Hlasujte pro nejlepší snímek v soutěži Fotograf divoké přírody roku a udělte Cenu veřejnosti

Aktuálně

Hlasujte pro nejlepší snímek v soutěži Fotograf divoké přírody roku a udělte Cenu veřejnosti

Příroda je krásná. Avšak v této kráse se skrývá tvrdá realita, kde přežití často vyžaduje dravost a oběti. Predátoři loví s precizností, kořist zoufale bojuje o život a cyklus života a smrti je neustálý a neúprosný.

Mezi fotografiemi nominovanými na ocenění „Fotograf divoké přírody roku 2024“ mnohé ohromují svou krásou a zároveň vyprávějí drsný příběh o přežití. Nyní je na veřejnosti, aby zvolila nejlepší snímek roku prostřednictvím hlasování na webu Přírodopisného muzea Spojeného království. Hlasování je již otevřené a skončí 29. ledna 2025 v 15:00 středoevropského času.

„Cena veřejnosti umožňuje lidem z celého světa stát se součástí poroty a hlasovat pro vítězný snímek, čímž inspiruje každého k propojení s přírodním světem,“ uvádí Douglas Gurr, ředitel Přírodopisného muzea, v tiskové zprávě. „Letošní výběr snímků, připravený k 60. výročí soutěže, je jako vždy výjimečný a těšíme se, který z nich se stane favoritem veřejnosti!“

Soutěž Fotograf divoké přírody roku obdržela téměř 60 000 přihlášek ze 117 zemí a porota vybrala 100 finalistů. Z nich vybrala 25 fotografií, o kterých nyní může veřejnost hlasovat. Vítězný snímek a čtyři další finalisté budou oznámeni v únoru 2025 a vystaveny online.

Někteří z finalistů

„Hlídkování nad krajinou“. (Aaron Baggenstos / Fotograf divoké přírody roku)

V národním parku Torres del Paine v Chile stojí puma jako symbol naděje, odrážející úspěšné úsilí o ochranu, které podpořilo soužití mezi tímto druhem a místními „gauči“, tedy farmáři chovajícími ovce. Rozmach ekoturismu zlepšil pohled gaučů na pumy, protože si nyní cení přínosu těchto velkých koček pro regionální příjmy z turismu. Použití pasteveckých psů dále zmírňuje konflikty tím, že chrání ovce, což pumám umožňuje soustředit se na přirozenou kořist a snižuje riziko, že je gaučové zastřelí. Tyto postupné změny za posledních 20–30 let ukazují možnost harmoničtějšího soužití mezi lidmi a pumami.

„Otravný soused“. (Bence Máté / Fotograf divoké přírody roku)

V maďarském národním parku Kiskunság brání mandelík hajní své hnízdní území proti zdánlivě netečnému sýčkovi obecnému. Přestože jsou tyto dva druhy velmi odlišné, mají podobné návyky při hnízdění i krmení, což je často přivádí k blízkému soužití.

Samci mandelíka mají během krátké hnízdní sezóny ve zvyku záměrně obtěžovat ostatní ptáky, kteří se dostanou na jejich teritorium, a provádět překvapivé útoky, kdy se na cíl vrhnou plnou rychlostí zezadu.

„Ostnatý“. (David Northall / Fotograf divoké přírody roku)

V Botswaně se houževnatý medojed, známý svou dravou povahou, pustil do urputného boje s jihoafrickým dikobrazem. Medojed zpočátku zaútočil na nohu dikobraza, ale opakovaně byl zasažen ostrými ostny. Po krátkém ústupu se zakrvácený medojed vrátil, dikobraza zabil pod keřem a odtáhl ho do své podzemní nory.

„Zakázaný vstup“. (Ian Wood / Fotograf divoké přírody roku)

V anglickém St Leonards-on-Sea byl vyfotografován jezevec lesní, jak si na tmavé cestě zdánlivě prohlíží graffiti s jezevčí tématikou. Obyvatelé pravidelně nechávají na chodníku zbytky jídla pro lišky, ale fotograf si všiml, že na hostinu přicházejí rovněž jezevci z blízké nory. Na okraji silnice si postavil malý úkryt, aby pořídil tento snímek. Jezevec, osvícený tlumeným světlem pouliční lampy, kráčel po chodníku a vytvořil výrazný vizuální kontrast s graffiti.

„Na hraně noci“. (Jess Findlay / Fotograf divoké přírody roku)

Ve Vancouveru v Kanadě byla sova pálená zachycena při elegantním opouštění okna seníku. Fotograf strávil několik nocí pozorováním sovích návyků, než připravil systém s pohybem aktivovaným bleskem a pomalou závěrkou, aby tuto scénu zachytil. Po 10 nocích čekání a pozorování se všechny prvky spojily a vznikl tajuplně krásný snímek sovy v letu, orámované budovou.

„Bílá pustina“. (Michel d’Oultremont / Fotograf divoké přírody roku)

V Belgii se lasice hranostaj dokonale mísí se zasněženou krajinou, vzpřímeně sedí a pozoruje své teritorium. Fotograf, fascinovaný zimními sněhovými přívaly, strávil roky snahou zachytit tuto prchavou scénu. Využil bílou maskovací síť, ležel ve sněhu a nakonec si splnil svůj sen, když se zvídavá lasice objevila ze svého sněhového úkrytu, krátce se zastavila a poté se vydala na lov.

„Ledový odpočinek“. (Sue Flood / Fotograf divoké přírody roku)

V Neko Harbour v Antarktidě odpočívá klidně tuleň Weddellův na ledové kře pod dramatickou modrošedou oblohou. Fotografka zachytila tento okamžik z lodi pomocí dlouhého objektivu, aby tuleně nerušila. Se svou robustní postavou a silnou vrstvou tuku je tento tuleň skvěle přizpůsoben mrazivým podmínkám Jižního oceánu.

„Statečný gekon“. (Willie Burger Van Schalkwyk / Fotograf divoké přírody roku)

V jihoafrickém parku Kgalagadi Transfrontier Park se velký zemní gekon statečně postavil proti jestřábu kukačkovitému, který je známý lovem kořisti na zemi. Navzdory statečnému boji gekon útok nepřežil, ale jeho odvaha na fotografa hluboce zapůsobila.

Chcete-li si prohlédnout všechny nominované snímky a hlasovat pro svůj oblíbený, navštivte webové stránky soutěže Fotograf divoké přírody roku.

ete

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy