Kontroverzní lov vlků začíná, varují slovenští ochránci přírody

Zajímavosti

Kontroverzní lov vlků začíná, varují slovenští ochránci přírody

Ilustrační snímek.

Slovenské Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zveřejnilo vyhlášku, kterou se ode dneška zahajuje patnáctidenní lov vlků. Odborníci z organizací Aevis, We Are Forest a WWF Slovensko varují, že tento krok není založen na vědeckých argumentech a vyvolává vážné obavy o budoucnost ohrožené vlčí populace. Organizace vyjadřují zásadní nesouhlas s tímto nařízením a varují před vážnými důsledky pro slovenskou přírodu. „Je to začátek masakru ze strany ministerstva životního prostředí, který slouží pouze zájmům vybrané skupiny. Tento krok v žádném případě není o ochraně přírody, zemědělců nebo lidí, ale o zneužití moci a prosazování mysliveckých zájmů. Povolení lovu vlků je jasným důkazem, že vedení ministerstva neplní svou zákonnou úlohu a nechrání vzácné druhy ve veřejném zájmu. Vlk nemá být loveckou trofejí,“ vysvětluje Rastislav Mičaník, ředitel organizace Aevis.

Schválením vyhlášky byl vlk vyřazen ze seznamu chráněných živočichů a myslivci ho nyní mohou lovit v rámci své běžné činnosti. Ochranářské organizace považují tento krok MŽP za odbornou chybu, která nebere v úvahu systémové řešení ani potřeby ochrany přírody. Ohrožuje tak populaci vlka nejen na Slovensku, ale i v Evropě.

„Je to smutný konec roku – vyhláška umožňující odstřel vlků se objevila ve sbírce zákonů na Silvestra. Ministerstvo, které má chránit přírodu, se k ní opět otočilo zády. Ignorovalo výzvy desítek předních slovenských vědců a odborníků na ochranu přírody, zpochybnilo důvěryhodnost studií publikovaných v recenzovaných vědeckých časopisech a povolilo lov bez ohledu na to, že nebyl prokázán žádný ekonomický přínos,“ upozorňuje Katarína Butkovská, expertka WWF Slovensko.

Návrh vyhlášky také opomíjí nezastupitelnou roli vlka v přírodě. „Vlk hraje klíčovou roli při regulaci stavů zvěře, která způsobuje obrovské ekonomické škody zemědělcům a lesníkům. Udržuje zdravou zvěř a pomáhá regulovat šíření nemocí, jako je africký mor prasat. Namísto lovu je třeba podporovat zemědělce a provádět prevenci,“ říká Marek Kuchta z iniciativy My jsme les.

Podle ochránců přírody je jediným věrohodným důvodem k lovu vlků trofejní lov a plnění předvolebních slibů. Rozhodnutí bylo přijato i přesto, že nebyl dodržen legislativní postup. Stanovení kvót i samotná vyhláška pravděpodobně porušují národní i evropské právo. Organizace proto vyzývají myslivce, aby projevili úctu k přírodě i zákonům a nestiskli spoušť. Vlci jsou nenahraditelnou součástí našich ekosystémů. Odborníci dodávají, že je nezbytné, abychom si všichni uvědomili, že myslivost je také o odpovědnosti, kterou sdílíme za celou přírodu.

Organizace Aevis, My jsme les a WWF Slovensko nedávno připravily hromadnou připomínku k návrhu vyhlášky, která získala širokou podporu veřejnosti. Následovalo kontroverzní jednání, v němž ministerstvo nepředložilo žádné vědecké argumenty ani studie potvrzující účinnost lovu vlků při snižování škod na hospodářských zvířatech a nezohlednilo výsledky nejnovějších vědeckých výzkumů. Ministerstvo nakonec kontroverzní návrh vyhlášky stejně prosadilo.


reklama


ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy