Katarální horečka ovcí hrozí i Brodsku. Ať přijde mráz, přejí si chovatelé

Aktuálně

Katarální horečka ovcí hrozí i Brodsku. Ať přijde mráz, přejí si chovatelé

Katarální horečka ovcí ohrožuje většinu republiky, prakticky všechny kraje včetně Vysočiny. A to okres Pelhřimov, Havlíčkův Brod a Jihlava. Podle Státní veterinární správy je vhodnou prevencí očkování. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevují krváceniny a vředy. V Česku je nyní 16 ohnisek nákazy.

Na Vysočině se zatím žádný případ neobjevil. Ovce Petra Svobody z Olešenky na Havlíčkobrodsku napadl na jaře vlk, nyní chov ohrožuje zákeřná horečka. To, že by mohl ovce očkovat, nepovažuje za velkou výhru. „Pokud vím, tak na preventivní očkování není dost vakcín, takže poptávku chovatelů distribuce pokrýt nedokáže a praxe navíc ukazuje, že očkování ovcím moc nepomáhá a není moc účinné,“ konstatoval chovatel.

K očkování a přeočkování mají podle veterinární správy chovatelé na výběr ze čtyři vakcín. „Očkování je dobrovolné a hradí je chovatel. Očkování provede soukromý veterinární lékař. Očkovaná zvířata musí být v den očkování klinicky zdravá. Chovatel zajistí evidenci očkovaných zvířat. V případě přemístění očkovaných zvířat na jiné hospodářství informuje chovatel příjemce zvířat o skutečnosti, že jsou zvířata očkována,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. V Česku se nákaza objevila po patnácti letech.

Podle Svobody je očkování pro chovatele nákladná záležitost, museli by očkovat desítky kusů, stejně tak náročné je ovce někde izolovat a ochranně ustájit. „Riziko nákazy zhoršuje teplota a vítr, protože horečku přenáší hmyz. Ideální je snížení teploty. Koncem týdne má mrznout, to chovatelům hodně pomůže,“ prohlásil Petr Svoboda.

Podle zemědělce Petra Dubna z Havlíčkobrodska je těch chřipek a nákaz nějak moc. „V poslední době je to samá ptačí chřipka, nemoc šílených krav, ovčí horečka. Nejlépe všechny domácí chovy něčím naočkovat nebo rovnou vybít. Nebudeme u nás nic chovat, nic pěstovat, nic mít, všechno nám z ciziny dovezou a budeme šťastní,“ dodal ironicky Petr Duben.

Další chovatel ovcí Aleš Málek z Havlíčkovy Borové vidí v nákaze problém. „Blíží se ochlazení, to by mohlo riziko zmírnit, nákazu přenáší hmyz. V pátek budeme stříhat ovce, tak nějakou prevenci určitě uděláme,“ řekl Deníku.

Při katarální horečce ovcí zvířata trpí vysokými horečkami, jejich sliznice se nedostatečně prokrvují a modrají. Proto se tato nemoc v angličtině nazývá bluetongue disease – tedy nemoc modrého jazyka.

Přenašečem je podle odborníků tiplík z rodu Culicoides. Ten virus nasaje spolu s krví nakaženého zvířete a roznáší jej dál. Populace těchto tiplíků je na území republiky poměrně velká.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy