KVÍZ: Ceny za socialismu. Vzpomenete si, kolik stálo máslo, tatramatka nebo pivo?
Mléko v sáčku, pračka hopsající po koupelně nebo rohová lavice, která nesměla chybět v žádné domácnosti. To si pravděpodobně vybaví každý, kdo minulý režim pamatuje. Dokážete však ještě vylovit v paměti, kolik tyto věci stály? U některých možná ani nezaváháte, jiné vás však nejspíše překvapí.
Žádný boj o zákazníka nehrozil
Cena byla většinou jednotná, vytištěná rovnou na obale produktu a stálá několik let, či dokonce desetiletí. Mohlo za to centrální plánování, které sice mělo za následek cenovou stabilitu, nicméně často také malou variabilitu výrobků a nereflektování skutečné poptávky trhu. Avšak i přesto, že se na některé produkty čekaly dlouhé fronty či pořadníky, na ně mnozí vzpomínají s nostalgií a jejich ceny mají doteď vryté do paměti. Patříte mezi ně taky? Otestujte se.
Opravdu to bylo levnější?
Ačkoliv byly ceny prakticky veškerého zboží podstatně nižší než dnes, nemusí to nutně znamenat, že byly tyto věci reálně levnější. Pokud totiž bereme v úvahu také platy, zjistíme, že některé potraviny dokonce „zlevnily“. Příklad si můžeme uvést na másle, které stálo za minulého režimu 10 Kčs a aktuálně se jeho průměrná cena pohybuje okolo 60 Kč za 250 g. Cena se tedy zvýšila zhruba šestinásobně, průměrný plat se však zvýšil ještě více. Před revolucí byla průměrná mzda cca 3 200 Kčs, v roce 2024 ovšem činí zaokrouhleně asi 44 000 Kč. Před rokem 1989 byste si tak za svůj plat mohli koupit zhruba 320 másel, zatímco dnes cca 733 másel.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy