Krištof Kintera vystavuje v Brně plastiky či asambláže z poslední doby

Kultura

Krištof Kintera vystavuje v Brně plastiky či asambláže z poslední doby

Brno – Aktuální tvorbu padesátiletého výtvarníka Krištofa Kintery vystavila brněnská Kalina Gallery. Převažují asambláže, které díky využití a zapracování nejrůznějších předmětů, nástrojů či odpadních materiálů dostávají třetí prostorový rozměr. Na většinu z nich Kintera připisuje slogany a vzkazy v češtině nebo angličtině. Výstava nazvaná Slov škoda potrvá do 7. září.

Fotogalerie

Kintera patří k nejvyhledávanějším současným českým umělcům. Nejčastěji je označován za sochaře, ale věnuje se různým technikám. Jako materiál využívá třeba odpadní elektroniku nebo barely a lahve ze starých garáží a dílen. Na stěnách Kalina Gallery návštěvníci najdou také třeba sekeru, starou koupelnovou baterii, boty, ponožky i kalhoty.

“Jeho dílo, a to zvláště jeho mluvící kresby-artefakty, vzbuzuje velké emoce. Pro diváka se tyto deníkové záznamy stávají lidskou komedií, vtipem, ale i chvílí pohledu do sebe,” stojí v průvodním slovu k výstavě. Kinterův “punk art” se podle galeristů stylově vymezuje proti “Umění s velkým U” a promlouvá k lidem “prostě a sprostě”.

Do Kalina Gallery přivezl Kintera převážně díla z poslední doby. V jednom z cyklů třeba vytváří modely imaginárních molekul skromnosti či sebevědomí. Na výstavě je také několik soch, řekl ČTK galerista Roman Kalina.

Kinterovu tvorbu zná české i zahraniční publikum především díky jeho kinetickým sochám a rozměrným, technicky náročným instalacím. Ve vstupní hale Uměleckoprůmyslového muzea v Brně je trvale vystaven Kinterův Démon růstu, monstrum složené ze stovek různobarevných míčů, vyvolávající dojem nekontrolovaného bujení všemi směry.

Reklama

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy