Lidé by po povodních měli vyčistit své studny. Hrozí zdravotní komplikace

Aktuálně

Lidé by po povodních měli vyčistit své studny. Hrozí zdravotní komplikace

Česko bojuje s povodněmi

On-line zpravodajství Deníku k ničivým povodním a jejich následkům jste mohli sledovat ZDE

Nejnovější články k extrémním dešťům v Česku najdete pohromadě ZDE

Přečíst si můžete i reportáže z míst postižených povodní:

Voda z rozvodněných řek spláchne vše, co jí přijde do cesty. Do studny s pitnou vodou se tak mohou dostat nejen nečistoty, chemikálie, ale i lidské výkaly či zvířecí trus. Podle odborníků by lidé měli být obezřetní i ve chvíli, kdy se studna nachází v blízkosti zaplavené oblasti. I v takovém případě je vhodné ji nepoužívat. Do studny se totiž může špinavá voda dostat jednak deštěm, nebo prosakováním z nedalekého toku.

„I když možná na první pohled vypadá voda čistá, musíme ji potencionálně považovat za kontaminovanou a nebezpečnou pro lidské zdraví. Hrozí různé druhy průjmových onemocnění,“ varoval vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu a vedoucí Oddělení hygieny vody Státního zdravotního ústavu František Kožíšek.

V případě pochybností o kvalitě vody se mohou lidé obrátit odborníky. „Pokud si nejste jistí, zda je váš zdroj vody v pořádku, používejte balenou vodu. Kvalitu vody z vašeho zdroje klidně konzultujte s krajskou hygienickou stanicí,“ informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Jak správně vyčistit studnu

Čištění studní by mělo přijít ovšem na řadu až ve chvíli, kdy velká voda dostatečně opadne. V případě, že nedošlo přímo k zatopení studny, postačí základní údržba. „Pokud voda nemá jinou barvu, nezapáchá a podobně, postačí ji ze studny vyčerpat a na dně nechat zhruba jeden metr. Poté je třeba použít vhodný chemický přípravek. Tento postup se doporučuje udělat několikrát. Před začátkem konzumace vody je vhodné vzorek vody odnést na rozbor,“ poradil studnař Miroslav Novotný.

Zároveň poznamenal, že pro takové ošetření není nutné volat odborné firmy. Práce probíhá mimo studnu.

U zatopených studní je dekontaminace o dost komplikovanější. Kromě vyčerpání a chemického ošetření vody je nutné mechanicky vyčistit stěny studny, vyměnit písek či štěrk na samotném dně a nechat studnu několik hodin odvětrat. „Musí se hlavně dovnitř studny. Kromě odvahy je potřeba i speciální vybavení. To odborné firmy mají, a proto je vhodné si je zaplatit než riskovat život. Někteří lezou do studny jen s lanem uvázaným kolem pasu. Člověku navíc může hrozit ve studni otrava třeba oxidem uhličitým nebo metanem,“ upozornil Novotný.

Čištění studny by mělo vždy probíhat za účasti minimálně třech lidí, a to pro případ poskytnutí první pomoci člověku uvnitř.

Zpozornět by měli i lidé, kteří odebírají vodu z veřejného vodovodního řadu. Povodně a podmáčený terén totiž mohou potrubí poškodit. Pokud se objeví problém, je nutné kontaktovat provozovatele. „Stejně tak je vhodné sledovat webové stránky provozovatele. Může se stát, že voda bude ohrožená a provozovatel preventivně vyzve lidi, aby vodu raději převařovali,“ doplnil Kožíšek.

Postup při sanaci zatopených studní

  • Mechanicky očistit vnější stěny studny a čerpací zařízení od nánosů bahna a nečistot a opravit poškozené části vnějšího krytu studny. Důkladně opláchnout čistou vodou, nejlépe tlakovou.
  • Otevřít studnu a úplně vyčerpat vodu.
  • Zjistit, zda se ve studni nevyskytují jedovaté plyny a zda je u dna dostatek kyslíku – nejjednodušší způsob kontroly je spuštění zapálené svíčky na dno studny. V případě bezkyslíkatého prostředí svíčka zhasne, v případě výskytu metanu dojde ke vzplanutí.
  • Důkladně mechanicky (například kartáčem nebo tlakovou vodou) očistit vnitřní stěny studny, čerpací zařízení a dno studny. Důkladně opláchnout čistou vodou a vodu opět úplně vyčerpat. Omýt vnitřní stěny studny 0,05 % roztokem chlornanu sodného (pokud používáte přípravek Savo, získáte tento roztok nadávkováním 100 ml Sava do 10 litrů vody).
  • Opláchnout stěny studny čistou vodou a vodu znovu vyčerpat.
  • Odstranit stávající pokryv dna (štěrk, hrubozrnný písek) a vyměnit za nový, případně za důkladně propraný starý.
  • Nechat studnu naplnit vodou a v případě, že je voda dále kalná, pokračovat v čerpání až do vymizení zákalu.
  • Provést konečnou dezinfekci vody. Při provádění dezinfekce respektujte návod k použití daného výrobku. K tomu je vždy potřeba znát aspoň přibližně objem vody ve studni. V případě použití chlorového přípravku, použijete dávku odpovídající 1 mg aktivního chloru na litr vody (pokud používáte přípravek Savo, znamená to dávku 100 ml Sava na 1 metr krychlový vody). Přípravek nalijte opatrně do studny a krátkým zapnutím čerpadla či jiným způsobem promíchejte. Nechte působit alespoň 8 hodin, je vhodné po 2 až 3 hodinách nasát dezinfikovanou vodou také do potrubí, kterým se voda ze studny čerpá do domu nebo na zahradu.
  • Teprve po provedené dezinfekci a obměně vody za čerstvou je možno odebrat vzorek vody k provedení laboratorní kontroly.
  • U vrtaných studní se doporučuje, aby vyčerpání a dezinfekci provedla odborná firma.
  • Do doby, než lze vodou použít jako pitnou, je nutné k pití, výplachu úst či vaření pokrmů používat výhradně vodu balenou. Vodu lze použít jako užitkovou k mytí, výjimečně ji lze pít pouze po převaření (ve varné konvici stačí dosáhnout bodu varu).

Zdroj: Státní zdravotní ústav

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy