jde o smysluplné řešení,“ doplňuje Matěj Kolouch Grabovský.
Nová analýza Fakt o klimatu přináší nejen data, ale i shrnutí možných opatření. Jaké faktory zvyšují spolehlivost OZE v České republice?
-
Správný poměr větru a slunce: Např. poměr roční výroby 3:1 ve prospěch větru odpovídá lépe reálné spotřebě elektřiny. Spolehlivost sítě posiluje i mírné naddimenzování OZE, především u větru.
-
Posilování přeshraničního propojení sítí: Přispívá ke stabilitě dodávek v celé Evropě.
-
Akumulace energie a flexibilita spotřeby: Pomáhají přenášet výrobu z přebytkových období do doby nedostatku.
-
Záložní zdroje: Musí být připravené na dny s nedostatečnou solární a větrnou výrobou, ale mohou být využívány poměrně zřídka. Jejich nutný rozsah se odvíjí od maximální spotřeby, nikoliv od celkového instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů.
Přestože výstavba sítí a nových akumulačních i záložních zdrojů bude investičně náročná, umožní v budoucnu levnější a čistější výrobu elektřiny.
Jak spolehlivě vyrábí v Česku solární a větrné zdroje? – https://faktaoklimatu.cz/explainery/spolehlivost-oze
reklama
Fakta o klimatu
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na [email protected].
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
I polévka ze sekyrky může být chutná, pokud se k sekyře přidá i klobáska, brambora, mrkev a kmín.
Pokud správný poměr větru a slunce je poměr „roční výroby 3:1 ve prospěch větru“, tak to znamená, že další solární elektrárny už nemá smysl stavět, protože Češi nedopustí zničení krajiny větrnými elektrárnami jako třeba v Rakousku, zvlášť když mají k dispozici levnější, spolehlivější a rychleji postavitelný čistý zdroj elektřiny než Rakušané.
Prý: „…data ukazují, že při dobré kombinaci a doplnění záložními zdroji mohou OZE tvořit stabilní základ bezemisní energetiky.“ No to je objev, nějakého podivného zájmového spolku, či ústavu! Nechat občasné zdroje energie (OZE) produkovat drahou nekvalitní elektřinu, a levnou elektřinu ze stabilních klasických elektráren, používat jen na vybalancování rozdílu, mezi spotřebou elektřiny a její nestabilní výrobou v OZE. Bez ohledu na konfiguraci a parametry přenosové i distribučních soustav. Až to ty klasické elektrárny a přenosová soustava nezvládnou uregulovat, budeme mít černou hodinku (nebo i delší).
To se nám to vymýšlí a analyzuje, když „…kromě individuálních dárců a dárkyň stojí naše práce na významné podpoře od řady firem, institucí, nadací a z veřejných grantů…“, a za praktickou realizaci našich výmyslů a názorů. neneseme žádnou odpovědnost!
Obstát musí,
když jsou královsky dotovány, že !
Závěr článku fakt pobavil – výstavba sítí a záložních zdrojů bude investičně náročná, ale elektřina z nich bude levná – prostě ekonomický zázrak.
Myslitel se nějak zapomněl podepsat. Asi se za blábol stydí. Tonda Selektoda za svůj ne. Já se také podepisuji ve stavebním denníku ke každému zápisu. Navíc by mohl soudruh vysvětlit jak si funkci záložních zdrojů představuje. Kotle vyhaslý, turbína stojí, a co uděláme když přestane foukat a svítit? Hledat sirky? A nebo se pod kotlem neustále přikládá, turbína točí, a akorát není připojená? Tak toto je opravdu ekologismus. Ekologismu zdar a rozumu zmar!
Tak se omlouvám. Matěj Kolouch Grabovský jako neziskový konzultant funguje pro zisk pod : IČO: 06274544.
„V Česku zatím chyběla veřejná data, která by ukázala, co větrné a solární elektrárny opravdu zvládnou – tedy co od nich čekat můžeme a naopak nemůžeme….“. Tady na Ekolistu je prostor data veřejně obhájit a prodebatovat, zda jsou správná a úplná, ale nikdo z Fakta o klimatu se zjevně není ochoten do debaty zapojit! Mají tedy opravdový zájem o veřejnou debatu?
Co větrné a solární elektrárny opravdu zvládnou a co zvládne akumulace. To by byl hezký pokus, kdyby se odstavily všechny jiné zdroje a soustava by byla napájeny jen z OZ a akumulace.
Výsledek odhadne každý, prakticky nelze zkoušku udělat , byl by to průůů++r.
V USA si může nyní OZE stavět každý, ale bez státních dotací a daňových úlev :
https://www.whitehouse.gov/fact-sheets/2025/07/fact-sheet-president-donald-j-trump-ends-market-distorting-subsidies-for-unreliable-foreign-controlled-energy-sources/
Prezident Donald J. Trump dnes podepsal výkonný příkaz, kterým se ruší dotace na nespolehlivé „zelené“ zdroje energie, jako je větrná a solární energie, v souladu se zákonem One Big Beautiful Bill Act.
Nařízení nařizuje ministrovi vnitra, aby revidoval předpisy a politiky s cílem odstranit preferenční zacházení s větrnými a solárními zařízeními ve srovnání se spolehlivými a dispečersky dostupnými zdroji energie. ZAJIŠTĚNÍ AMERICKÉ ENERGIE A PROSPERITY AMERICKÉ: Prezident Trump se zavázal k uvolnění americké energie a zabránění americkým daňovým poplatníkům ve financování drahých a nespolehlivých energetických politik prostřednictvím podvodu Green New Scam.
Nařízení nařizuje ministrovi vnitra, aby revidoval předpisy a politiky s cílem odstranit preferenční zacházení s větrnými a solárními zařízeními ve srovnání se spolehlivými a dispečersky dostupnými zdroji energie. ZAJIŠTĚNÍ AMERICKÉ ENERGIE A PROSPERITY AMERICKÉ: Prezident Trump se zavázal k uvolnění americké energie a zabránění americkým daňovým poplatníkům ve financování drahých a nespolehlivých energetických politik prostřednictvím podvodu Green New Scam.
Gragy jsou zcela zavádějící a jsou jasným příkladem manipulací s daty.
Podívejte na Francii ,je na tom stejně ,,bídně,, jak my. Proč?
Máme JE, stejně jak Francie a ty vyrábí podstatně větší podíl energie a tak podíl OZ je menší. Ty ,,vzorné státy,, jsou v oblasti Severního moře kde hodně fučí, jak vyrábí když nefouká a nesvítí.
Akumulace vše zachrání, prý. Má někdo údaj jak dlouho vydrží naakumulovaná energie do baterí, těm nejvzornějším státům, když by soustava jela jen baterií. S tím se nikdy nikdo nepochlubil .Odhaduji ,že to nejsou ani minuty.
Nejsem proti OZ, mám svoji malou solární elektrárnu, větrnou elektrárničku, na dům, bych si také přídil , na internetu se dají koupit docela levně, ale nemá to smysl, nefouká. A když svítí, mám tolik el. energie ,že nevím co s ní, v létě . V zimě je energie stále málo,protože bych s ní mohl topit, ale to bych potřeboval min. 10kW neustále a to mi žádný zdroj OZ nedá.
Vítr přestává spolupracovat na dekarbonizaci EU :
Dle údajů ČEPS je zatím za leden-červen využití instalovaného výkonu větrníků cca 18 %. Přitom dle dotačních podmínek má být 23-26 %. Budou „investoři“ při nesplnění dotačních podmínek vracet část dotace nebo celou jako třeba zemědělci ? Nebo se budou větrníky na nevyhovujících místech bourat a převážet do větrnějších oblastí ?
Již chápu umanutost vlády pro větrníky, když má takové poraděnky. Větrníky jsou v našich přírodních podmínkách naprosto nekonkurenceschopné a vyžadují obří dotace (až 65% investiční dotace a hlavně až 3,5 Kč/kWh provozní dotace).
EU má spoustu keců o energetické účinnosti a přitom dotuje větrníky v ČR, kde je pro stejný energetický výkon instalovat větrníky dva na rozdíl od přímořských oblastí. To je plýtvání materiálem.
Bo jsou s nimi furt nějaké problémy, jako že nechcou lány FVE panelů, vrtule za barákem jim taky vadí … furt řeší nějakou krajinu, památky, ochranu fóglů a podobně.
Mělo by se s tím něco dělat … v dějinách pár nadějných pokusů už bylo.
A tohle je taky boží … Klíčem je správně nastavit poměr větru a slunce,“ … bomba, větru a dešti už jsme jednou poroučeli a jak se to osvědčilo … „mít připravené záložní zdroje pro dny, kdy nesvítí ani nefouká a rozvíjet přenosové sítě a akumulaci. V kombinaci s dalšími bezemisními zdroji energie jde o smysluplné řešení,“ doplňuje Matěj Kolouch Grabovský.“
Smysluplné řešené to rozhodně je … vyloženě k nezaplacení.
Jinak jsem se chtěl podívat do jejich VZ na zdroje financování jejich činnosti … https://faktaoklimatu.cz/assets-local/files/2024-vyrocni-zprava.pdf … a (be)překvapivě jsou v ní podobně konkrétní, jako v tomto článku.
To už je fakt jak za bolšánů … správný třídní původ a legitimace je základ, zbytek už se nějak poddá.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy