Falešný policista napálil muže z Pelhřimovska. Přesvědčil ho, aby si vzal úvěr za půl milionu

KrimiZajímavosti

Falešný policista napálil muže z Pelhřimovska. Přesvědčil ho, aby si vzal úvěr za půl milionu

Ilustrační foto

PELHŘIMOVSKO – Pelhřimovští policisté šetří tento týden další případ internetového podvodu. Podvodník se tentokrát vydával za policistu a snažil se přimět muže, aby si u banky sjednal úvěr na půl milionu korun.

„Muže kontaktoval neznámý volající, jenž měl o poškozeném překvapivě přesné informace. Znal jeho jméno i banku, u které má účet. Volající se představil jako kriminalista z Prahy a zaslal mu fotografii falešného služebního průkazu. Informoval poškozeného, že zadrželi pachatele, který napadl jeho bankovní účet a sjednal si na jeho jméno úvěr,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. A aby vše působilo co nejvěrohodněji, podvodník poškozenému zaslal i dokument se jménem zadrženého muže.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Poté mu sdělil, že ho bude kontaktovat pracovník České národní banky a řekne mu další kroky. Podvodníci muže nakonec přesvědčili, aby si vzal u své banky úvěr ve výši 500 tisíc korun. „V momentě, kdy mu byly peníze připsány na účet, dostal další instrukce, aby je osobně vybral a předal pověřenému pracovníkovi, který si pro ně přijede do Pelhřimova. V tu chvíli si muž uvědomil, že se stal pravděpodobně obětí podvodu a obrátil se na policii v místě bydliště,“ dodala mluvčí.

Jak se těmto podvodům bránit?

  • Policie ani banky nikdy nevolají a nežádají o finanční transakce – pokud se někdo vydává za policistu a žádá vás o převod peněz, půjčku nebo výběr hotovosti, jde o podvod. Policie ani banky takto nepostupují
  • Nejednejte pod tlakem – podvodníci často vyvolávají pocit naléhavosti a strachu. Nenechejte se zmanipulovat a vždy si informace v klidu ověřte.
  • Nesdělujte citlivé údaje – nikdy nikomu po telefonu nesdělujte číslo účtu a přístupové údaje do internetového bankovnictví.
  • Nikdy si neinstalujte aplikace pro vzdálený přístup – podvodníci vás mohou přesvědčovat, abyste si stáhli aplikace, umožňující vzdálený přístup. Tím jím umožníte plnou kontrolu nad svým zařízením a internetovým bankovnictvím
  • Ověřte si volajícího – pokud vám někdo tvrdí, že je policista nebo zaměstnanec banky či jiné veřejné instituce, zavěste a zavolejte zpět na oficiální telefonní číslo.
  • Nikdy nevybírejte ani nepředávejte peníze neznámým osobám – žádná banka ani policie by vás nepožádala o výběr hotovosti a předání „pověřené osobě“

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy