Jak na neplatiče nájemného. Na možnost jeho rychlého vyhoštění myslete již ve smlouvě
Pokud se chystáte pronajmout byt či dům, je vhodné myslet již preventivně na možnost, že narazíte na nájemce, který se nebude mít k opuštění vaší nemovitosti ani po vypršení smlouvy, případně nebude zároveň ani platit sjednaný nájem. Pokud se u vás takový dotyčný ubytuje, bývá již pozdě a zpravidla následuje kolotoč problémů, jež zatíží jak vaše nervy, tak peněženku.
V nedávném článku jsme hovořili o tom, že pronajímatelé bytu by měli mít v průběhu příštího roku jednodušší situaci díky tzv. rozkazu k vyklizení. Návrh novely občanského soudního řádu je aktuálně projednáván Poslaneckou sněmovnou. Jenže jak se chránit, když pronajímat nemovitost potřebujete již nyní? Nebudete přece měsíce čekat, až začne platit nový zákon.
Vaší šancí je notářský zápis
Pronajímatelé nemusí na rychlejší možnost vystěhování nájemce po ukončení nájmu čekat až do příštího roku. Nedávná judikatura Nejvyššího soudu totiž již nyní zajistila pronajímateli možnost nájemce rychleji vystěhovat. Tímto řešením je notářský zápis se svolením k vykonatelnosti. Jedná se o listinu, která umožní pronajímateli bez dalšího zahájit exekuční řízení ohledně vystěhování nájemce. To ve výsledku bude znamenat, že nájemce neoprávněně bydlící v pronajímatelově bytě bude vystěhován výrazně rychleji než v běžných případech.
Podmínky pro vznik zápisu
Pro vyhotovení takové listiny je však třeba splnit několik podmínek:
- Tou nejzásadnější je souhlas nájemce, který se musí k takové listině připojit, a to ideálně již při uzavírání nájemní smlouvy (ne však dříve). Po uzavření nájemní smlouvy, zejména tehdy pokud se již objevily první problémy, vám nájemce zpravidla nebude ochoten svůj souhlas dát.
- Je nutné stanovit dobu plnění, tedy termín, po jehož uplynutí budete mít jako pronajímatel možnost vymáhat vyklizení svého bytu. U nájmů na dobu určitou bude obvykle stanoveno přesné datum, které koresponduje s předem domluveným koncem nájemní smlouvy.
Na co si dát pozor
Rychlého vyklizení bytu podle pořízeného notářského zápisu se nelze domáhat v případě, že nájemní smlouva skončí dříve než k datu uvedenému v notářském zápisu. Pokud by tedy např. byla sjednána nájemní smlouva na dobu určitou do 1. 6. 2025, a nájem by z jakéhokoli důvodu skončil již 1. 2. 2025, nelze vymáhat vyklizení již v únoru, ale je třeba čekat až na původně sjednaný červnový termín.
Je také potřeba počítat s tím, že notářský zápis lze použít pro vystěhování nájemce pouze v případech, kdy nájemce nesplní svou sjednanou povinnost, tedy vyklizení bytu po ukončení nájmu. V jiných případech porušení povinnosti nájemce (škoda na bytě apod.) tohoto notářského zápisu nelze pro vystěhování nájemce využít.
Investice se vyplatí
Za notářský zápis sice zaplatíte částku v řádech nižších tisíců korun, může vám však ušetřit mnohem větší finanční ztrátu, spoustu času i nervů. Pokud totiž váš nájemce ve stanovené lhůtě nesplní vůči vám své povinnosti, můžete bez dalšího soudního řízení přímo požádat exekutora o exekuci dlužníkova majetku. Budete tak ušetřeni soudního řízení se soudním poplatkem (často s dobou trvání několika let), ve kterém je dlužníkovi nejdříve uloženo dluh zaplatit, a až poté lze navrhnout exekuci (kdy se třeba zjistí, že dotyčnému již není co zabavit).
Zpracováno dle TZ Mgr. Kateřiny Obertové, Endors.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy