Jak funguje život za mřížemi? Největšímu uznání se těší vrazi policistů

Aktuálně

Jak funguje život za mřížemi? Největšímu uznání se těší vrazi policistů

V povědomí lidí převládá zažitý obrázek, že kriminály vedou k obrazu svému nejsilnější vězni. Roli v tom hrají i americké filmové trháky Vykoupení z věznice Shawshank nebo Brubaker s Robertem Redfordem v hlavní roli.

„Takový názor stále přetrvává. Všechno je ale jinak,“ řekla reportérovi Deníku Jiřina Tylová, která se přes tři roky angažuje ve spolku Basmani. Má za úkol zkusit začlenit zpátky do společnosti lidi, kteří strávili dlouhou dobu za mřížemi.

Pro Deník Tylová nastínila, jaká hierarchie ve věznicích panovala a panuje. „Kápové ve věznicích byli nezřídka vrazi. Největšího uznání se u spoluvězňů těšili vrazi policistů. Naopak nejhůře na tom byli ti, co zabili dítě či bez obhajitelné příčiny ženu. Stejně tak ti, co děti nebo ženy znásilňovali nebo jim jinak ublížili. Takoví u spoluvězňů zastání nenajdou nikdy. Dříve ani teď,“ zdůraznila.

close Jiřina Tylová. info Zdroj: Deník/Jiří Nováček zoom_in Jiřina Tylová.

Prominentní a nenávidění mončičáci

Dnes ale tento zvykový systém reálného uspořádání života ve vězení funguje jen s velkými omezeními. Vězeňská služba se totiž ve snaze zabránit „druhému životu“ v celách rozhodla do léta zažitých poměrů vstoupit. „Chrání za zdmi věznic takzvané možné objekty napadení. Mají označení MON. Vězeňský slang jim neřekne jinak než mončičáci nebo monky. Tohle označení dostávají v současné době právě vrazi dětí nebo ti, co se dopustili znásilnění či jiného násilí na dětech,“ vysvětlila změny poměrů Tylová.

Paradoxně tak podle ní dala vězeňská služba do rukou těchto lidí moc, proti které se běžní vězni jen těžko mohou bránit. O to víc je nesnášejí. Za napadení mončičáka za mřížemi jim totiž mohou soudy prodloužit trest od tří do sedmi let. Tvoří tak jakousi kastu nedotknutelných, avšak všemi opovrhovaných vězňů.

Gangy podle rasy

Kastují se tedy vězni skrytě mezi sebou? Za mřížemi totiž podle všech oslovených bez výjimky platí, že je velmi nevhodné ptát se, za co člověk sedí. „Podle druhu spáchaného zločinu se proto většinou vězni neseskupují. I když je pravda, že když je někdo vrah, těžko to lze utajit. O vraždách se prostě všude píše,“ všimla si Tylová.

Mnohem častěji se ale dávají dohromady lidé podle rasy. „Byl jsem na cele sám bílý. Spoluvězni mne tři čtvrtě roku znásilňovali,“ svěřil se reportérovi Deníku Roman Ševčík, který strávil ve vězení a psychiatrické léčebně 30 let. Zdůraznil že tyto věci se děly hlavně na začátku devadesátek, kdy do kriminálu nastoupil.

Později se podle něj situace zlepšila. „I dnes odsouzení mnohdy tvoří i jakési gangy, které se snaží lidově řečeno okrádat ty, kteří se zdají být vystrašení,“ dosvědčila Tylová.

Největší dělící linií mezi vězni jsou ale léta, které si člověk musí odpykat. A tak se často k sobě přirozeně seskupují vězni s podobně dlouhými tresty, aniž by přesně věděli, za co přesně ten druhý sedí.

Kajínek mlčí, Kramný cvičí

Přes všechno výše uvedené jsou mezi uvězněnými přirozené autority, s nadsázkou by se dalo říci, že i vězeňské celebrity. Podle oslovených vězňů, bývalých trestanců, ale i dozorců, však není možné zaměňovat mediálně známé zločince s těmi, kdo mají v kriminálech opravdový vliv a autoritu.

Prvořadou mediální celebritou byl Jiří Kajínek. Doživotně odsouzený, amnestovaný muž odmítl na dobu strávenou za mřížemi vzpomínat. „Na rovinu. Nechci se k tomu už vlastně vyjadřovat. Jsem rád, že mám vše za sebou,“ řekl reportérovi Deníku.

Podle řady oslovených nebyl Kajínek ve vězení moc oblíbený. Část spoluvězňů mu záviděla popularitu, řada dalších mu nemohla odpustit, že po jeho legendárním útěku z Mírova dozorci přitvrdili ve šťárách a prohlídkách. Nikdo si na něj ale nic otevřeně nedovolil.

Současným nejznámějším českým vězněm je zřejmě Petr Kramný. Odpykává si na Mírově 28 let vězení za vraždu manželky a dcery. Tvrdí, že je nevinný, žádost o obnovení procesu mu všechny české soudy zamítly. Jeho jedinou nadějí zůstává, že v jeho prospěch podá stížnost pro porušení zákona ministr spravedlnosti.

„Petr Kramný ve vězení cvičí, medituje. Návštěv moc nemá. Píše dopisy. Od ostatních si drží odstup,“ popsal jeho chování Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Kramného chování označila Tylová ze spolku Basmani za typické. „Na cele se můžete dočkat prakticky čehokoliv. Od drobných provokací přes vykradení věcí z balíku až po napadení. Obecně platí, že v kriminále nemá člověk přátele. Můžete mít chábry (ve vězeňském slangu je tak označen někdo, s kým se člověk ve vězení spřátelil, komu důvěřuje a kdo je mu v tomto prostředí blízký. Na svobodě tento vztah okamžitě mizí – pozn. aut.), ale skutečnými přáteli se tam stane opravdu jen málokdo. Proto se spousta vězňů uzavírá sama do sebe. Emoce či myšlenky ventilují ven přes dopisy. Úplnou samotu vyhledává jen málokdo,“ nastínila Tylová.

Autorita mezi vězni? Albert Žirovnický

Respektovaným vězněm byl dnes šestapadesátiletý Albert Žirovnický. Muž, který v současnosti studuje práva v Plzni, si odpykal 16 let kriminálu za vraždu prodavače fotoaparátů z roku 2000.

Bez zajímavosti není fakt, že před odsouzením patřil mezi spoluzakladatele rockové skupiny Kurtizány z 25. avenue. Ta se však od něj distancuje a vymazala ho i z historie kapely.

Ve vazbě se Žirovnický spřátelil s kontroverzním podnikatelem Ivanem Jonákem a později se v jeho Discolandu Sylvie stal provozním a dokonce i ředitelem.

Skutečně známým se stal tím, že přímo z vězení napsal nejvíce žalob na Českou republiku ze všech odsouzených vězňů. Podal jich přibližně 200. Mezi jeho nejznámější patří žaloba na ochranu osobnosti, ve které žádal o odškodnění za to, že je nucen v budovách státních orgánů, tedy věznici, dýchat cigaretový kouř. V roce 2000, když vypukla ve věznici Vinařice vzpoura, si ho vězni zvolili za svého mluvčího.

close Albert Žirovnický v roce 2013 u soudu. info Zdroj: Deník/Jiří Nováček zoom_in Albert Žirovnický v roce 2013 u soudu.

Žirovnický je zároveň prozatím je jediným odsouzeným člověkem, který vyhrál dva evropské soudy proti České republice. Po jeho intervenci se dostal na svobodu Robert Tempel. V roce 2021 byl po Žirovnického podání k Evropskému soudu pro lidská práva zproštěn obžaloby z vraždy a z doživotního žaláře propuštěn na svobodu.

Z politiky do tepláků

Zvláštní kategorií vězňů jsou či byly veřejně známé osobnosti – politici, sportovci, podnikatelé. Jsou jich stovky. Jejich skutečný význam ve vězeňské hierarchii ale nikdy nebyl příliš velký. Své uvěznění nesli jistě úkorně, ze světel nablýskaných ramp prodělali rychlý a nečekaný sešup k opačnému pólu společnosti, do příšeří světa šedivých mundúrů.

Samotní vězni společenské celebrity moc neřeší ani neřešili. Jisté vážnosti se podle oslovených zaměstnanců věznic těšili jen někteří, například korupčník David Rath. I když za mřížemi pracoval jako lékař, přesto se jej v roce 2021 pokusil zabít nůžkami při prohlídce vietnamský pacient.

V nemocnici pracovala během trestu jako radiační onkoložka i spolu s Rathem odsouzená Kateřina Kottová. Její manžel, rovněž lékař, bývalý poslanec za ODS a koordinátor slučování středočeských nemocnic Petr Kott se za mřížemi nijak zvláštně neprojevoval, soud jej za vzorné chování propustil v polovině trestu na podmínku.

Poměrně hladce zvládl původně pětiletý kriminál za pokus o podvod při vojenských zakázkách i někdejší hlavní pobočník premiéra Mirka Topolánka, Marek Dalík. Dva roky si odseděl ve Znojmě, často pracoval mimo zdi káznice a jezdil domů na propustky. V polovině trestu jej soud pustil na svobodu s pětiletou podmínkou, která mu letos skončila.

Vězeňský chleba žmoulali i Suchý, Řepka, Becker, Tyson a Jonesová

Část svého života strávili za mřížemi velcí čeští fotbaloví bossové. František Chvalovský a Jan Gottwald okusili vazbu, od vězení je však zachránily prezidentské amnestie respektive šikovnost právníků. S vazebními celami mají ovšem zkušenosti i bafuňáři z moderní fotbalové doby, Roman Berbr nebo Miroslav Pelta. Jejich případy jsou však stále ještě ve stadiu řešení.

Zřejmě nejznámějšími českými sportovci, kteří kdy skončili ve vězení, jsou pak hokejista Dukly Jihlava a reprezentant Československa Jan Suchý, pykající sedm měsíců za autonehodu se smrtelnými následky, a fotbalový stoper, reprezentant a ikona Sparty Praha Tomáš Řepka. V Praze na Ruzyni a v plzeňských Borech si odseděl 226 dní z 2,5letého trestu za zpronevěru a falešné pornoinzeráty.

Hokejoví fanoušci si možná vzpomenou na Kanaďana Mike Dantona, který v roce 2011 hrával za Znojmo. Kariéru přitom rozjel nadějně, působil v NHL. Pak byl ale odsouzen za plánování vraždy svého agenta, odseděl si pět let. Na NHL už mohl zapomenout, hrál pak ještě léta nižší soutěže v Evropě.

Vězení na různě dlouhou dobu se nevyhýbá ani prvořadým zahraničním sportovním celebritám. Boxer Mike Tyson okusil vězeňskou pryčnu za vydírání, hvězda amerického fotbalu a herec O. J. Simpson za loupež a vydírání, pětinásobná olympijská vítězka, sprinterka Marion Jonesová za padělání šeků, paralympijský vítěz Oscar Pistorius za vraždu přítelkyně a třeba tenista Boris Becker za maření insolvenčního řízení.

Život za mřížemi. info Zdroj: Deník Život za mřížemi.

V seriálu Život za mřížemi se reportér Deníku.cz Jiří Nováček zabývá životem lidí a rodin, do jejichž cesty vstoupily soudy a vězení. Česká republika patří k státům s nejvyšším počtem vězňů na počet obyvatel. Jak žijí vězni, jak jejich příbuzní, co se děje za mřížemi, jaká jsou nejdrsnější vězení u nás i ve světě. Temné i nadějné příběhy a reálná fakta.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy