Krádež vlastnictví nemovitosti probíhá v tichosti. Podvodníkům stačí pouze dva kroky
„Postavil jsem ho vlastníma rukama a žiji v něm přes třicet let. Je to můj dům.“ Co když ovšem katastr nemovitostí tvrdí něco jiného? Podvodníci mají své plány často dotažené k dokonalosti. Může se tak stát, že vám ukradnou váš vlastní dům přímo před nosem, aniž byste o tom měli sebemenší tušení. Na co si dát pozor, a jednoduše tak ochránit svůj majetek?
Profesionální podvodníci
Převést dům či byt na jiného vlastníka bez souhlasu majitele, to přece není jen tak, říkáte si. A skutečně. K tomu, aby byl zápis v katastru změněn, je mimo jiné potřeba kupní nebo darovací smlouva, která je úředně ověřena. Bohužel to však nemusí být pro mnohé podvodníky překážka. Ve skutečnosti existuje hned několik cest, jak toto ověření zfalšovat. Podvodník může mít vyrobeno falešné razítko, případně se nějak k potřebnému razítku dostat. Existují lidé, kteří se falšováním „profesionálně“ zabývají a výsledek je tak často k nerozeznání od pravé listiny. A právě falšováním dokumentů většinou celý podvod začíná.
Jste si jisti, že jste v katastru nemovitostí u svého domu zapsáni vy a pouze vy? Můžete si to zkontrolovat. Více informací naleznete v galerii níže.
Dva kroky a vaše nemovitost už není vaše
Po podání návrhu na vklad začíná běžet 20denní zákonná ochranná lhůta. Po tuto dobu katastrální úřad nesmí vklad provést a musí počkat, až lhůta uplyne. V této době by vám měl přijít dopis, který vás bude o převodu informovat. Jedná se tedy o jakousi ochranu, díky které má majitel právo tento převod zastavit. Tento dopis však není do vlastních rukou, podvodníkovi tedy stačí, aby od vás dopis odklonil, ať už úplatkem nebo vybíráním vaší pošty. Roli může také sehrát náhoda, například se dopis může někde ztratit nebo si podvodník vybere dobu, kdy jste na delší čas mimo domov. A to je víceméně vše. Dva kroky a vaše nemovitost je převedena na někoho jiného.
Krádež není to nejhorší
Jakmile je podvodník v katastru uveden jako nový vlastník, může nemovitost zneužít různými způsoby. Pokud je alespoň trochu chytrý, bude se snažit ze situace rychle vytěžit co nejvíce. Je totiž pravděpodobné, že se na podvod dříve či později přijde. Krádež tudíž není to nejhorší, co vás může potkat.
Jeden z nejnebezpečnějších scénářů je, když podvodník využije nově získaný „majetek“ k získání hypotečního úvěru od banky. V takových případech sahají podvodníci po bankách, které nabízí úvěry online a bez hlubšího ověření. S touto peněžní částkou poté podvodník může zmizet, zatímco skutečnému majiteli zbude jeho vlastní dům zatížený několikamilionovým dluhem.
Bohužel se nejedná o jediný podvod, jehož součástí se může vaše nemovitost stát. Další nekalé triky se týkají například trvalého pobytu. Více se můžete dočíst v souvisejícím článku níže.
Cizí osoba může mít trvalý pobyt na vaší adrese, aniž by to šlo zjistit. Řekne vám to až exekutor
Buďte před podvodníky napřed
Taková situace je sice hypotetická, nicméně rozhodně není nemožná. Pokud jí tedy chcete předem zabránit nebo mít jistotu, že jste v katastru nemovitostí psáni u svého domu vy a nikdo jiný, je vhodné katastr kontrolovat. Katastr nemovitostí nabízí službu „Sledování změn údajů o nemovitosti“, která vám umožní monitorovat jakékoliv pokusy o změnu vlastnických práv k vaší nemovitosti. Jakmile by někdo podal návrh na převod, okamžitě dostanete upozornění.
Pokud by se ukázalo, že se někdo pokouší nelegálně převést vaši nemovitost, je klíčové jednat okamžitě. V takovém případě byste měli ihned kontaktovat katastrální úřad a policii, aby se situace rychle vyřešila.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy