Kuba a Grolich by byli přínosem kandidátek Spolu, řekl Fiala v debatě

Aktuálně

Kuba a Grolich by byli přínosem kandidátek Spolu, řekl Fiala v debatě

O čem jsme v živé debatě Deníku hovořili s premiérem Fialou:

Podle ankety Deníku by si 57 procent čtenářů přálo, aby se americkým prezidentem stal Donald Trump. Premiér Petr Fiala se přímé odpovědi vyhnul, ale sdělil, že Česká republika je připravena na jakéhokoliv amerického prezidenta. „Stejně k tomu musí přistupovat i Evropa. Musí si zvyknout, že Američané už ji nebudou mít jako klíčovou prioritu a nebudou ochotni se starat o evropskou bezpečnost, jako to dělali doposud. Budeme muset přijmout větší díl odpovědnosti,“ uvedl.

Kamala Harrisová, nebo Donald Trump? Takto premiér Per Fiala okomentoval blížící se prezidentské volby v USA. | Video: Deník

Slovenský premiér Robert Fico vystoupil v pořadu ruské státní televize a dal v ní najevo, že za pokračování války na Ukrajině může Západ, který posílá na bojiště zbraně. Také jednoznačně odmítl používání raket dlouhého doletu proti Rusku. Jak si tento jeho postoj vysvětluje Petr Fiala?

„Snažím se být ve výrocích velmi opatrný, protože nechci vrhat stín na česko-slovenské vztahy, které jsou výborné. Současně nelze zavírat oči před tím, že na zahraničněpolitické otázky klíčového charakteru máme jiné názory. Můj postoj je naprosto opačný, než má pan Fico. Západ za tu situaci nemůže, jednoznačná vina je na straně Ruska, to snad vidí každý. Rusko je agresor, porušilo všechny dohody a pravidla mezinárodního řádu. Jakkoliv to zpochybňovat a oslabovat je absolutně nepřijatelné. V tomto absolutně s Robertem Ficem nesouhlasím a jeho vystoupení v ruské televizi považuji za chybu. To, co tam říkal, není nic, co bych jakkoliv sdílel, nebo na tom shledával cokoliv zajímavého nebo pravdivého,“ sdělil český premiér.

Izolovat Rusko se nepodařilo

Položil si otázku, zda tím Fico nepřipravuje slovenský národ na zvrat ve vývoji konfliktu? Prezident Putin totiž nabírá sebevědomí, a to i díky summitu států BRICS, na nějž do Kazaně přijelo dvaadvacet hlav států, kupříkladu z Číny, Indie, Brazílie či Jihoafrické republiky. Ruská vojska postupují dál do ukrajinského vnitrozemí a možná to tak bude Putin, kdo bude diktovat podmínky příměří.

Jak reagoval Petr Fiala na vystoupení Roberta Fica v ruské televizi? Podívejte se, co řekl. | Video: Deník

Není čas na to, aby i česká vláda takový temný scénář připustila? „V mezinárodních vztazích jsem a vždycky jsem byl realista. V našem zájmu není, abychom se připravovali na nějaké varianty ruského úspěchu. Naopak musíme udělat všechno proto, aby Ukrajina ubránila nezávislost a Rusko nenaplnilo svoje agresivní ambice. Z toho důvodu musíme dělat vše, čeho jsme schopni, podporovat Ukrajinu vojensky i ekonomicky, pomáhat jí přečkat zimu a zajistit energetickou stabilitu. To jsou konkrétní věci a spekulace o tom, jak to dopadne, si nechme na jindy,“ řekl předseda vlády ČR.

Reagoval ovšem i na část otázky, která se týká faktu, že Rusko se nepodařilo izolovat: „Znepokojivé je, že se Evropě a Západu nepodařilo přesvědčit o správnosti svého postoje řadu dalších zemí ve světě. S tím se potýkáme od samého počátku ruské agrese. Je to problém, který bych úplně nepřeceňoval, neboť většina států si nepřeje změnu mezinárodního řádu a vítězství agresivní politiky, avšak je dost těch, jež nejsou připraveny spolu s námi vyvíjet tlak na Rusko, který by byl v takovém případě účinnější. Věci, které se dějí, například přítomnost severokorejských vojáků v Rusku, ukazují na nebezpečný potenciál ruské agresivní politiky do budoucna.“

Spolu do voleb. S Kubou a Grolichem?

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podepsaly 28. října memorandum o společné kandidatuře do sněmovních voleb. Šéf ODS uvedl, že nechce jen společně kandidovat, ale také vyhrát.

Není to příliš odvážné tvrzení ve světle dlouhodobých průzkumů volebních preferencí? „Já jsem odvážný člověk a nevím, proč jinak bych byl v politice, pokud bych nechtěl zvítězit. Nikoliv pro radost z pocitu vítězství, těch jsem zažil už mnoho, stejně jako porážek. Chci vyhrát, abychom dál mohli řídit věci veřejné, spravovat Českou republiku a dokončit věci, na nichž nám záleží, jako je modernizace země. Na to jedno volební období nestačí, a proto budu žádat lidi o důvěru. Mým cílem je volby vyhrát, stejně jako v roce 2021,“ pravil šéf ODS.

Hned na počátku budou muset ale členové trojbloku Spolu překonat překážku v podobě sestavování kandidátek. Zvláště u lidovců je bojovná atmosféra, když nezvítězil Fialův oblíbený ministr Marian Jurečka a kandidát na místopředsedu, ministr životního prostředí Petr Hladík dvakrát neuspěl.

Dohodnou se šéfové stran na pořadí, aby neměli Marek Výborný a Markéta Pekarová Adamová dojem, že je ODS válcuje? „To není samozřejmě lehký úkol. Kdyby to bylo snadné, bylo by takových spojení víc. Není jednoduché ani vést vládu, která má pět, respektive čtyři členy. Mnozí komentátoři psali, že to nemůže vydržet,“ pravil Fiala.

Moderátorka podotkla, že to také nevydrželo. „Ale vydrželo! Vláda má většinu, funguje to a předpovědi se nenaplnily. A když bylo potřeba udělat nepříjemný krok, udělal jsem ho, s tím nemám žádný problém. V koalici Spolu samozřejmě není jednoduché sestavit kandidátky ze tří politických stran, aby všichni byli spokojeni. Přičemž tak to musí být, protože jinak by to nefungovalo. A navíc je nutné u všech udržet vůli po vítězství, když někteří možná mají pocit, že tam jsou umenšeni ve prospěch někoho jiného. To nás čeká v následujících měsících. Mnohem důležitější než kandidátky je ovšem program. Jenže domluvit se na společném programu je mnohem jednodušší, než dohodnout se na konkrétním pořadí kandidátů. To je politická realita,“ přiznal lídr ODS.

Pravda je, že voliči si častokrát vybírají nikoliv podle programů, ale osobností na čelných místech kandidátek. Byl by Petr Fiala rád, kdyby kandidovali dva mimořádně úspěšní hejtmani Martin Kuba a Jan Grolich?

Jaké má koalice Spolu plány pro sněmovní volby? | Video: Deník

„Přál bych si, aby na kandidátkách byli lidé, kteří mají šanci voliče oslovit a posílit náš volební zisk. Tito dva jsou ve svých regionech jednoznačně oblíbení, což prokázali mimořádným úspěchem v krajských volbách. Nepochybně by byli přínosem, ale zda to tak dopadne a budou-li připraveni se pustit do celostátní politiky, je úplně jiná otázka. Je to debata, kterou určitě povedeme,“ odpověděl Fiala.

A pokračoval: „Já jsem obecně velmi příznivě nakloněn tomu, abychom dokázali přitahovat osobnosti z jiných sfér společenského života, které by mohly obohatit naše kandidátky. Nakonec i já jsem se do politiky tímto způsobem dostal. Politice prospívá, když budou úspěšní lidí připraveni do ní jít. Nevím však, jestli se to podaří, protože politika je dnes hodně těžká disciplína. V naší zemi se opravdu zhoršuje politická kultura a politici i jejich rodiny jsou stále víc vystaveni různým útokům. Proto nikomu nevyčítám, když do toho nebude chtít jít. Na druhé straně jsem přesvědčen, že pokud nechceme, aby to tady vypadalo jako v některých zemích kousek od nás, máme se o politiku starat, a schopní lidé, kteří jsou přesvědčení demokrati, mají podobnou výzvu přijmout.“

Proč vládu lidé nemají rádi

Občané vládnoucím politikům vyčítají, že něco jiného říkají a pak dělají, nerozumějí jejich obavám a strastem. Nedokážou třeba pochopit, proč se původně v rozpočtu počítalo s navýšením jejich platů o čtrnáct procent, se snížením počtu náročných profesí, u nichž by nebyl penalizován odchod do předčasného důchodu, na patnáct tisíc. Nerozumějí debatě o spalovacích motorech, kdy se nakonec asi na jejich konci nic měnit nebude.

A dokonce Národní rozpočtová rada zvedla obočí nad návrhem rozpočtu, v němž jsou nadhodnoceny příjmy a podhodnoceny výdaje. Ozvali se i solárníci, kteří počítali s dotacemi ve výši jedenatřicet miliard, avšak dostanou jen osm. Doplácet to možná bude muset příští vláda. Je to fér?

Petr Fiala se v debatě Deníku vyjádřil ke kritice platů politiků a výši státního rozpočtu. Podívejte se, co k tomu řekl. | Video: Deník

„Rozpočet je sestavený spravedlivě. Některé věci se ovšem vysvětlit nedají, jako třeba platy politiků. To není výmysl vlády, já vůbec nechci debatovat o svém platu a nepřeji si navýšení o čtrnáct procent. Má to být automat, a kdyby do toho různí lidé od politiků po soudy nezasahovali, máme tu funkční systém. My jsme ale museli něco udělat, protože tak rozhodli soudci a existuje platná legislativa,“ míní Fiala.

Vyjádřil se i ke konci spalovacích motorů. „Co se týká spalovacích motorů, je to jednoduchá věc. Předcházející premiér přijal Green Deal, jeho ministři souhlasili s klimatickým zákonem, z čehož vyplynula další omezení. Jedním z nich je zákaz spalovacích motorů od roku 2035. Já jsem to vždycky kritizoval a teď se to snažíme změnit. Bohužel nejde jen o ty motory, ale jsou tam i pravidla pro výrobu automobilů na rok 2025. Když je evropské automobilky nebudou plnit, budou platit penále. To by je mohlo ohrozit. Jsme v těch krocích velmi aktivní a snažíme se pro korekce získat spojence. Budeme-li úspěšní, uvidíme, třeba v normě Euro 7 jsme zabodovali, stejně jako v prosazování jádra,“ prohlásil v debatě Deníku Fiala.

Ministru Stanjurovi rozpočty vycházejí

K tématu dotací pro solárníky poznamenal: „U těch solárů je to komplikované. Systém nebyl před patnácti lety nastaven spravedlivě a těžko se s tím něco dělá. Podle mě ale k legislativní úpravě dojít musí, přičemž by neměla nikoho poškodit a vyvolávat dojem o nestabilitě prostředí. Poctivě však říkám, že když se to nepovede, bude se to muset doplatit. Chci přitom zdůraznit, že rozpočet na rok 2025 je realistický, panu ministru Stanjurovi rozpočty navzdory katastrofickým předpovědím vycházejí. Mnohem lépe než jeho předchůdcům. Nemám tedy důvod myslet si, že to letos nevyjde.“

Podle premiéra je návrh rozpočtu v pořádku. „A ve sdělení Národní rozpočtové rady poněkud zaniká, co všechno tam vidí pozitivně. Z těch více než dvou bilionů korun mluví o několika desítkách miliard, kde má nějaké otazníky. To je její právo, dokonce i povinnost. Je to ovšem půl procenta v rámci celého rozpočtu. Nebereme to na lehkou váhu, ale když někdo říká, že emisní povolenky nebudou mít takovou cenu, a gesční ministerstvo životního prostředí to rozporuje, přikláníme se k jeho názoru. Za rok zjistíme, jak to dopadne. Kdybychom neinvestovali, měli bychom vyrovnaný rozpočet. To je dobrá zpráva pro lidi. My si nepůjčujeme na to, abychom to projedli nebo na luxusní dovolenou, ale bereme si hypotéku na postavení pěkného bytu či domu, který bude sloužit i našim dětem. Takto to děláme a tím se lišíme od předchozí vlády,“ uzavřel říjnových 15 minut Kateřiny Perknerové premiér Petr Fiala.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy