Knihkupectví v Bruselu zrušilo plánované uvedení knihy konzervativnímu profesorovi
Knihkupectví v Bruselu s odvoláním se na politický podtext nedávno zrušilo křest nejnovější knihy emeritního profesora sociologie britské University of Kent. V knize se kriticky věnuje současným snahám woke hnutí o delegitimizaci historie.
Kniha nazvaná Válka proti minulosti: Proč musí Západ bojovat za své dějiny je dostupná v on-line prodeji společnosti Amazon od začátku září. Autor se v ní věnuje svrhávání soch, změnám učebních osnov nebo vymazávání pojmů z historie.
„Probíhá kulturní křížová výprava, jejímž cílem je učinit minulost toxickou. Je odsuzována jako nepřátelské území a stala se terčem jedovaté nenávisti,“ tvrdí konzervativní sociolog maďarského původu Frank Furedi. „Co je v sázce při vyvolávání tak silného pocitu společenského studu vůči západní historii?“
Otazníky ohledně zrušené akce v knihkupectví
Furedi vystoupil ve videoreportáži natočené MCC Brussels a publikované 25. září, kde prohlašuje, že knihkupectví Piola.libri, které původně souhlasilo s pořádáním akce v pondělí 30. září, svou nabídku stáhlo. Kontext reportáže dává zrušení akce do souvislosti nedávným skandálem okolo politických pokusů zrušit sjezd evropských konzervativců v Bruselu. Spekuluje o tom, že zrušení akce je možná důsledkem „politického tlaku“.
Podle profesora knihkupectví odpovědělo: „Po pečlivém zvážení jsme zjistili, že politický podtext této iniciativy (objednaného večírku) je silnější, než jsme původně chápali… Naše místo konání si vždy udržovalo linii neutrality… tato volba nám umožňuje zajistit otevřený prostor, který respektuje všechny citlivosti.“
Kontaktovali jsme knihkupectví, abychom ověřili, zda je skutečně autorem tohoto textu, a dali možnost vedení knihkupectví se k situaci vyjádřit.
„Nemyslel jsem si, že tato otázka vyvolá takový mediální rozruch, protože v minulosti jsme se setkali s tím, že jsme rušili různé akce, když se staly příliš politickými, aniž bychom ponechali prostor pro jakékoli debaty,“ napsal Epoch Times Jacopo Panizza, spoluzakladatel Piola.libri.
„Jako malé, nezávislé italské knihkupectví si klademe za cíl propagovat kulturu naší země, a o tom jsou především naše křty knih nebo večery,“ vysvětluje Panizza.
„V tomto konkrétním případě, když jsme si uvědomili, že se nejedná o nějaký úřední drink nebo oslavu, ale o křest a propagaci politické publikace, jsme se bohužel ocitli v nešťastné situaci, kdy jsme museli večer zrušit,“ píše zakladatel knižního baru.
Podle Panizze si po téměř 18 let existence knižního baru udržují politickou neutralitu. Akce, které u nich probíhaly, podle něho „nikdy nepořádala konkrétní politická strana, ale vždy šlo o panelovou diskusi, kde byla zajištěna diskuse a výměna názorů“.
O čem je kniha Válka proti minulosti
Knižní vydavatelství Polity v krátkém popisu obsahu nové knihy Franka Furediho uvádí, že autor „ostře obhajuje historii a vyzývá k boji proti delegitimizaci jejích ideálů a úspěchů“.
Výzkum, který Fuendi provádí, se údajně zaměřuje na „způsob, jakým současná kultura zvládá riziko a nejistotu“. Jeho dvě knihy, Kultura strachu a Paranoidní rodičovství, zkoumaly interakci mezi vědomím rizika a vnímáním strachu, vztahy důvěry a sociálním kapitálem v současné společnosti. Jeho kniha Jak funguje strach (2018) zkoumala výrazné rysy současné kultury strachu.
„Vylíčení minulosti jako příběhu hanby se stalo samozřejmým pohledem, který prostupuje vzdělávací a kulturní život západní společnosti shora dolů,“ píše Fuendi k nové knize Válka proti minulosti. „Společnost, která ztratí kontakt se svou minulostí, bude čelit trvalé krizi identity. Promarnit moudrost, kterou nám poskytuje naše historické dědictví, znamená zradit pozitivní výdobytky lidstva.“
Recenze knihy
Vydavatelství v rámci prodeje knihy prezentuje několik recenzí Fuediho knihy Válka proti minulosti: Proč musí Západ bojovat za své dějiny.
„Zatímco neliberální mocnosti v Moskvě a Pekingu představují vnější hrozbu, vnitřní „dekolonizátoři“ podkopávají sebevědomí Západu tím, že očerňují jeho výsledky. Tato přehledná analýza historické fronty kulturních válek je zásadním příspěvkem k obraně liberálních demokracií,“ hodnotí knihu Nigel Biggar, emeritní profesor Oxfordské univerzity.
„Tato kniha je jako blesk z čistého nebe, blesk, který odhaluje jednu z hlavních sil, jež stahují západní demokracie dolů, protože čelíme rostoucí konkurenci jiných systémů: je to desetiletí trvající snaha aktivistů a některých intelektuálů otrávit minulost a odříznout nás – a zejména naše děti – od ní. Furedi ukazuje, že bez minulosti je velmi obtížné najít smysl přítomnosti nebo naději pro budoucnost. Furediho analýza je brilantní a potřeba jednat je naléhavá. Musíme ukončit válku proti minulosti,“ píše o knize Jonathan Haidt, z NYU-Stern School of Business.
Kniha je zásadní a aktuální obhajobou objektivního studia minulosti a bude mít význam pro každého, kdo si v naší kultuře cení důkazů a pravdy.
— Lawrence Goldman, britský historik a akademik
„V knize Válka proti minulosti Frank Furedi tvrdí, že silná osobní identita závisí na schopnosti dětí zdědit smysluplnou minulost. Tento řetězec předávání je však již více než sto let pod neustálým útokem progresivistů, jejichž cílem je zničit náš pohled na minulost a učinit ji pro nás nenávistnou a bezcennou.“ Furedi vykresluje silný portrét této devastace a nabízí strhující meditaci o generaci vyrůstající bez jakékoli minulosti,“ píše Yoram Hazony, autor knihy Konzervatismus: Znovuobjevení.
„Tato kniha je nezbytnou četbou pro každého a všechny, kdo se zajímají o takzvané ‚kulturní války‘, o to, jak se nová generace elit stále více snaží přetvářet a přepisovat minulost pro politické cíle,“ píše Matthew J. Goodwin z University of Kent.
„V této hluboce zkoumavé a brilantně napsané knize Frank Furedi osvětluje, co je v sázce v současné válce proti minulosti. Mladí lidé, zbavení svého kulturního dědictví, zůstávají zmatení a odcizení. Výdobytky lidské civilizace jsou ničeny. Pokud tento trend nezastavíme, zůstane jen nihilismus a zoufalství. Furedi vydává jasnou výzvu k akci,“ píše o knize Robert Tombs z University of Cambridge.
„V této důležité knize Frank Furedi vysvětluje a také vyvrací zneužívání historie všemi těmi, kteří se snaží využít minulost k prosazování svých úzkých, ideologických zájmů. Kniha, která pokrývá širokou škálu otázek z oblasti politiky, umění, jazyka a identity, je zásadní a aktuální obhajobou objektivního studia minulosti a bude mít význam pro každého, kdo si v naší kultuře cení důkazů a pravdy,“ míní Lawrence Goldman ze St. Peter’s College na univerzitě Oxford.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy