Kosmotýdeník 639 (9. 12. – 15. 12.)

Tech

Kosmotýdeník 639 (9. 12. – 15. 12.)

Dalších sedm dní je za námi a pro vás je připraveno čerstvé vydání pravidelného přehledu těch nejzajímavějších kosmonautických událostí uplynulého týdne. Tentokrát se Kosmotýdeník zaměřil na vozítko Perseverance, které se úspěšně vyšplhalo na kraj kráteru Jezero a začalo zcela novou kampaň v rámci svého geologického výzkumu. I mimo kráter je rozhodně co zkoumat. V dalších tématech se zaměříme zejména na přípravu prvního startu nového nosiče New Glenn společnosti Blue Origin. S blížícím se startem jsme se dočkali testů robotů na přistávací plošině, ale také odhalení podoby prvního nákladu. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Perseverance dosáhlo vrcholu okraje kráteru Jezero

Zpětný pohled na údolí kráteru Jezero, který vozítko pořídilo 12. prosince
Zpětný pohled na údolí kráteru Jezero, který vozítko pořídilo 12. prosince
Zdroj: https://mars.nasa.gov/

Americké vozítko Perseverance úspěšně zakončilo dost náročnou cestu na kraj kráteru Jezero. Právě do tohoto kráteru, který býval skutečným jezerem, v únoru 2021 přistálo. Robot nejdříve prozkoumal dno kráteru, následně zkoumal nánosy delty vyschlé řeky a nyní se vypravil k další vědecky velmi zajímavé lokalitě. Nyní má rover před sebou už poněkud méně náročnou cestu, během které překoná val kráteru a sestoupí do krajiny za ním. I proto se vědecký tým těší na mnohá velmi zajímavá místa, která mají šanci přinést nečekané poznatky o geologii Marsu.

Perseverance dosáhlo vrcholu okraje kráteru Jezero v místě, kterému vědecký tým příhodně říká „Lookout Hill“, a po několikaměsíčním výstupu se nyní přesouvá ke své první vědecké zastávce. Vozítko podniklo tento náročný výstup a dlouhou jízdu proto, aby prozkoumalo oblast, která se nepodobá žádné jiné, kterou zkoumalo předtím.

Rover stoupal zhruba tři a půl měsíce a vystoupal 500 výškových metrů, přičemž musel zdolávat stoupání i o 20% sklonu. Nicméně i během cesty dělal zastávky pro vědecká pozorování. Vědecký tým vozítka Perseverance se podělil o některé výsledky své práce a plány do budoucna na brífinku pro média, který se konal ve čtvrtek 12. prosince ve Washingtonu na výročním zasedání Americké geofyzikální unie, největším setkání vědců zabývajících se výzkumem Země a kosmického prostoru.

Kráter Jezero je hned na kraji velkého impaktního kráteru Isidis
Kráter Jezero je hned na kraji velkého impaktního kráteru Isidis
Zdroj: https://mars.nasa.gov/

„Během výstupu na okraj kráteru Jezero odvedli naši navigátoři úžasnou práci při zdolávání nejnáročnějšího terénu, s jakým jsme se od přistání setkali,“ řekl Steven Lee, zástupce vedoucího projektu Perseverance v JPL. „Vyvinuli inovativní přístupy k překonání těchto výzev – dokonce zkusili jet pozpátku, aby zjistili, zda to pomůže – a rover to všechno zvládl perfektně a v dobrém technickém stavu. Nyní už se tým roveru těší na očekávaný vědecký výzkum.“

Od přistání v únoru 2021 absolvoval Perseverance čtyři vědecké kampaně: „Dno kráteru“, „Čelo vějíře (delty řeky)“, „Horní vějíř (deltu)“ a „Okrajové oblasti kráteru“. Pátou kampaň Perseverance vědecký tým nazývá „Northern Rim“, protože její trasa pokrývá severní část jihozápadní části okraje kráteru Jezero. Očekává se, že během prvního roku kampaně Northern Rim rover navštíví až čtyři geologicky zajímavá místa, odebere několik vzorků a ujede úctyhodných 6,4 km. „Kampaň Northern Rim nám přináší zcela nové vědecké lokality, protože Perseverance projíždí do zatím nenavštívených geologických oblastí,“ řekl Ken Farley, vědecký pracovník projektu Perseverance na Caltechu v Pasadeně. „Znamená to náš přechod od hornin, které částečně vyplňovaly, či se usazovaly na dně kráteru Jezero, když vznikl mohutným impaktem před asi 3,9 miliardami let, k horninám z hlubin Marsu, které byly po impaktu vyvrženy ven a utvořily okraj tohoto útvaru.“

Tyto horniny představují kusy rané marťanské kůry a patří k nejstarším horninám nalezeným kdekoli ve sluneční soustavě. Jejich zkoumání by nám mohlo pomoci pochopit, jak Mars – a naše vlastní planeta – mohl vypadat na počátku utváření planet sluneční soustavy. Nyní míří rover k vědecky významnému skalnímu výchozu asi 450 metrů po okraji kráteru, který vědecký tým nazývá „Witch Hazel Hill“. Skalní útvar je velmi zajímavý, protože představuje více než 100 metrů vrstevnatého výchozu, kde každá vrstva je jako stránka v knize marťanské historie. Jak bude rover klesat podél útvaru směrem dolů, budou se odhalovat stále starší a starší vrstvy marsovské geologie. „Jakmile dokončíme průzkum tohoto výchozu a po strmém sestupu sjedeme z okraje kráteru Jezero, se poprvé otočíme směrem, který vozítko odvede od kráteru do krajiny k útvaru ‚Lac de Charmes‘, asi 3 kilometry jižně.“ Tento útvar vědecký tým zaujal, protože se nachází na pláních za okrajem kráteru, a je tedy méně pravděpodobné, že byl výrazně ovlivněn dopadem tělesa, které Jezero vytvořilo.

Po opuštění Lac de Charmes se rover vrátí asi 1,6 km zpět k okraji kráteru, aby prozkoumal výchoz velkých bloků známých jako megabrekcie. Tyto bloky mohou představovat prastaré horniny, které sem byly přemístěny během vzniku pánve Isidis, která je 1 200 km široká a vznikla při velkém impaktu před 3,9 miliardami let. Tým doufá, že by mohly přinést nové informace o rané historii Marsu. Před vozítkem Perseverance je tak ještě spousta práce.

Kosmický přehled týdne:

Dvanáctého prosince úspěšně odstartovala čínská raketa CZ-2D z kosmodromu Jiuquan Satellite Launch Center, která vynesla hned pětici družic systému Zuanshi. Jedná se o testovací náklad, který má ověřit schopnost vysokorychlostní laserové komunikace.

Na veřejnost se dostaly pěkné snímky z testování zpracování prvního stupně rakety New Glenn po přistání. Jedná se pouze o nácvik s maketou spodní částí stupně. Nový těžký nosič New Glenn společnosti Blue Origin by se hned při prvním startu měl pokusit o přistání na lodi nazvané Jacklyn. Testy zahrnovaly zajištění roboty, kteří staticky zabezpečí stupeň a asi se postarají i o komunikaci a zajištění provozních látek, či jejich bezpečné odvětrání. Konkrétní procedury nejsou známy a na palubě byly zřejmě spatřeny hned dva typy robotů. Start by měl proběhnout možná už do konce roku.

Loď Jacklyn, kterou Blue Origin použije pro pokus o přistání prvního stupně rakety New Glenn
Loď Jacklyn, kterou Blue Origin použije pro pokus o přistání prvního stupně rakety New Glenn
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com/
Detailní pohled na maketu spodní části stupně New Glennu a okolo připojené testovací roboty
Detailní pohled na maketu spodní části stupně New Glennu a okolo připojené testovací roboty
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com/

Přehled z Kosmonautixu:

V této rubrice vás čeká přehled všech článků a tedy i témat, kterým jsme se na tomto webu věnovali v uplynulém týdnu. Pojďme na to. Hned na začátek jsme zavítali na Mars, kde jsme se podívali, jaké vzorky již odebralo vozítko Perseverance. V pondělí vyšlo šesté a prozatím předposlední vydání Deníku astronauta, kde díky Aleši Svobodovi sledujeme jeho výcvik v Evropském středisku astronautů. Věnovali jsme se také aktuálnímu dění kolem plánované nové architektury návratové míse z Marsu. Padne rozhodnutí ještě letos? Čtrnáctým dílem pokračoval seriál o vývoji sovětského programu Voschod. Chystá se druhý start evropské rakety Ariane 6 a v tomto týdnu se na kosmodromu v Kourou sešly všechny díly pro stavbu tohoto druhého exempláře. Mise BepiColombo kolem Merkuru zatím jen prolétá, ale už i tak zasílá velmi zajímavé informace. Kompletní sestava návratové kabiny lodi Orion a evropského servisního modulu opustila vakuovou komoru. A s tím souvisela i další zpráva. Centrální stupeň rakety SLS pro misi Artemis II je už několik měsíců v hale VAB, kde bude kvůli úspoře času dokončen. Druhý start a první pilotovaný start programu Artemis se zase o kousek přiblížil. Nový evropský Sentinel-1C posílá první fotky. Bylo také dokončeno vůbec první vyšetřování letecké nehody mimo Zemi. Vrtulník Ingenuity tak získal scénář jeho posledních okamžiků. V noci na sobotu měl proběhnout start Falconu 9 s novou družicí systému GPS, ale jelikož byl odložen, posunul se i náš Živě a česky komentovaný přenos. Přinesli jsme také zprávu, že přístroje pro Nancy Grace Roman Space telescope jsou na svém místě. Na závěr týdne jsme vás informovali o tom, že ESA pomůže indickým snahám o pilotovaný let poskytnutím přenosových kapacit.

Snímek týdne:

Společnost Blue Origin uvolnila první snímek nákladu pro premiérový start rakety New Glenn. Pod velkým aerodynamickým krytem je zařízení Blue Ring, pro které existuje kategorie „kosmický tahač“. Jedná se o hardware, který může sloužit jako platforma pro vědecké přístroje, umí měnit dráhu, má se umět připojit k jiným družicím a provádět třeba servis.  Všimněte si také prostoru, který nabízí aerodynamický kryt této rakety. První start rakety New Glenn by mohl proběhnout ještě letos, ale společnost Blue Origin nyní řeší papírování s úřadem FAA, který musí vydat povolení k letu.

Blue Ring zachycený při uzavírání krytu rakety New Glenn
Blue Ring zachycený při uzavírání krytu rakety New Glenn
Zdroj: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/

Video týdne:

Devátého prosince proběhl úspěšný zážeh všech 33 motorů Raptor na Super Heavy B14, která se tak připravuje na sedmý integrovaný let s lodí Starship. Ten by mohl proběhnout v lednu. Sedmý testovací let bude profilem mise stejný jako ten šestý. Super Heavy se pokusí o přistání rampě, Starship provede transatmosférický let a pak se pokusí pokusně přistát v Indickém oceánu. Nicméně těšit se můžeme na první let druhé generace lodi Starship. Ta je zhruba o 1,7 metru vyšší, má upravené přední klapky, zvětšené nádrže a upravený tepelný štít. Půjde tak o její ověření při průletu atmosférou a zkoušku přistání.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/
https://space.skyrocket.de/

Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/mars2020/multimedia/raw-images/ZL0_1349_0786710496_928EBY_N0633564ZCAM09416_1100LMJ
https://mars.nasa.gov/mars2020/multimedia/raw-images/
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/Jezero_crater_—_the_landing_site_for_NASA’s_Mars_2020_mission.png
https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=45766.0;attach=2339834;image
https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=45766.0;attach=2339838;image
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/…6763A594

✅ Více: ZDROJ ZDE