Kompletní výsledky senátních voleb ve druhém kole – aktualizovaný přehled
Aktualizováno ve 23:00 dne 28.9.2024
Obvod Prostějov
Senátorem ve volebním obvodu Prostějov bude primátor František Jura (ANO), má 72,43 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů na www.volby.cz. Druhý Pavel Dopita (SPD) dostal 27,56 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 12,15 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 30,47 procenta. Dosavadní senátorka Jitka Chalánková (nezávislá) letos nekandidovala.
„Musím poděkovat všem voličům, protože získaná důvěra je veliká,“ komentoval dnes Jura v rozhovoru pro ČTK výsledky druhého kola senátních voleb. V Senátu se chce zaměřit na problematiku integrovaného záchranného systému. „Pro nás v Prostějově jo to velké téma, protože potřebujeme co nejdříve začít stavět novou stanici pro hasiče a záchrannou službu. Vůbec je třeba řešit podmínky i finanční ohodnocení všech těchto složek, což se znovu ukázalo při ničivých povodních. Je to téma, které je nutné zvednout a diskutovat o něm,“ řekl Jura.
Mezi své další priority v pozici senátora Jura zařadil financování sportu a problematiku důstojných podmínek pro život seniorů. Jura už po prvním kole senátních voleb ČTK řekl, že po případném zvolení do Senátu chce být i nadále primátorem Prostějova. „Říkám to od začátku kampaně, že jsem přesvědčen o tom, že se tyto dvě funkce dají zvládnout a že to může být benefit pro naše město,“ uvedl.
V prvním kole před týdnem získal Jura 41,98 procenta hlasů, Dopita 13,44 procenta hlasů. V obvodu Prostějov usilovalo letos o senátorský post šest kandidátů. V roce 2018 získala Chalánková ve druhém kole 59,85 procenta hlasů a porazila sociální demokratku Boženu Sekaninovou. Voleb se zúčastnilo 11 kandidátů.
Obvod Náchod
Dosavadní hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) zůstane senátorem za volební obvod Náchod. Ve druhém kole senátních voleb získal 62,18 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání na www.volby.cz. Jeho soupeř Jan Borůvka z hnutí ANO dostal 37,81 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 22,41 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 34,55 procenta.
Voliči podle Červíčka v prvním i druhém kolem ocenili jeho každodenní práci pro region. „Že ty věci odpracovávám a dotahuji do konce, že se to snažím dělat opravdově. Věřím, že to lidé zaznamenali,“ řekl. Dál hodlá jako senátor pomáhat regionu a upozorňovat na problémy, které region tíží, například v dopravě či zdravotnictví.
V Senátu by se Červíček chtěl dál zaměřovat na bezpečnost. Nyní pracuje v senátním výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. „Myslím, že moje předchozí profese a zkušenosti, které díky tomu mám, mě k tomu předurčují,“ řekl. Před vstupem do politiky byl Červíček policistou, zastával funkce policejního prezidenta či šéfa krajské policie v Hradci Králové.
Starosta Jaroměře Borůvka zisk více než 8300 hlasů ve druhém kole považuje za dobrý výsledek. Bere jej jako povzbuzení a výzvu do další práce v Jaroměři a nově i v kraji, kde se ve volbách minulý týden stal členem nového krajského zastupitelstva.
Červíčkovi k vítězství podle Borůvky pomohlo to, že se ve vrcholných politických funkcích v kraji pohybuje osm let, mezi lety 2016 až 2020 byl náměstkem hejtmana a poslední čtyři roky je hejtmanem. „Já ve veřejném životě působím teprve dva roky od roku 2022, kdy jsem se stal starostou Jaroměře,“ řekl ČTK Borůvka.
Pozastavil se nad tím, že v závěru kampaně před druhým kolem Červíčka údajně podpořila agitace v obecním rozhlase v Teplicích nad Metují, kde má ODS starostu. „Je to špatně. Zda má někdo zapotřebí nabourat hladký průběh kampaně takovými způsoby. Beru to jako ne úplně fér věc,“ řekl. Agitaci v polickém rozhlase prověřuje policie. Volební zákon paragrafu 16 uvádí, že k volební kampani nelze využívat komunikační média kraje nebo obce. Červíček ČTK řekl, že o záležitosti vysílání polického rozhlasu nic neví, a že si v něm nic na svou podporu neobjednával.
V roce 2018 porazil Červíček (ODS) v tehdejším druhém kole voleb lidovce Pavla Bělobrádka ziskem 56,46 procenta hlasů.
Obvod Praha 8
Senátorkou ve volebním obvodu Praha 8 bude místostarostka osmé pražské městské části Vladimíra Ludková (ODS) se ziskem 67,48 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů na www.volby.cz. Její soupeř, letňanský starosta Zdeněk Kučera (ANO) dostal 32,51 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 20,12 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 28,57 procenta. Dosavadní senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) neuspěl už v prvním kole volby.
V prvním kole Ludková získala 25,14 procenta hlasů, Kučera měl 23,26 procenta hlasů. V obvodu Praha 8 usilovalo letos o senátorský post osm kandidátů.
„I když to nedopadlo podle představ, chtěl bych vám všem poděkovat za obrovskou podporu. Je krásné vidět, kolik z vás mi věřilo a stálo za mnou!“ uvedl na svém facebooku Kučera a pogratuloval Ludkové. „Doufám, že budeme mít možnost na rozvoji severu Prahy spolupracovat,“ napsal.
Wagenknecht v roce 2018 zvítězil v Praze 8 ve druhém kole s 54,45 procenta hlasů. Druhý skončil Pavel Dungl (za TOP 09).Voleb se zúčastnilo 16 kandidátů.
Obvod Litoměřice
Senátorem ve volebním obvodu Litoměřice bude lékař a radní Litoměřic Ondřej Štěrba (ANO). Ve druhém kole senátních voleb získal 63,21 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů na www.volby.cz. Porazil dosavadního senátora Ladislava Chlupáče z ODS, který dostal 36,78 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 16,95 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 30,98 procenta.
V prvním kole získal Štěrba 37,87 procenta hlasů, Chlupáč 15,83 procenta hlasů. V Litoměřicích usilovalo letos o senátorský post osm kandidátů.
„Jsem rád, protože i když odstup v prvním kole byl nadějný, tak to ještě neznamenalo automaticky celkové vítězství. Je to ohromný závazek,“ řekl Štěrba ČTK. „V úterý 1. října ve 14:00 máme schůzku našeho klubu a začneme pracovat,“ dodal. Podle Štěrby rozhodla volby kampaň, opoziční politika ANO a věří, že to je i ocenění jeho práce.
Štěrba je v politice zhruba deset let, je radním města Litoměřice. Byl předsedou představenstva Krajské zdravotní, která zřizuje sedm nemocnic Ústeckého kraje. V létě na funkci rezignoval z vážných rodinných důvodů. „Vážně onemocněl jeden z členů rodiny, naštěstí se ta nemoc vyvíjí takovým směrem, že jsem do senátního klání mohl jít,“ uvedl.
Štěrba zůstává řadovým členem představenstva. V horní komoře Parlamentu by se chtěl zaměřit na zdravotnictví, komunitní energetiku a bezpečnost.
Chlupáč svému soupeři pogratuloval. „Přeji mu, aby pokud možno navázal na moji práci v Senátu, kterou já už nemohu dokončit, ale jsou to věci důležité pro náš region,“ řekl ČTK. Vývoj v ČR se podle něj nepohne dopředu, pokud bude přetrvávat soupeření dvou nesmiřitelných táborů a značka strany bude daleko víc než člověk samotný. „Dokud nebudeme hodnotit práci konkrétních lidí, ale to, za koho kandidují, tak je to cesta do pekel,“ uvedl Chlupáč, který má za sebou pět vítězství v komunálních volbách a jedno v senátních, jednu prohru v komunálních volbách a jednu nyní i v senátních. Chlupáč chce podporovat své nástupce v ODS nadále v komunálních volbách v Litoměřicích, řekl.
Obvod Benešov
Senátorem ve volebním obvodu Benešov zůstává právník Zdeněk Hraba (ODS). Ve druhém kole senátních voleb získal 67,1 procenta hlasů a mandát obhájil. Vyplývá to z výsledku sčítání na www.volby.cz. Volební souboj označil Hraba na facebooku jako velmi těžký. „Jsem si moc dobře vědom toho, že jsem získal i hlasy těch z vás, kteří byste mě v jiné konstelaci možná nevolili,“ uvedl. Jeho soupeřka, poslankyně a někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) dostala 32,89 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 19,1 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 35,28 procenta.
„Děkuji paní profesorce Válkové za férový souboj, bylo vidět, že to nebrala na lehkou váhu a vložila do toho hodně energie. Ještě jednou moc děkuji a těším se na dalších šest let společně práce. Jak jinak než rozumem proti nesmyslům a srdcem za náš domov,“ reagoval na své zvolení Hraba.
Válková ČTK řekla, že s Hrabou bude některá témata řešit osobně, například dětského ombudsmana. „Určitě budu pokračovat ve své práci,“ uvedla. Dodala, že soubojem o Senát splnila poslání a boje nelituje. Pracovat chce dál ve sněmovní vyšetřovací komisi k loňské střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
V prvním kole získal Hraba 33,28 procenta hlasů, Válková 26,23 procenta hlasů. V obvodu Benešov usilovalo letos o senátorský post šest kandidátů.
Hraba v roce 2018 porazil ještě jako nominant hnutí STAN občanského demokrata Jiřího Kozáka. Ve druhém kole tehdy získal 60,95 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo 11 kandidátů.
Obvod Zlín
Senátorem za volební obvod Zlín bude ekonom Oldřich Hájek (za ANO). Ve druhém kole senátních voleb získal 52,16 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů, který je zveřejněn na webu www.volby.cz. Dosavadní senátor Patrik Kunčar (KDU-ČSL) dostal 47,83 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 17,93 procenta voličů, v prvním kole jich v senátním obvodu před týdnem hlasovalo 31,48 procenta.
Nově zvolený senátor Hájek si přízně lidí, kteří přišli k volbám, váží. „Volební výsledek přijímám s pokorou a podpora voličů je pro mě velkým závazkem, abych byl aktivním senátorem co nejblíže lidem,“ sdělil dnes ČTK Hájek. Za pomoc poděkoval také své rodině, přátelům a členům hnutí ANO včetně hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše.
Na dálku pogratuloval Kunčarovi k pěknému volebnímu výsledku a ocenil profesionální a korektní způsob vedení jeho volební kampaně. „Děkuji mu také za veškerou práci, kterou pro náš region během svého mandátu vykonal,“ uvedl třiačtyřicetiletý politik.
Úspěch ve druhém kole přičítá své kontaktní kampani. „V Senátu bych se chtěl věnovat jak ekonomickému, tak společenskému programu, který jsem voličům představil. A to zejména opravě dohod o provedení práce, aby bylo možné opět flexibilně zaměstnávat brigádníky a také obraně babyboxů, které neustále čelí tlaku na zrušení,“ doplnil Hájek.
Jednapadesátiletý Kunčar byl v minulosti starostou Uherského Brodu. Domnívá se, že v jeho neprospěch mohla u voličů hrát skutečnost, že je senátorem už deset let. „Pro lidi už jsem mohl být nějakým způsobem ohleděný. Určitě to, že jsme ve vládě, tak nám nyní nepomáhá, ani možná události posledních dnů, které byly trošku kontroverzní, co se týká vlády. To, že už nejsem na radnici v Uherském Brodě a nejsem víc vidět v regionu jako starosta ORP (obce s rozšířenou působností), tak to samozřejmě taky má svůj vliv,“ řekl dnes ČTK Kunčar.
Uvedl též, že výsledek voleb bere s pokorou a zároveň s vděčností. „Na to, že je téměř poloviční účast oproti prvnímu kolu, tak mám víc hlasů než v prvním kole. Rozdíl mezi mnou a Hájkem je necelých pět procent. Přes 8000 hlasů pro mě, to je pro mě velmi krásný výsledek. Moc děkuji všem, kteří mě volili, kteří mě podporovali v průběhu kampaně i nyní mně dali svůj hlas. Je to pro mě závazek do budoucna, abych pro tento region v rámci možností pracoval i nadále,“ řekl Kunčar.
Jako neuvolněný uherskobrodský radní zůstává činný v komunální politice. „Neměl jsem žádnou další uvolněnou funkci. Tím, že končím v Senátu, tak samozřejmě budu přemýšlet, co dál,“ doplnil politik.
V prvním kole získal Hájek 36,94 procenta hlasů, Kunčar 26,16 procenta hlasů. V obvodu Zlín usilovalo letos o senátorský post šest kandidátů. Na třetím místě skončil v prvním kole David Rumpík (NK) se 14,71 procenta hlasů. Čtvrtá v pořadí byla Jana Juřenčáková (NEZ), získala 10,31 procenta hlasů. Pátou příčku obsadila Barbora Fojtáchová (za PRO 2022), volilo ji 6,41 procenta lidí. Šestý skončil Zbyněk Horváth (STAN), dostal 5,45 procenta hlasů.
V senátních volbách v roce 2018 zvítězil Kunčar ve zlínském obvodě ve druhém kole. Pro politika, který byl senátorem od roku 2014, tehdy hlasovalo 60,77 procenta voličů. Poraženého bývalého hejtmana Libora Lukáše, který kandidoval za Soukromníky, volilo 39,23 procenta voličů. Volební účast ve druhém kole dosáhla 18,81 procenta. V prvním, kdy lidé vybírali ze sedmi kandidátů, byla 46,13 procenta.
Obvod Rokycany
Senátorem ve volebním obvodu Rokycany bude starosta Břas a místostarosta České obce sokolské Miroslav Kroc (STAN). Získal 56,12 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů na www.volby.cz. Jeho soupeř Petr Vanka (ANO) dostal 43,87 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 16,59 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 30,75 procenta. Dosavadní senátor Pavel Karpíšek (ODS) neuspěl už v prvním kole volby.
V prvním kole získal Kroc 24,97 procenta hlasů, Vanka 35,44 procenta hlasů. V obvodu Rokycany usilovalo letos o senátorský post pět kandidátů.
V roce 2018 zvítězil v Rokycanech občanský demokrat Karpíšek, když jej ve druhém kole zvolilo 68,38 procenta voličů. Porazil sociální demokratku Miladu Emmerovou.Voleb se zúčastnilo osm kandidátů. V rokycanském obvodu dosud žádný ze senátorů nevykonával funkci více než jedno volební období.
„Hlavně bych chtěl poděkovat za každý hlas, potěšilo mě to,“ uvedl Kroc. V Senátu se chce věnovat především legislativě. „Od toho ten Senát je, že zkoumá zákony, které jdou z Poslanecké sněmovny, a napravuje případné chyby. To je činnost, kterou já relativně dělám 30 let, co jsem přišel do veřejné správy – 20 let jsem dělal ve státní správě, deset let dělám na obci, ale pořád se člověk setkává s legislativou – se zákony, s vyhláškami a s dalšími věcmi. Takže to je činnost, která je pro mě blízká a budu rád na ní pracovat,“ řekl dnes ČTK.
Dodal, dosud pracoval v několika legislativních komisích na pěti ministerstvech, například na ministerstvu školství, vnitra, financí či ve zdravotnictví. Věří proto, že své zkušenosti využije.
V Senátu by mu jako starostovi byl zřejmě nejbližší Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. „Ale já se dost pohybuji i ve školství, protože jsem sám učitel a školství jsem dělal na ministerstvu vnitra,“ řekl. Stejně tak by mohl zužitkovat své zkušenosti s prací v sociální oblasti, které se dlouho věnoval na ministerstvu vnitra či na okresním úřadě. „A také celý život sportuji, pracoval jsem na zákonech, takže i v této oblasti bych mohl působit,“ řekl Kroc.
Ještě není rozhodnutý, jak naloží se svými posty. Kromě toho, že je starostou Břas, uspěl díky preferenčním hlasům i v krajských volbách. „Zatím se budu rozhodovat a budeme to probírat s kolegy. Na jedné straně to spolu souvisí – obec, kraj a Senát, a senátor potřebuje mít praktické informace, jinak by se mu o zákonech rozhodovalo špatně, na druhou stranu je to hodně závazků. Do konce roku se rozmyslím a nějak to vyřeším,“ řekl. Současně uvažuje o omezení svých aktivit v Sokole. „Pracuji tam už nějakou dobu a je čas, aby to převzala mladá nastupující generace,“ dodal.
Obvod Břeclav
Senátorem ve volebním obvodu Břeclav bude předseda hnutí Přísaha a bývalý vysoce postavený policista Róbert Šlachta. Získal 58,88 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů na www.volby.cz. Hnutí se tak díky němu stane parlamentní stranou. Šlachtův soupeř, lékař Miloslav Janulík (ANO) dostal 41,11 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 14,59 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 33 procent. Dosavadní senátor Rostislav Koštial (ODS) neuspěl v prvním kole volby.
V prvním kole získal Šlachta 24,74 procenta hlasů, Janulík 22,54 procenta hlasů. V obvodu Břeclav usilovalo letos o senátorský post devět kandidátů. V roce 2018 občanský demokrat Koštial získal ve druhém kole voleb 64,03 procenta hlasů a porazil Libora Nazarčuka za hnutí ANO. Voleb se tehdy zúčastnilo sedm kandidátů.
Šlachta označil výsledek za úžasný. „Hlavně po posledním týdnu, kdy se proti nám na Janulíkovu podporu spojili všichni – ODS, sociální demokrati i SPD. Andrej Babiš (ANO) přijel do Břeclavi a do Pohořelic, ale ani on nepomohl a protlačili jsme to,“ řekl Šlachta ČTK. Zmínil dvě témata, kterým by se chtěl v Senátu věnovat. Prvním je dostavba dálnice D52 z Pohořelic do Mikulova k rakouským hranicím, kterou se v minulých letech nepodařilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) prosadit po jednotlivých částech a rozhodlo se ji chystat jako jeden úsek. „Je potřeba vyvolat jednání s ŘSD a zjistit, co je za problém, chtěl bych se v tom angažovat,“ řekl Šlachta. Letos už se uskutečnila v jeho domovských Pohořelicích dvě veřejná projednávání a silničáři očekávají, že by letos měli získat kladné stanovisko při posuzování vlivů na životní prostředí a na začátku 30. let by mohla být dálnice v provozu.
Druhým tématem je Chráněná krajinná oblast Soutok, jejíž vznik je připravený a příští rok má být po půl století debat realitou. „Nechci řešit, jestli má či nemá být. Ale chci se věnovat tomu, jak se stát chová k vlastníkům pozemků, k obcím a občanům,“ řekl Šlachta.
Obvod Teplice
Senátorem ve volebním obvodu Teplice bude dosavadní ústecký hejtman Jan Schiller (ANO). Ve druhém kole senátních voleb získal 57,2 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů na www.volby.cz. Dosavadní senátor Hynek Hanza (ODS) dostal 42,79 procenta hlasů a mandát neobhájil. Druhého kola voleb se zúčastnilo 15,03 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 25,67 procenta.
V prvním kole získal Schiller 41,32 procenta hlasů, Hanza 25,46 procenta hlasů. V obvodu Teplice usilovalo letos o senátorský post šest kandidátů.
Lidé podle Schillera ocenili práci, která za hejtmanem a bývalým poslancem je. „Poděkoval jsem také panu Hanzovi za slušnost ve volebním klání,“ řekl ČTK. V Senátu se chce zaměřit na sociální věci. „Pro náš kraj je sociálno obrovský problém, který musíme řešit,“ uvedl. Jedna z věcí, která by kraj poškodila, je podle hejtmana návrh na nové rozpočtové určení daní. „Budu apelovat na to, abychom zákon tak, jak je předložen, nepodpořili a připravili svůj návrh. Pokud to projde Poslaneckou sněmovnou do Senátu, budu dělat všechno pro to, aby se to vrátilo,“ uvedl.
Hanza ČTK řekl, že za výsledkem je podle něj celková nálada ve společnosti, která je nyní proti vládě. Výsledek voleb respektuje, bude pokračovat v práci náměstka primátora Teplic.
V roce 2018 zvítězil v Teplicích Jaroslav Kubera (ODS). Ve druhém kole získal 55,6 procenta hlasů. Druhý skončil Zdeněk Bergman (za SEN 21).Voleb se zúčastnilo devět kandidátů. Senátor Kubera ale v lednu 2020 zemřel a ve druhém kole doplňovacích voleb byl v červnu 2020 zvolen občanský demokrat Hanza. Získal 57,17 procenta hlasů, porazil Bergmana. Hlasovat přišlo jen 9,26 procenta voličů, což byla druhá nejnižší účast v dosavadní historii doplňovacích voleb do Senátu.
Obvod Jablonec nad Nisou
Nově zvolená senátorka Lena Mlejnková (SLK) by se v Senátu ráda věnovala zdravotnictví a sociálním věcem, kterými se zabývá dlouhodobě. Do konce volebního období plánuje zůstat starostkou Semil, zasedat ale bude i v krajském zastupitelstvu, kam byla před týdnem znovu zvolena. Mlejnková porazila ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu 35, který zahrnuje Jablonecko a část Semilska, bývalého jabloneckého primátora Milana Kroupu (ANO), hlas jí dalo 62,92 procenta voličů.
„Teď to bude o organizaci, já jsem nad tím velmi pečlivě dopředu přemýšlela, abych nezklamala nikoho z lidí, kteří mě volili. V Semilech požádám kolegy, abych byla neuvolněnou starostkou a jenom dokončila tu práci, kterou mám rozdělanou,“ řekla ČTK.
V krajském zastupitelstvu bude řadovou zastupitelkou, jednání je jednou za měsíc, chce mít ale přehled o regionu. „Ne všechno se dá vyřešit z města nebo z kraje, některé projekty potřebují větší podporu, rozhodně rozvrhnu svoje síly,“ dodala.
Mlejnková postoupila z druhého místa, ve druhém kole jí ale hlas dalo 14.299 voličů. „S obrovskou pokorou děkuju všem za každý hlas, děkuju všem, kteří přišli a děkuju kolegům ze Starostů pro Liberecký kraj, protože oni se o to taky obrovsky zasloužili, je to společný výsledek,“ doplnila Mlejnková. Zároveň přiznala, že ji po letech v komunální politice čeká nová etapa. „Děti odešly na vysokou školu, chci se vrhnout do nové práce,“ poznamenala a dodala, že chce aktivně podporovat projekty v regionu.
Pro Kroupu nebyla porážka ve druhém kole překvapením. „Já jsem sice vyhrál první kolo voleb, ale v těsném závěsu za mnou byl pan (Vít) Němeček a paní Mlejnková a vzhledem k tomu, že všichni ostatní kandidáti s výjimkou SPD vlastně svoje hlasy přeposlali paní Mlejnkové, tak ta matematika je neúprosná a výsledek byl předpokládaný. Je to takový to klasický ‚všichni proti ANO‘,“ uvedl.
Mlejnková vyhrála podle údajů na www.volby.cz ve většině z 83 měst a obcí senátního obvodu, Kroupa ji porazil jen v osmi obcích, v Josefově Dole na Jablonecku skončil souboj nerozhodně, když oba kandidáti dostali po 58 hlasech. Mlejnková dostala největší podporu v jizerskohorském Bedřichově, kde pro ni hlasovalo 86,81 procenta voličů, kteří ve druhém kole přišli k urnám. Kroupa bodoval nejvíc v Jiřetíně pod Bukovou na Jablonecku, lístek s jeho jménem tam do urny vhodilo 72,6 procenta voličů.
K volbám přišlo v senátním obvodu ve druhém kole 20,57 procenta voličů, před šesti lety byla účast o procentní bod nižší – 19,53 procenta voličů. Největší zájem byl ve druhém kole v Loužnici na Jablonecku, kde hlasovalo 36,81 procenta voličů. Nejnižší účast byla v Žernově na Semilsku, lístek tam do urny vhodilo jen 14 lidí, což je 9,93 procenta zapsaných voličů.
Obvod Chrudim
Senátorem ve volebním obvodu Chrudim zůstane Jan Tecl (ODS). Ve druhém kole senátních voleb získal 52 procent hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání na www.volby.cz. Poražený kandidát Vladimír Slávka (ANO) dostal 47,99 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 18,84 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 33,46 procenta.
Podle Tecla je výsledek hodně těsný, souboj o senátorské křeslo byl „nesmírně napínavý“. V Senátu se chce zaměřit na školství. V končícím volebním období pracoval ve výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. „Ve školství jsou mým tématem rámcové vzdělávací programy, motivace žáků a učitelů. Zjednodušení výuky, aby nebylo tolik biflování a spíše aby žáci věděli, kde informace nalézat. To je směr, kterým bych se chtěl ubírat,“ řekl ČTK Tecl. Chce hledat nejlepší řešení napříč volebními stranami.
Slávka těsný výsledek očekával, i když získal pro druhé kolo podporu méně úspěšného kandidáta 3PK Miroslava Krčila (SproK). „Do kampaně jsem dal hodně energie,“ řekl ČTK Slávka.
V prvním kole získal bývalý zastupitel Vysočiny a někdejší starosta Havlíčkova Brodu Tecl 30,97 procenta hlasů, Slávka 29,51 procenta hlasů. V obvodu Chrudim usilovalo letos o senátorský post pět kandidátů.
Tecl zvítězil v Chrudimi i v roce 2018. Ve druhém kole získal 63,89 procenta hlasů a těsně porazil Daniela Hermana (KDU-ČSL). Voleb se tehdy zúčastnilo 14 kandidátů.
Obvod Třebíč
Senátorkou ve volebním obvodu Třebíč bude opět Hana Žáková (STAN). Ve druhém kole senátních voleb získala 56,22 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání na www.volby.cz. Druhý Drahoslav Ryba (ANO) dostal 43,77 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 21,08 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 34,75 procenta.
Žáková je prvním senátorem za obvod Třebíč, který svůj post obhájil. Vnímá to jako velký úspěch. Dalších šest let by chtěla působit v senátním výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. „Věřím tomu, že zřídí opět podvýbor pro energetiku a dopravu, kterému jsem šest let předsedala. Myslím si, že je to teď hodně důležité i z hlediska dostavby nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany, která je teď prioritou nejen pro Třebíčsko, ale pro celou Českou republiku,“ řekla ČTK Žáková.
Poděkovala svým podporovatelům, rodině a především voličům za to, že byli ochotni jít znovu k volbám. Obecně ale podle ní byla volební účast nízká. „Nevím, jak je (voliče) víc mobilizovat, aby šli volit. Vždyť je to přeci svátek demokracie, mají právo volit a něco ovlivnit,“ řekla Žáková.
V prvním kole získala Žáková 41,22 procenta hlasů, Ryba 31,01 procenta hlasů. V obvodu Třebíč usilovalo letos o senátorský post sedm kandidátů.
„Chtěl bych poblahopřát paní Žákové. Ať se jí coby staronové senátorce daří. Hlavně chci poděkovat voličům, kteří mě volili,“ řekl ČTK Ryba. Volební účast je pro něj spíš zklamáním, i když se dala očekávat.
Žáková zvítězila v Třebíči i v roce 2018. Ve druhém kole získala 77,46 procenta hlasů. Druhý skončil Miroslav Michálek (za ANO). Voleb se tehdy zúčastnilo devět kandidátů.
Obvod Svitavy
Senátorem ve volebním obvodu Svitavy bude starosta města David Šimek (KDU-ČSL). Ve druhém kole senátních voleb získal 57,36 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů na www.volby.cz. Dosavadní senátor Michal Kortyš (ODS) dostal 42,63 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 13,66 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 30,82 procenta.
Šimka dobrý výsledek potěšil. „Michal Kortyš je těžká váha, bylo mi jasné, že celá senátní kampaň nebude jednoduchá,“ řekl ČTK. V Senátu se chce věnovat hlavně vzdělávání stejně jako dosud ve Sněmovně. Dalšími tématy je rozpočtové určení daní krajů, výstavba silnice I/73 Moravská Třenová – Brno či pokrytí signálem mobilních operátorů a vysokorychlostní internet v malých obcích. „V našem senátním obvodu, ač se to nezdá, je v 90 ze 140 obcí problém. Je to tristní a pro život a práci na home-office je nutné, aby signál byl“ uvedl Šimek.
Ziskem křesla senátora mu automaticky zanikne mandát poslance. Ve Sněmovně by jej měl nahradit Radim Jirout, který kandidoval za Spolu na druhém místě, ale vlivem přednostních hlasů zvolen nebyl. Ten již poslancem byl v letech 2010 až 2014, kdy jej kroužkování vyneslo do Sněmovny z 16. místa. „Poslancem se stanu. Kolegy v práci jsem předem informoval, že taková situace může nastat. Souběh jsem už řešil v minulosti, takže zkušenosti s tím mám,“ řekl ČTK Jirout, který působí jako generální ředitel Šumperské provozní vodohospodářské společnosti.
Kortyš vítězi voleb ve svitavském obvodu pogratuloval a popřál mu, aby byl platný pro region. Sám se chce věnovat tomu, co podle svých slov 20 let zanedbával, své rodině a přátelům. Dál chce pokračovat v politické činnosti ve straně, je ve výkonné radě ODS.
V prvním kole získal Šimek 26,29 procenta hlasů, Kortyš 23,53 procenta hlasů. V obvodu Svitavy usilovalo letos o senátorský post sedm kandidátů.
V roce 2018 zvítězil ve Svitavách Kortyš. Ve druhém kole získal 62,76 procenta hlasů. Druhý skončil Pavel Havíř (ČSSD). Voleb se zúčastnilo devět kandidátů.
Obvod Domažlice
Senátorem ve volebním obvodu Domažlice bude Jan Látka (ANO). Ve druhém kole senátních voleb získal 55 procent hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů na www.volby.cz. Dosavadní senátor Vladislav Vilímec (ODS) dostal 44,99 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 16,24 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 30,69 procenta. Bývalý domažlický starosta Látka se vrací do Senátu po šestileté přestávce.
V prvním kole získal Látka 28,96 procenta hlasů, Vilímec 15,7 procenta hlasů. V obvodu Domažlice usilovalo letos o senátorský post devět kandidátů.
Oba kandidáti si zopakovali boj o hlasy voličů z roku 2018. Tehdy v prvním kole Vilímec porazil dosavadního senátora Látku o šest hlasů. Ve druhém kole Vilímec zvítězil se ziskem 52,59 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo osm kandidátů. Ve volbách v letech 2012 a 2018 kandidoval Látka za SOCDEM (tehdy ČSSD). Ze strany ale později odešel a vstoupil do ANO.
Svůj současný úspěch Látka přičítá dílem tomu, že je v oblasti dobře známý, dílem stranické příslušnosti a značce a podpoře ANO, řekl dnes ČTK. Je prvním, kdo byl dosud v Plzeňském kraji za ANO do Senátu zvolen. V žádném jiném obvodu dosud hnutí v kraji v senátních volbách neuspělo.
„Samozřejmě bych rád navázal na tu práci v Senátu, kde jsem byl předminulé období, kdy jsem byl místopředsedou Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Rád bych tam pracoval, protože už nějaké zkušenosti mám, i praktické. Byl jsem osm let starostou Domažlic, 20 let krajským zastupitelem. To vše bych chtěl zúročit nejenom ve prospěch toho senátního obvodu, ale celého regionu, tím mám na mysli Plzeňský kraj,“ řekl Látka. V letošních krajských volbách už nekandidoval. „Soustředil jsme se pouze na volby senátní, jsem odpůrcem toho sedět na dvou židlích a myslím, že to se mi také vyplatilo,“ dodal.
Obvod Mladá Boleslav
Senátorem ve volebním obvodu Mladá Boleslav bude poslanec Ondřej Lochman (STAN), má 60,84 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů na www.volby.cz. Lochman ČTK řekl, že na základě své práce pro region očekával výsledek přes 62 procent, jeho odhad se tedy skutečnosti přiblížil. Delší vyjádření dá novinářům v nejbližší době při tiskové konferenci.
Jeho soupeř, lékař Igor Karen (ANO), dostal 39,15 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 20,76 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 33,27 procenta. Dosavadní senátor Raduan Nwelati (ODS) neuspěl už v prvním kole volby.
Karen ČTK řekl, že se bude nadále věnovat své lékařské praxi a též práci v krajském zastupitelstvu, kam byl zvolen minulý týden. „Byl to férový boj, nemáme se za co stydět,“ okomentoval svůj výsledek v senátních volbách.
Nadále se hodlá věnovat především zdravotnictví a sociálním věcem. Konkrétně třeba zlepšení dostupnosti některých léků, které mívají distribuční výpadky. Dále také nízkým platům pracovníků v sociálních službách, dostupnosti terénní i ústavní sociální péče a též problematice nedostatku praktických lékařů, což způsobuje i jejich vysoký průměrný věk.
V prvním kole Lochman získal 35,74 procenta hlasů, Karen měl 29,72 procenta hlasů. V obvodu Mladá Boleslav usilovalo letos o senátorský post sedm kandidátů.
V roce 2018 zvítězil v Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS). Ve druhém kole získal 61,96 procenta hlasů. Druhý skončil Jiří Müller (ANO). Voleb se tehdy zúčastnilo sedm kandidátů.
Obvod České Budějovice
Senátorem ve volebním obvodu České Budějovice bude předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora (ODS), dostal 68,23 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů na www.volby.cz. Druhý Ladislav Ondřich (ANO) dostal 31,76 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 15,6 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 35,09 procenta. Dosavadní senátor Ladislav Faktor (nezávislý) letos nekandidoval.
„Jsem za to samozřejmě rád. Pořád se necítím být tradičním politikem, cítím se být sportovcem a aktivistou. Je pravdou, že do Senátu mohou lidé kandidovat až ve 40. Čtyřicet mně bylo před půl rokem, možná je to pro Jihočechy zajímavé. Nebo je to oblastmi, kterými se věnuju a které tam (v Senátu) chci prosazovat. I za to jsem rád,“ řekl ČTK po svém zvolení Sýkora.
Nízká volební účast ho mrzí. Přičítá ji i dnešnímu svátečnímu dni, deštivému počasí nebo horší náladě ovlivněné nedávnými záplavami. Obecně by podle něj vyšší účasti v druhých kolech senátních voleb pomohla až změna systému, třeba v doručování volebních lístků až do domácností. „Třeba když budou lidi snídat, budou doma, uvidí lístky, tak je to namotivuje víc, protože teď je dostávají až ve volebních místnostech. Ale zase by se to nestihlo rozdistribuovat, musel by se udělat delší časový interval,“ řekl Sýkora. Druhou cestou podle něj je hledat pro kandidaturu výraznější osobnosti. V Senátu chce věnovat sportu nebo sociálním věcem.
V prvním kole Sýkora získal 39,84 procenta hlasů, Ondřich 21,88 procenta hlasů. V obvodu České Budějovice usilovalo letos o senátorský post šest kandidátů.
„Chtěl bych v první řadě poděkovat těm, kteří mě ve volbách podporovali, těm bych chtěl moc poděkovat. Byly to pro mě první volby v životě a velká zkušenost. A současně bych chtěl poblahopřát Zbyňku Sýkorovi,“ řekl ČTK Ondřich. Souboj byl podle něho férový a bez osočování. „Kampaň hodnotíme férovou asi od všech. Nezaznamenal jsem žádné útoky nebo podpásovky. Za to chci také všem poděkovat, že to bylo regulérní,“ dodal Sýkora.
V roce 2018 zvítězil v Českých Budějovicích Faktor. Ve druhém kole získal 61,88 procenta hlasů. Druhý skončil Jiří Šesták (za STAN).Voleb se zúčastnilo osm kandidátů.
Obvod Brno-město
Senátorem ve volebním obvodu Brno-město bude scenárista, herec, režisér a vysokoškolský pedagog Břetislav Rychlík, který porazil náměstkyni brněnské primátorky Karin Podivinskou (ANO). Získal 67,8 procenta hlasů. Je nezávislým kandidátem TOP 09 a podpořili ho také Zelení, Piráti, ODS, Idealisté a Fakt Brno. Dosavadní senátor, ministr školství Mikuláš Bek (za STAN) letos nekandidoval. Podivinská dostala 32,19 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 13,29 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 25,76 procenta.
V prvním kole získal Rychlík 28,77 procenta hlasů, Podivinská 23,66 procenta hlasů. V obvodu Brno-město usilovalo letos o senátorský post sedm kandidátů.
„Jsem příjemně překvapen, ráno jsem si říkal, že nepřišlo moc lidí a vždycky jsem mírný skeptik,“ řekl Rychlík ČTK. Mezi témata, kterým se chce věnovat v Senátu, jsou ta, jimž se věnuje dlouhodobě. „Počínaje ochranou životního prostředí. Měli jsme tu třetí stoletou vodu za 30 let a je zřejmé, že klima nějakou ochranu potřebuje,“ uvedl Rychlík.
Dále se chce jako vysokoškolský učitel věnovat podpoře vzdělávání a také tomu, aby stát více podporoval živou kulturu. „Nedáváme na ni ani jedno procento HDP a to je náš dluh,“ podotkl. Dalším tématem je ochrana veřejnoprávních médií, které jsou podle něj nutnou součástí fungující demokracie. Rád by, aby se Senát také trochu rozhýbal. „Ale nevím, jestli na to stačí jeden člověk. Rozhodně se však nebudu bát reagovat živě a otevřeně na věci, které mi jsou proti srsti a s nimiž nesouhlasím, i kdyby to bylo proti stranám, které mě podpořily,“ řekl Rychlík
V roce 2018 v Brně-městě zvítězil Bek. Ve druhém kole získal 72,4 procenta hlasů. Druhý skončil Jaromír Ostrý (za ANO). Voleb se zúčastnilo 11 kandidátů.
Obvod Opava
Senátorem ve volebním obvodu Opava bude opavský primátor Tomáš Navrátil z hnutí ANO, v nynějším druhém kole senátních voleb získal 63,68 procenta hlasů. V Senátu se mimo jiné chce zasadit o vybudování přehrady v Nových Heřminovech. Dosavadní senátor Herbert Pavera (TOP 09) mandát neobhájil, získal 36,31 procenta hlasů, vyplývá z výsledků sčítání hlasů na www.volby.cz. Druhého kola voleb se zúčastnilo 23,3 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 32,78 procenta.
Navrátil zamýšlí, že primátorem Opavy zůstane. Věří, že souběh obou funkcí dokáže městu, které nedávno postihly ničivé povodně, pomoci. „Budeme potřebovat pomoc, když budeme dávat město dohromady,“ řekl po svém zvolení ČTK. Zatím se příliš nezajímal, v jakém výboru zasednout. „Hlavním cílem ale bude vybudování přehrady v Nových Heřminovech,“ uvedl. Přehrada je součástí protipovodňových opatření a Opavě a dalším lokalitám má zajistit ochranu před záplavami. Navrátil dodal, že kandidovat se rozhodl i proto, že chce ovlivnit zákony, které se prolínají do běžného života. Zaměřit se chce i na snížení byrokracie. Chce méně úředníků a pružnější stát.
Pavera Senát opouští po šesti letech. Podle něj se na výsledku podepsala nedávná velká voda. „Povodně ovlivnily nejen krajské volby, ale i ty senátní. Nechci se na to vymlouvat. Vše zlé je pro něco dobré. Budu se nyní moci více věnovat obci a rodině,“ řekl ČTK. Bezplatnou právní poradnu pro obyvatele Opavska, kterou financoval ze senátorského platu, bude nucen zavřít. Náklady na ni se za rok pohybují ve statisících. Věří ale, že by se projektu mohl chopit nový senátor.
V prvním kole získal Navrátil 49,49 procenta hlasů, Pavera 28,11 procenta hlasů. V obvodu Opava usilovalo letos o senátorský post osm kandidátů.
Pavera získal v roce 2018 ve druhém kole 68,5 procenta hlasů. Druhá skončila Simona Horáková (ANO). Voleb se zúčastnilo sedm kandidátů.
Obvod Praha 4
Senátorem ve volebním obvodu Praha 4 bude opět Jiří Drahoš (STAN). Ve druhém kole senátních voleb získal 74,26 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání na www.volby.cz. Druhý Josef Svoboda (ANO) dostal 25,73 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 18,77 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 29,59 procenta.
V prvním kole získal Drahoš 48,21 procenta hlasů, Svoboda 16,96 procenta hlasů. V obvodu Praha 4 usilovalo letos o senátorský post osm kandidátů.
Drahoš dnes v České televizi uvedl, že druhé kolo voleb nebral jako formalitu. I minulý týden strávil v kontaktu s voliči. Lidé se podle něj ptali na to, jak si mají vyložit současnou politickou situaci. Odpovídal, že je to věc mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a příslušnými ministry. „Mám prakticky stejný počet hlasů jako v prvním kole, čili tady to asi žádný vliv nemělo,“ uvedl bývalý předseda Akademie věd ČR.
Poražený Svoboda vítězi poblahopřál, považuje za úspěch, že postoupil do druhého kola, neboť Drahoš měl podle něj velkou podporu několika politických stran i řady médií. „Domnívám se dokonce, že automaticky počítal s vítězstvím již v prvním kole. Pro mne to bylo a je motivující a jsem za tuto zkušenost rád. Jistě ji do budoucna prakticky vyhodnotím,“ sdělil ČTK.
V roce 2018 zvítězil Drahoš v prvním kole, když pro něj hlasovalo 52,65 procenta oprávněných voličů. Porazil tehdy Evu Sykovou (za ANO). Voleb se zúčastnilo osm kandidátů.
Obvod Praha 2
Senátorem ve volebním obvodu Praha 2 bude egyptolog Miroslav Bárta (STAN). Ve druhém kole senátních voleb získal 54,52 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů na www.volby.cz. Dosavadní senátor Marek Hilšer (MHS) dostal 45,47 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 15,08 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 24,63 procenta.
Bárta přikládá své vítězství tomu, že od počátku neměnil strategii a nabízel program, ve kterém si každý mohl najít svoje téma. Výsledky voleb ale nepokládá za vítězství pro další rozvoj občanské společnosti. Nelíbí se mu nízká volební účast, řekl v České televizi.
„My jsme od samého počátku neměnili strategii, chtěli jsme být pozitivní,“ uvedl Bárta. Dodal, že lidem nabídl témata jako udržitelnost, péče o památky a další.
„To, že jsem vyhrál, znamená vítězství samozřejmě, pokud jde o senát, ale ne, pokud jde o další rozvoj občanské společnosti,“ prohlásil ale vítěz voleb v Praze 2. Za smutnou považuje velmi nízkou volební účast. Aby se to změnilo, je podle něj potřeba ukázat lidem, že se jich všech politika dotýká. Přesvědčit voliče je podle něj nutné každodenní prací a nejen v době voleb.
Dosavadní senátor Marek Hilšer, který kandidoval za své hnutí s podporou Pirátů, je zklamán, že neuspěl s jasným politickým programem. Považuje ale zároveň za pozitivní, že se mu nyní otevírají nové perspektivy, sdělil ČTK. Poděkoval voličům s tím, že si velice váží jejich důvěry. „Mám dva pocity. Pozitivní je, že pro mě osobně se otvírají nové perspektivy a padá ze mě tíha boje s tím, co Česko ničí a to je klientelismus velkých oligarchů. Druhý pocit je zklamání, že neuspěl jasný politický program, který podle mě naše země nutně potřebuje,“ uvedl.
Po euforii z porážky expremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v minulých sněmovních volbách podle Hilšera přišly „nové devadesátky“. „Vláda, která slíbila prozápadní orientaci, tu buduje postkomunistický skanzen. Ale neztrácíme naději, protože bojujeme za správnou věc,“ dodal. Hilšer dvakrát kandidoval na českého prezidenta. V lednu 2018 skončil na pátém místě se ziskem 8,8 procenta hlasů. V říjnu téhož roku byl zvolen senátorem. V loňské volbě prezidenta opět kandidoval a skončil sedmý se ziskem 2,56 procenta hlasů.
V prvním kole získal Bárta 27,52 procenta hlasů, Hilšer 29,42 procenta hlasů. V obvodu Praha 2 usilovalo letos o senátorský post pět kandidátů.
V roce 2018 zvítězil v Praze 2 Hilšer. Ve druhém kole získal 79,75 procenta hlasů. Druhý skončil Libor Michálek (za Piráty). Voleb se zúčastnilo devět kandidátů.
Obvod Chomutov
Senátorem ve volebním obvodu Chomutov bude opět ředitel zoologické zahrady se safari ve Dvoře Králové nad Labem Přemysl Rabas (SEN 21). Ve druhém kole senátních voleb získal 52,95 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání na www.volby.cz. Druhý Jaroslav Komínek (KSČM) dostal 47,04 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 13,57 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 23,35 procenta.
V prvním kole získal Rabas 20,73 procenta hlasů, Komínek 23,33 procenta hlasů. V obvodu Chomutov usilovalo letos o senátorský post sedm kandidátů.
Výsledek byl podle Rabase těsnější než před šesti lety, kdy porazil kandidátku ANO o 12 procent. „Pro mě to bylo příjemné překvapení. Já sám jsem si v posledních dnech myslel, že to dopadne hůř, vedla mě k tomu antikampaň, která probíhala, která nebyla úplně férová,“ řekl ČTK. Nízká volební účast je podle něj u senátních voleb standardem. „Je to jeden z úkolů nás politiků vysvětlovat veřejnosti, že Senát je organizace nesmírně důležitá pro vyvažování chyb, excesů, omylů nebo zlých úmyslů,“ řekl Rabas.
Výsledky senátních voleb obecně jsou podle Rabase určitou vizitkou vlády. „Která dělala někdy i potřebnou práci, ale některá rozhodnutí byla nešťastná a některá špatně komunikovaná. „Zrušení superhrubé mzdy byla velká chyba, která udělala obrovskou díru do rozpočtu a pak to vláda záplatuje nejrůznějšími způsoby ne úplně šťastnými. To odklonilo pozornost voličů a způsobuje to problémy a myslím si, že je to jedna z hlavních příčin toho, jak volby dopadly,“ řekl.
Komínek je spokojen, že za sebou nechal politiky vládních stran už v prvním kole. „O senátorovi rozhodlo šest procent voličů, to je smutná vizitka politiků, jak se občané na tu politiku dívají, že většinově rezignují na to jít projevit svůj názor,“ řekl ČTK. „Beru to pozitivně, kandidoval jsem poprvé do Senátu, postoupil jsem z naší koalice (STAČILO!) jako jediný, je od čeho se odrazit,“ uvedl Komínek, který je krajským zastupitelem a do nového zastupitelstva byl před týdnem opětovně zvolen.
V roce 2018 zvítězil v Chomutově Rabas. Ve druhém kole získal 62,52 procenta hlasů. Druhá skončila Martina Chodacká (za ANO).Voleb se zúčastnilo devět kandidátů.
Obvod Šumperk
Senátorem ve volebním obvodu Šumperk bude politolog, děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Stanislav Balík (NK). Ve druhém kole senátních voleb získal 54,25 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání hlasů na www.volby.cz. Dosavadní senátor Miroslav Adámek (ANO) dostal 45,74 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 19,22 procenta voličů. V prvním kole před týdnem hlasovalo 27,4 procenta. Balík v něm získal 44,38 procenta hlasů, Adámek 48,24 procenta hlasů. V obvodu Šumperk usilovali letos o senátorský post tři kandidáti.
Balík dnes ČTK řekl, že v prvním kole senátních voleb prohrál s Adámkem nejtěsnějším rozdílem ze všech obvodů, kde se odehrávaly senátní volby. „Podařilo se mi přesvědčit své voliče, aby přišli. Protikandidátovi se to možná nepodařilo. Ztratili jsme hlasy oba dva, já jsem jsem jich ale ztratil výrazně méně než on. Když se dívám na výsledky v jednotlivých obcích, tak jsou obce, kde dokonce došlo k navýšení volební účasti a navýšení mé podpory,“ komentoval Balík své vítězství v druhém kole.
V pozici senátora se chce Balík zaměřit na obnovu záplavami zdevastovaného Jesenicka a Šumperska. „Chtěl bych být zprostředkujícím hlasem mezi jednotlivými úrovněmi vládnutí, mezi krajem, celostátní úrovní a samosprávami. Další priorita, která na to navazuje, je, aby lidé tady v regionu za stejně vysoké daně jako platí lidé ve velkých městech dostávali podobně kvalitní veřejné služby, což teď nedostávají,“ řekl Balík. Zmínil například dostupnost základní lékařské péče.
Adámek po sečtení hlasů ČTK řekl, že si obrat výsledku ve druhém kole voleb musí teprve vyhodnotit. „Děkuji všem voličům, kteří k volbám přišli. Jsem rád, že postoupil kandidát, který bude držet stejné hodnoty, které jsem (v Senátu) prosazoval šest let. To znamená zviditelnění našeho regionu i na centrální úrovní a boj za řešení problémů, které tady máme,“ uvedl Adámek, podle kterého kampaň i v druhém kole senátních voleb byla v obvodu Šumperk férová. „To, že někdo v politické soutěži vyhraje a někdo prohraje, to tak prostě je. Jsem moc rád, že tam budeme mít tak kvalitního kandidáta,“ dodal Adámek.
V roce 2018 zvítězil v senátních volbách v Šumperku Adámek. Ve druhém kole získal 60,55 procenta hlasů. Druhý skončil Zdeněk Brož (za KDU-ČSL). Voleb se zúčastnilo šest kandidátů.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy