Helena si kolem bazénu postavila luxusní molo. Práci zvládla sama a ušetřila spoustu peněz

Zajímavosti

Helena si kolem bazénu postavila luxusní molo. Práci zvládla sama a ušetřila spoustu peněz

Paní Helena ze severních Čech je žena činu, která se jen tak nějaké práce nezalekne. S nadšením se tak pustila do obložení bazénu svépomocí, ze kterého se nakonec vyklubalo luxusní molo. „Všem, kteří by se chtěli do něčeho podobného pustit, to určitě vřele doporučuji. Sice do práce musíte investovat nějaký čas, ale na druhou stranu z toho pak máte skvělý pocit. Navíc ušetříte nemalé peníze,“ libuje si Helena.

Paní Heleno, jste laik nebo se věnujete práci se dřevem profesionálně?

Jsem laik, ale práce se dřevem mě vždycky velmi bavila. Navíc mám celkem dobrou představivost, což mi práci hodně ulehčuje.

Jaké dřevo nejčastěji využíváte?

Na výrobu používám převážně palety. Manžel mi navozil palety různých velikostí a rozměrů z práce a já jsem přemýšlela, jak by se daly co nejlépe využít. Tak vznikl nápad vyrobit z nich nejrůznější zahradní i domácí nábytek. Palety jsem většinou nechala v celku, nerozebrané, a podle rozměrů jsem teprve vymýšlela, co by se z nich dalo udělat.

Co jste z palet doposud vyrobili?

Na chatě jsme z palet udělali postele a botník, doma v bytě z nich máme komody a konferenční stolky. Na zahradě jsme poté z palet vyrobili lavičky u ohniště a sezení pod pergolou. Obložili jsme jimi vestavěný bazén, takže vzniklo molo, a dokonce jsme postavili u bazénu domeček. Právě na bazén jsem asi nejvíce hrdá.

Ten bazén mě zajímá. Jak dlouho trvá postavit takové molo?

Bazén trval ze všech věcí, které jsme doposud dělali, nejdéle. Obložit ho nám trvalo dvě sezóny. Domeček u bazénu pak trval asi měsíc. Stejně tak dlouho pergola a dřevník, které máme také na zahradě. Sezení pod pergolou a lavičky byly hotové zhruba za týden. Nejdéle vždycky trvala příprava samotného dřeva.

Jak vypadal bazén, než jste kolem něj postavili molo?

Okolo bazénu jsme původně měli ztracené bednění. Když jsme ale začali z palet tvořit nejrůznější nábytek, napadlo mě, proč ne i hezké dřevěné bednění? Pak jsme si řekli, že nebudeme troškařit – můžeme přeci rovnou udělat i celé molo.

Co jste používali ke stavbě mola kromě palet?

Používali jsme vruty, dřevěné kolíčky, lepidlo… A samozřejmě nářadí – akušroubovák, vrtačku, pilu, brusku, vodováhu a podobně. Kromě samotných palet jsme využívali ještě stavební latě a hranoly.

Jak probíhala realizace?

Jako první bylo třeba z okolí bazénu odebrat cca 30 centimetrů ornice a tuto díru následně zasypat štěrkem. Palety a dřevo jsme vždy obrousili, poté se penetrovalo a mořilo. Dřevěné stojnice jsme zabetonovali a pak už zbývalo jen sestavování a šroubování. Nejvíce práce bylo se sestavováním prken na molo bazénu. Každé prkno se muselo vyměřit, seřezat a obrousit.

Byla jste na stavbu mola sama nebo vám pomáhala rodina?

Zapojili se všichni. Manžel mi vždycky dřevo obrousil, poté ho penetroval a natíral lazurou. Dcera a syn mi pak pomáhali se samotnou realizací. Asi to máme v krvi. Můj táta stavěl dřevěné lodě a postavil sám celou chatu. Můj syn se učí na truhláře a dceru zase vyloženě baví sestavovat nejrůznější nábytek. Za odměnu si děti mohou pozvat kamarády a udělat si u bazénu párty (smích).  

A co finanční stránka? Jak vás stavba mola vyšla?

Finančně jsme určitě ušetřili. Kdybychom si nechali dělat obložení bazénu firmou, vyšlo by to určitě dráž. Stejně tak kdybychom kupovali hotový nábytek a nevyráběli si ho sami. My jsme navíc těžili z toho, že jsme měli palety zdarma. Každý, kdo sem přijde, se nás ptá, kde jsme si nechali bazén dělat a kolik to stálo. Většina z nich vůbec nepozná, že je to naše práce. Nejdražší byl nátěr a penetrace, to nás dohromady vyšlo asi na tři tisíce (aktuální ceny zde). Poté jsme něco dali za vruty (aktuální cena zde) a suchý beton. Dohromady nás celé molo vyšlo do pěti tisíc. Kdyby nám ho dělala firma, byl by to několikanásobek.

Udělala byste něco s odstupem času jinak?

Se vším jsem víceméně spokojená. Určitě se časem objeví nějaké nedostatky, ale ty budeme řešit průběžně. Dopředu jsem si nehledala nějaké speciální nebo profesionální postupy, vše jsem dělala jako laik. Není to dokonalé, ale právě to se mi na tom nejvíce líbí.

Plánujete nějaké další projekty?

Už nám dochází palety (smích). Navíc celá rodina kroutí hlavou, že stavím menší vesnici. Takže si dám asi na chvíli pauzu.

Co byste vzkázala lidem, kteří zvažují podobný projekt?

Všem, kteří by se chtěli do něčeho podobného pustit, to určitě vřele doporučuji. V první řadě ušetříte plno peněz. Sice do práce musíte investovat nějaký čas, ale na druhou stranu z toho pak máte skvělý pocit.

Děkuji za příjemný rozhovor.

Také děkuji.

P.S. Je nutné stavět novostavbu už jen s řízeným větráním nebo to jde i jinak? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 23. – 25. května 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Photocredit: Helena B. (se souhlasem)

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy