Jak co nejdéle zachovat řezaným květinám jejich krásu. Často stačí dodržovat jednoduchá pravidla

Na loukách a zahradách již můžeme vidět první květy, ale ty se zpravidla nehodí řezat do vázy. Takže kytici řezaných květin stále nejčastěji pořídíme v obchodě. Jejich ceny ovšem bývají astronomické. Určitě se vyplatí projít si tipy, jak pečovat o květiny ve váze, aby nám co nejdéle vydržely čerstvé a rozdávaly radost.
Váza
Základem, ale často podceňovaným, je čistá váza. Nesmí v ní zůstat žádné zbytky nečistot z minulého použití. To se stává, když staré květiny vyhodíme, vázu následně jen vypláchneme (byť opakovaně) vodou a uložíme ji, nebo do ní dáme hned nové květiny. Na jejích stěnách zůstanou nežádoucí bakterie a další mikroorganismy, které se ve vodě pak vesele pomnoží.
Stonky
Stonky zkraťte na délku odpovídající váze. Seřežte je nožem zešikma pod úhlem zhruba 45°. Nůž musí být ostrý, aby zbytečně neponičil rostlinnou tkáň, a naprosto čistý, aby do ní nezanesl infekci. (Pro rostlinu to je zkrátka malá operace.)
Listy
Odstraňte listy, které jsou pod vodou nebo jsou částečně ponořené. Začnou se totiž ve vodě rozkládat, a způsobí hnilobný proces.
Voda
Voda musí být čistá a čerstvá. (Nejlepší by byla dešťová z přírodní krajiny, tu však běžně každý nemá po ruce.) To ale neznamená, že květinu strčíme do právě napuštěné ledové vody z kohoutku. Ve většině případů to pro ni bude nežádoucí teplotní šok, dále jí může vadit chlór obsažený v kohoutkové vodě. Takže tuto vodu musíme nechat chvíli odstát při pokojové teplotě. Chlór vyprchá a teplota vody se srovná. Jedná-li se o malé množství vody, doporučuje se min. 15 minut.
Není dobré plnit vázu vodou až po okraj, stačí když se stonky ponoří na cca pět prstů. Vodu pravidelně měňte, zejména v teplejších dnech nepřekračujte dva dny. Opět trochu seřízněte stonky, očistěte je (mohou se na nich začít tvořit např. plísně) a pečlivě vyčistěte vázu (např. kulatým kartáčem na čištění sklenic).
Výživa květin
Nejčastěji lidé používají „Food for flowers“, tedy „potravu“ v sáčcích pro řezané květiny. Pokud ji nemáte právě po ruce, můžete přidat trochu cukru (nechejte jej však dobře rozpustit). Některé „babské“ rady doporučují do vody vhodit desetikorunu. Tato mince je totiž z oceli, která je galvanicky pokovaná mědí. A měď má baktericidní účinky, tj. zabíjí bakterie.
Umístění
Květinám neprospěje slunné a teplé místo (tedy ani u topení), protože stimuluje rychlé rozvinutí květů a také zrychlí proces vadnutí. Květiny rovněž nemají rády průvan. Málokoho napadne, že květiny by se neměly umísťovat do blízkosti ovoce a zeleniny. Ty totiž zpravidla produkují etylén, který urychluje stárnutí květů.
Zajímavosti, které je dobré vědět
Výše uvedené rady platí obecně. Některé květiny však potřebují trochu jiný přístup.
- Zatímco tvrdý stonek růží seřízneme našikmo, u cibulovin (např. hyacint, tulipán) řežeme měkký stonek rovně, aby se nerozšklebil.
- Prodávané minisáčky s výživou sice vyhovují většině rostlin, ale právě řezané cibuloviny je neocení. Jejich potřeby jsou trochu jiné než většiny rostlin bez cibulek. Umělé výživy obsahují cukry, které podporují vitalitu květin, ale u cibulovin může mít cukr opačný efekt. Svou stimulací způsobí rychlejší „vytažení“ a následné předčasné vadnutí stonků. Pro cibuloviny bývá tedy ideální pouhá čistá voda (bez chlóru).
- Tulipány mají dokonce rády i chladnější vodu a méně světla, což pomáhá prodloužit jejich čerstvost. Naopak slunečnice mají údajně rády, když jim nalejete vodu teplejší.
Pokud budete chtít u svých řezaných květin dosáhnout co nejlepšího efektu, zkuste zapátrat na internetu, jestli právě ta vaše květina nemá speciální nároky.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy