Historický skvost se rozpadá. Kamenný most u Utína nemá majitele ani budoucnost

Aktuálně

Historický skvost se rozpadá. Kamenný most u Utína nemá majitele ani budoucnost

Kamenný most v Utíně u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

Dnes je most u Utína zarostlý, schovaný za dřevěné zábrany. Varovné cedule kolem upozorňují na zákaz vstupu. Podle starosty Přibyslavi Martina Kamaráda se jedná o bývalý silniční most blízko silnice na Stříbrné Hory. „Býval součástí komunikace ke Štukhejlskému mlýnu. Už se pomalu rozpadá,“ upřesnil.

Město Přibyslav vlastní desítky různých mostů, které nechává pravidelně kontrolovat. V rámci prověrky se ukázalo, že most v Utíně nepatří nikomu a městu Přibyslav už vůbec ne. Původní Štukhejlský mlýn dnes už neexistuje. Roky je přestavěný na výrobnu krmiv a byty. „K mostu přiléhá z jedné strany krajský pozemek. Pozemky na druhé straně jsou soukromé, pozemek pod mostem je zapsaný na státní Povodí Vltavy, ale most jako stavbu nikdo neeviduje. Takže s ohledem na technický stav asi spadne,“ poznamenal Kamarád.

Most v minulosti navštěvovali často vyznavači navigační hry geocachingu. Takzvaná keška byla přímo na mostě. „Nechali jsme ji sundat, protože s ohledem na stav mostu nám přišlo nebezpečné, kdyby tam někdo chodil,“ dodal starosta.

Podle názoru turisty Josefa Špačka z Havlíčkova Brodu je most v Utíně na první pohled krásný. „Připomíná mi kamenné mosty v Irsku, ale pokud se už vůbec nepoužívá a neleží v turisticky známém místě, kde by ho mohli obdivovat, jeho budoucnost nevidím růžově. Musíme být rozumní. Všechny památky zachránit nemůžeme,“ prohlásil s tím, že takových staveb jsou jenom na Vysočině určitě desítky.

Podle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Telči mělo město Přibyslav snahu most opravit a nebo aspoň staticky zajistit. „Jednání byla bohužel přerušena z důvodů nevyjasněných vlastnických vztahů,“ informovala mluvčí telčského pracoviště NPÚ Ilona Ampapová s tím, že v kompetenci památkářů není určit vlastníka mostu a už vůbec ho někomu přidělit.

Dobrovolně si most do péče nikdo nevezme. Opravy se počítají v desítkách milionů. „Navíc most k ničemu není. Nikdo ho nepotřebuje. Kousek od něj vede nová silnice a úplně nový most,“ upřesnil Kamarád.

Ronov nad Sázavou, Věznice, Petráveč

Most v Utíně se svým smutným osudem není jediný. Další památkově chráněný je středověký kamenný most přes řeku v Ronově nad Sázavou, místní části Přibyslavi. Most patří k nejstarším v Česku. Město ho nechalo opravit, protože slouží jako přejezd přes řeku, ale akce trvala déle než sedm let. Opravy komplikovaly dohady s památkáři jestli most omítat nebo ne.

Na záchranu čeká roky kamenný most U Lutriána ve Věžnici na Havlíčkobrodsku. Most je starý asi 600 let. Pro obec je cennou historickou památkou, která přitahuje zájem turistů Před sedmnácti lety ho obec s pomocí Kraje Vysočina nechala opravit. V roce 2012 se při povodni protrhl kamenný jez v jižním předpolí mostu, kameny z jezu od té doby most ohrožují. Obec most chtěla zachránit už několikrát. Jenže ani to není jednoduché. Problém je koryto řeky. Most je průjezdný, ale jen pro osobní dopravu. V současné době patří most do správy památkového ústavu v Telči.

Kamenný most v Utíně:

  • Pochází z 16. století.
  • Je vyzděný z lomového kamene, má pilířové zábradlí, památkově chráněný je od roku 1963.
  • Jedná se o technickou památku středověkého mostního stavitelství. Zdroj: Památkový katalog

Svého potenciálního zachránce získal až v aukci Loupežnický či Vysoký most u Petrávče, nedaleko Velkého Meziříčí na Vysočině. Historický kus kamene který vede odnikud nikam, hrozil zřícením. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se obrátil na Kraj Vysočina s nabídkou k převodu památkově chráněného mostu do vlastnictví kraje. Ten ale nabídku odmítl. „Most je pro Kraj Vysočina nevyužitelný,“ uvedl v rozhodnutí Kraj. Most skončil v aukci. Nový majitel ho získal za necelé tři miliony korun.

Tento článek jste si mohli přečíst díky vašemu předplatnému.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy