Hora eternitu v lese. Golčův Jeníkov hledá strůjce nebezpečné skládky
Nepříjemné zjištění je to i pro jeníkovskou radnici. „Návštěvníci lesa hned volali na městský úřad a nález nám oznámili. Proto bychom rádi poprosili o pomoc při pátrání po pachateli, který nebezpečnou skládku založil. Uvítáme jakoukoli informaci na čísle 770 197 570,“ řekl Deníku starosta Jiří Brož. Pokud se nepodaří zjistit pachatele, likvidaci a odvoz eternitu zaplatí město.
Eternit někdo vyklopil na cestě v době z pondělí 23. června na úterý 24. června. Podle starosty se zřejmě jedná o eternit z nějaké staré střechy. Pachateli hrozí postih, protože eternit patří mezi nebezpečný odpad. „Otázka je, odkud ten eternit pochází. Z Jeníkova sotva, kdyby to udělal někdo ve městě, toho by si sousedé určitě všimli,“ poznamenal starosta. Pachatel zřejmě les u Římovic zná, ale není vyloučené, že eternit pochází odjinud s ohledem na to, že auto s károu, na které se dá takový odpad vozit, má řada lidí.

Proč to neznámý pachatel udělal, není podle starosty těžké uhodnout. Eternit je nebezpečný odpad, který smí likvidovat jen specializovaná firma a není to zadarmo. Jak vysvětlil Petr Pojar za České stavby.cz, samotné slovo eternit přitom bylo odvozeno z latinského slova aeternus, což znamená věčný. Jedná se o nebezpečný azbestocement využívaný v minulosti jako oblíbená střešní krytina. Je to materiál karcinogenní, zdraví škodlivý. „Smutným faktem také je, že v Československu se azbestocementové stavební materiály, včetně střešních krytin, vyráběly až do 90. let minulého století. A zdaleka nešlo jen o střešní krytiny,“ poznamenal Petr Pojar.
Podle něj platí, že materiály obsahující azbest, jsou nebezpečným odpadem, silně karcinogenním a nesmí se mísit s jiným stavebním odpadem. Musí být šetrně uloženy v neporušených igelitových pytlích a odvezeny na specializované sběrné místo. Určitě se přitom do likvidace eternitu nemá majitel pouštět svépomocí, ale sjednat si firmu, která se na takovou činnost specializuje.

Majiteli eternitové střechy, který nedbá na zákony, hrozí sankce, třeba podle zákona o chemických látkách. Demontáž azbestové střechy se podle nabídky různých specializovaných firem pohybuje v cenách v průměru od 200 až 400 korun za čtvereční metr podle náročnosti plus příplatek za ochranný postřik.
Cena za odvoz eternitu zahrnuje cestovné, náklady na kontejner a likvidaci na skládce. To už může čítat tisíce. Uložení azbestového odpadu zpoplatňují i sběrné dvory ve městech. Třeba v Havlíčkově Brodě počítají tamní technické služby obyvatelům Brodu devět korun za kilo stavebního materiálu s azbestem. Podnikatelské subjekty platí až třikrát tolik.
Jak likvidovat eternit:
- Eternitovou střechu lze odstranit svépomocí, je však třeba tento záměr předem ohlásit stavebnímu úřadu a ten rozhodne o dalším postupu (může třeba rozhodnout o nutnosti vydat povolení k odstranění stavby či naopak).
- Dále je třeba ohlásit manipulaci s tímto materiálem na nejbližším pracovišti Krajské hygienické stanice. Musíme vědět, kde je sběrné místo tohoto odpadu a právě tam jej odvézt. Uložení tohoto nebezpečného odpadu na skládce je zpoplatněno.
- Při práci pak musí být přítomen kvalifikovaný stavební dozor. Čili budeme potřebovat pracovníka, který bude dohlížet na likvidaci eternitu, aby práce proběhly podle norem. Zdroj: České stavby.cz
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy