Když se na Vánoce přejíte. Co si naordinovat na trávící problémy a na kolik vás to přijde

Zajímavosti

Když se na Vánoce přejíte. Co si naordinovat na trávící problémy a na kolik vás to přijde

Foto: Rýdlová J.

Když nastanou Vánoce, jsme rádi, že si konečně oddechneme od předcházejícího shonu a že se setkáme s rodinou a přáteli. Hromady skvělého jídla a neodolatelného cukroví a pití. Mnohdy také téměř žádný pohyb, a když tak pouze autem, nikoli po svých. Po několika dnech se často dostaví výsledek. Nejen nějaké to deko či kilo navíc, ale také v podobě trávicích obtíží. Proto je dobré být již na tuto situaci připraven a mít v domácí lékárničce záchranné minimum. Co dělat, případně co užívat? A na kolik to přijde?

Překyselení a pálení žáhy

Jestliže jste se přejedli nebo jste zkonzumovali příliš mnoho těžce stravitelné potravy (smažené, tučné, sladké), začne vaše trávení patrně protestovat, a to nejrůznějšími způsoby. Může vás začít silně pálit žáha, ucítíte překyselení, případně se přidají pocity na zvracení. Tehdy pomůže přípravek na snížení kyselosti žaludečních šťáv – tzv. antacidum. Nabídka v lékárně je skutečně pestrá (např. Famosan, Omeprazol, žvýkací tablety Rennie). U menších balení se cena pohybuje mezi 60 až 150 Kč.

Průjmy

V důsledku dietní chyby se mohou dostavit průjmy. Úlevu při akutním průjmu a související bolestí trávicího traktu přináší např. přípravek Diosmectite ve formě prášku, který si rozpustíte ve vodě a nápoj vypijete. Obsahuje přírodní jíl s vysokou absorpční schopností. Balení s 10 sáčky stojí cca 160 Kč. Mezi klasiku patří tzv. živočišní uhlí. V současnosti se jedná se o aktivní rostlinné uhlí, které má vysokou absorpční schopnost. Prodává se pod mnoha obchodními názvy, např. Carbofit, Carbosorb. Jeho výhodou je relativně nízká cena, malé balení do 100 Kč. Samozřejmostí je dieta a nutnost dodržovat příjem tekutin (černý čaj, voda, neperlivé minerálky).

Zpomalené trávení

Někdy se pálení žáhy, ani průjmy naštěstí nedostaví, ale cítíte, že vaše útroby fungují zpomaleně a s potravou bojují. Prvním krokem je vždy odlehčit trávení, tedy nezatěžovat ho dalším jídlem, ale naopak, jíst méně a dietně.

Pomoci mohou tzv. hořčiny, rostlinné látky mající výrazně hořkou chuť. Podporují vylučování žaludečních šťáv, a tím zlepšují trávení. Užívají se převážně jako bylinné tinktury nebo alkoholové výtažky. Obdobně fungují tzv. cholerika (žluč řecky chole), opět hořké chuti, která podporují tvorbu žluči. Na zlepšení trávení si můžete zakoupit v lékárnách např. bylinné kapky Iberogast, Gastrogal, Phyteneo, Cholagol (který však v  poslední době není podobně jako mnoho jiných léčiv dostupný) či Žlučníkové kapky Fytos. Ceny za 20ml balení se pohybují mezi 160 až 250 Kč.

Pomoci však často může i bylinkový čaj. Dobrým pomocníkem pro trávení je také úplně obyčejný černý čaj. Někomu udělá dobře, když si čaj mírně osladí cukrem. Velký výběr bylinných tinktur a čajů nabízejí také specializované obchody. Mezi byliny podporující trávení patří žebříček, máta, heřmánek, pelyněk či šalvěj. Balení čaje pořídíte nejčastěji v rozmezí 50 až 100 Kč. Sypané čaje bývají silnější (samozřejmě záleží, kolik si nasypete do hrníčku), ale příprava je méně pohodlná.

Čerstvý vzduch a pohyb

Skvělým lékem na trávicí problémy, zejména způsobené nestřídmým jídlem, je pohyb na čerstvém vzduchu. Stačí obyčejná procházka (ostatně rozbouřené trávení mnohdy jiný pohyb než pomalou chůzi ani nedovolí). Když se vrátíte po hodině vymrzlí domů, možná zjistíte, že jste dostali docela zdravý hlad. Tehdy ovšem nepodlehněte svodům smaženého řízku a sklenice vína, ale raději hodujte střídmě se suchým rohlíkem a hrnkem hořkého čaje.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy