Kdo je kdo v kauze Kramný: Zavražděná vedla paralelní život na sociálních sítích

Aktuálně

Kdo je kdo v kauze Kramný: Zavražděná vedla paralelní život na sociálních sítích

Kdo je kdo v kauze Kramný:

O případu se píší knihy, natáčejí seriály, účastníci soudního procesu na sebe podávají trestní oznámení. Jeden ze znalců, který odmítal verzi o smrti žen po zásahu elektrickým proudem, před pár měsíci zemřel. Blízcí tvrdí, že se na jeho zdravotním stavu projevila právě vyhrocená kauza. Případ si i po jedenácti letech od chvíle, kdy Monika a Klára Kramné na dovolené v Egyptě zemřely, žije vlastním životem. Přispívá k tomu i Petr Kramný odsouzený za jejich vraždu na osmadvacet let.

Kým vlastně muž, který se dodnes snaží dokázat svou údajnou nevinu, byl? A kdo jsou či byly další klíčové postavy kauzy? Právě na to Deník odpovídá v novém díle Příběhů zla.

Muž, který přišel o všechno

Petr Kramný

close Petr Kramný info Zdroj: Deník/Pavel Sonnek zoom_in Petr KramnýVychovávala jej matka s otčímem. Ve škole byl prý chlapec trpící dyslexií průměrný a tichý. V karvinském SOU technickém se vyučil zámečníkem. Pracoval nejprve jako řidič, pak v ochrance Lázní Darkov a naposledy jako všeobecný údržbář v lakovně automobilky Hyundai v Nošovicích.

První vážnou známost měl s jistou Lucií, po dvou letech se rozešli. Pak navázal vztah s Monikou. Podle rodičů bylo soužití spokojené a jinak tichý a manuálně zručný Kramný byl šťastný, že má rodinu. Občas se prý doma pohádali kvůli penězům, podle Kramného matky ale byly rozmíšky podobné jako ve většině rodin. Otčím pak vypověděl, že syn byl prý jako každý normální chlap trochu žárlivý.

Nabídku Deníku k rozhovoru muž, který dle dostupných informací také příliš nedává najevo své emoce, prozatím prostřednictvím mluvčí věznice na Mírově odmítl. Nevyloučil však, že časem změní názor.

Společenská tajnůstkářka

Monika Kramná

Rodina a blízcí tvrdí, že byla společenská a veselá. Jako studentka se snažila prosadit v modelingu. Po mateřské dovolené začala pracovat jako pečovatelka v domově důchodců v Karviné. Její domácké chování se pak údajně změnilo. Začala se lépe oblékat a přizpůsobovala se tamnímu kolektivu. O manželovi na veřejnosti vyprávěla, že je v Hyundai manažerem, přestože v automobilce pracoval jako dobře placený údržbář.

U soudu vyšlo najevo, že měla nejméně dva mimomanželské intimní vztahy a vedla paralelní život na sociálních sítích. „Chyběly jí city, projev lásky od manžela,“ uvedla Moničina nejlepší kamarádka Lenka. Navenek však pár vystupoval jako bezkonfliktní. „I když vnučka občas řekla, že rodiče spolu nemluví, vždycky pro Klárku přišli ruku v ruce,“ dosvědčila matka Petra Kramného. Po dovolené v Egyptě, kterou si sama prosadila, plánovala žena nafotit své odvážnější „glamour“ portréty.

Nevinná oběť svárů dospělých

Klára Kramná

Podle shodných svědectví blízkých byla živým neposedným čertíkem a rodinným sluníčkem, milovaným mámou, tátou, dědečky i babičkami. Chodila vášnivě ráda do mažoretek. V posledních týdnech před odletem do Egypta se opakovaně svěřila dědovi, že maminka na ni nemá čas, že jen pořád sedí u počítače.

Zlomení rodiče

Irena Rychlá a Karel Rychlý

close Matka Petra Kramného Irena Rychlá a jeho otčím Karel Rychlý. info Zdroj: Deník/Pavel Sonnek zoom_in Matka Petra Kramného Irena Rychlá a jeho otčím Karel Rychlý.Matka a otčím Petra Kramného. Oba věří, že je syn nevinen a své rodině neublížil. „Na dceři a ženě lpěl,“ líčí matka.

Verzi o usmrcení snachy a vnučky elektřinou nevěří. Na právní pomoc synovi již vydali veškeré úspory. Monice a Kláře zřídili vlastní hrob, vztahy s rodinou Moniky jsou pod bodem mrazu. Na žádost Deníku o rozhovor prozatím nereagovali.

Přísná soudkyně

Renata Gilová

close Soudkyně Renata Gilová info Zdroj: Deník/Pavel Sonnek zoom_in Soudkyně Renata GilováPodle ostravských advokátů je poměrně přísná a akurátní. Talár oblékla Renata Gilová v roce 1994, v době procesu s Petrem Kramným měla za sebou čtrnáctiletou praxi trestní soudkyně. Nerozpakovala se vynášet vysoké tresty. Zhrzeného zamilovaného učitele, který v roce 2013 v Raškovicích na Frýdeckomístecku zastřelil svou sedmnáctiletou žákyni, poslala bez mrknutí oka na čtyřiadvacet let za mříže.

Řešila i mezinárodní případy drogových obchodů. Proces s Petrem Kramným je jejím mediálně nejznámějším.

Životní případ státního zástupce

Vít Legerský

close Státní zástupce Vít Legerský info Zdroj: Deník/Pavel Sonnek zoom_in Státní zástupce Vít LegerskýOstravský státní zástupce Vít Legerský dozoroval řízení spojená s řadou těžkých zločinů, v roce 2017 například případ týkající se pětadvacetiletého muže, který nožem zabil družku svého otce v Havířově. Řešil i nájemnou vraždu podnikatele z Frýdecko-Místecka, kterou si objednal majitel zkrachovalé firmy Interdecor a partner zavražděného Zbyněk Fabík. Kramného případ je ale bezesporu jeho největší kauzou v kariéře.

Advokátka velkých hráčů

Jana Rejžková

Platí za renomovanou právničku, praxi provozuje ve Zlíně. V roce 2005 zastupovala Jana Rejžková například někdejšího premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) a jeho manželku Šárku. Řešili tehdy skandální premiérovu půjčku na byt.

close Obhájkyně Petra Kramného Jana Rejžková info Zdroj: Deník/Pavel Sonnek zoom_in Obhájkyně Petra Kramného Jana RejžkováV roce 2007 zastupovala Jiřího Čunka. Někdejšího šéfa KDU-ČSL a místopředsedu vlády policie podezírala, že měl od realitní společnosti inkasovat úplatek půl milionu korun. Případ se k soudu nedostal. Ve volbách v roce 2000 kandidovala do zastupitelstva Zlínského kraje za Čtyřkoalici.

V případu Petra Kramného poukazuje na rozpory v obžalobě, snažila se o obnovu procesu, tu však loni české soudy zamítly.

Lékař propuštěný a zase přijatý

Igor Dvořáček

close Soudní znalec Igor Dvořáček info Zdroj: Deník/Pavel Sonnek zoom_in Soudní znalec Igor DvořáčekBývalý přednosta Ústavu soudního lékařství v Ostravě při Fakultní nemocnici v Ostravě. Na žádost obžaloby vypracoval posudek na zdravotní stav Petra Kramného v době jeho pobytu v Egyptě během inkriminované události. V roce 2018 jej vedení ostravské nemocnice propustilo, o dva roky později ale soudy rozhodly, že jeho výpověď je neplatná. Do nemocnice se vrátil, v současnosti už v ní opět nepracuje.

Egyptské úřady trvající na svém

Dr. Walid Muhamad Naji

close Úvodní strana egyptského protokolu o pitvě Moniky a Kláry Kramných. info Zdroj: Deník/Jiří Nováček zoom_in Úvodní strana egyptského protokolu o pitvě Moniky a Kláry Kramných.Ředitel Ústavu soudního lékařství pro oblast Rudé moře provedl 31. července 2013 ve Všeobecné nemocnici v Hurghadě pitvu Moniky a Kláry Kramných. Dospěl k závěru, že u nich nedošlo k násilí.

„Mohlo dojít k jejich otravě, která se neprojeví chemickým rozborem, protože se jedovaté látky mohou vstřebat a přeměnit v jiné chemické složení. Je tedy možné, že smrt nastala v důsledků požití neznámého jedu nebo v důsledku silného odvodnění těl a nedostatku tekutin v těle z důvodu častého průjmu a silného zvracení po dobu dvou dnů,“ konstatoval patolog. Na této verzi egyptské úřady trvají dodnes.

Ostravští lékaři a nová pitva

Margita Smatanová a Marek Dokoupil

close Soudní znalec Marek Dokoupil info Zdroj: Deník/Pavel Sonnek zoom_in Soudní znalec Marek Dokoupil a soudní znalkyně Margita Smatanová (zády vlevo)Lékaři z Ústavu soudního lékařství v Ostravě při Fakultní nemocnici Ostrava provedli 9. srpna 2013 po nařízení policejním vyšetřovatelem novou pitvu těl zemřelých. V pitevní diagnóze určili jako bezprostřední příčinu smrti ženy a dívky akutní selhání srdce při úrazu elektrickým proudem.

Patologové se zároveň shodli, že k selhání srdce poškozených došlo v důsledku zevní noxy (termín, který se používá v lékařství a odkazuje na škodlivou látku nebo faktor, který způsobuje poškození lidského organismu. Může jít o vnější faktory, jako jsou toxiny, infekce nebo jiné škodlivé vlivy – pozn. aut.) a ze soudně lékařského hlediska se jedná o násilnou smrt.

Znalci vzal posudek práci i život

Radek Matlach a Igor Farkaš

Vypracovali znalecký posudek na žádost obhájkyně Jany Rejžkové. Zpochybnili v něm závěry ostravských soudních znalců Margity Smatanové a Marka Dokoupila o úrazu elektrickým proudem. Podle jejich závěrů přicházejí v úvahu alimentární šok (infekce nebo otrava z potravin – pozn. red.), dehydratace, otrava neznámou látkou, zánět nebo kombinace těchto příčin. Jejich posudek je podobný egyptskému.

close Znalci Radek Matlach (vlevo) a Igor Fargaš během jednání u okresního soudu. info Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch zoom_in Znalci Radek Matlach (vlevo) a Igor Fargaš během jednání u okresního soudu.Okresní soud v Ostravě ale v listopadu 2021 dospěl k závěru, že se znalci Fargaš a Matlach dopustili křivé výpovědi a nepravdivého posudku, když vědomě zkreslili expertizu ve prospěch Kramného. Matlach od ostravského soudu dostal jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky. Oběma soudním znalcům justice navíc uložila zákaz činnosti.

V pátek 7. června 2024 doktor Matlach zemřel na rakovinu. Bylo mu 52 let. Někteří blízcí tvrdí, že se na jeho zdraví projevil právě vyhrocený případ.

Primář a dokument, který přesvědčil soud

František Vorel

Vzhledem k zásadním rozporům ve znaleckých posudcích soud přibral k přezkoumání expertíz Oddělení soudního lékařství Nemocnice České Budějovice. Revizní ústavní znalecký posudek lékařů vedených primářem Františkem Vorlem jednoznačně určil jako jedinou reálnou příčinu smrti Moniky a Kláry Kramných náhlé selhání srdce při úrazu elektrickým proudem. Potvrdil tak nález Margity Smatanové a Marka Dokoupila.

Tento revizní posudek byl pro soudy, které Kramného poslaly za mříže, rozhodující. Příčinu smrti v něm popsal František Vorel takto: „Po prostudování kompletního spisového materiálu a zaslaných histologických preparátů nelze reálně připustit jinou příčinu smrti u poškozených než akutní selhání srdce při úrazu elektrickým proudem.“

Příběhy zla Jiřího Nováčka

Nový seriál Deníku Příběhy zla Jiřího Nováčka přináší dokumentární rekonstrukce největších kriminálních případů České republiky. Čtenářům a posluchačům se v něm pokusíme objasnit fungování české kriminalistiky a justice. Rozebereme podrobně reálné dopady zločinů na každého z nás a řekneme si, jaké jsou pozice a role pachatelů, jejich obětí, policistů, žalobců, advokátů, soudců i uvězněných. Jisté jsou přitom jen dvě věci: páchat zlo se nevyplácí a dokonalý zločin neexistuje.

1. série – Muž, který nenáviděl ženy

Odškodňování obětí trestných činů

2. série – Američan Kevin Dahlgren, který vraždil v Brně

Vydávání vězňů ze zahraničí

3. série – Muž, který přišel o všechno

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy