Lidé jsou zmatení a neví, čím mohou v zimě topit. Zjistili jsme, jaký je skutečný stav
Kde je pravda? Neustálé zákazy v případě systémů vytápění pro české domácnosti válcují mediální scénu. Staré kotle na tuhá paliva se již zakázaly a nyní čeká domácnosti velké rozhodnutí. Vymění svůj starý kotel na dřevo či uhlí nebo budou zákaz ignorovat, a riskovat tak pokutu ve výši 50 000 Kč? Mnoho rodin se výměny obává kvůli vysokým finančním investicím a zbrkle nakupuje tepelná čerpadla. Existuje však mnoho levnějších variant. Ostatně – jak a čím topit během letošní zimy ví nejlépe v Ostravě. Zjistěte, jaké máte možnosti ve vašem konkrétním případě v článku.
Topení uhlím a dřevem
Určitě už jste slyšeli o zákazu starých kotlů na dřevo a uhlí i vy. Pravdou je, že topení dřevem a uhlím zůstává legální i po 1. září 2024, a to navzdory falešným informacím šířeným některými médii. Omezení se týká pouze starších kotlů s nízkou třídou účinnosti. Pokud váš kotel spadá do třídy 1 nebo 2, bude nutné jej vyměnit. Kotel s vyšší třídou (3 a výše) můžete bez problémů používat dál. Pokud vás zajímají bližší informace k zákazu kotlů na tuhá paliva, mrkněte na související článek níže.
V případě nevyhovujícího kotle lze přejít na jiný systém, jako jsou kotle na pelety, elektrokotle nebo podlahové topení, což bývá výhodné především pro dobře zateplené domy.
Jedno z nejlevnějších vytápění v Česku je stále opomíjeno
Vytápění peletami je stále populárnější, a to díky nízkým nákladům, pohodlné obsluze a energetické soběstačnosti. Pelety jsou jedním z nejlevnějších způsobů vytápění a i přes mírný pokles výroby zůstávají dobře dostupné po celé ČR (aktuální cenu pelet si můžete zkontrolovat zde). Majitelé peletových kotlů si cení i pohodlí, protože kotel si sám přikládá a vyžaduje minimální obsluhu. Kotlíková dotace nebo program Nová zelená úsporám navíc pomáhají s financováním těchto systémů. Aktuální ceny kotlů na pelety na českém trhu si můžete srovnat např. zde. Více jsme se o topení peletami rozpovídali v článku níže.
Jedno z nejlevnějších vytápění je v Česku stále populárnější. 1 kWh za 1,8 Kč a téměř bez práce
Teplo od podlahy je k nezaplacení
Otázkou je spíše – elektřina nebo voda? Podlahové vytápění na bázi odporových kabelů nebo uhlíkových topných folií představuje efektivní způsob vytápění, který pracuje podobně jako elektrokotel – přeměňuje elektrickou energii přímo na teplo. Hlavní výhodou tohoto systému je jeho nízká pořizovací cena (ceny elektrických topných folií si můžete srovnat zde) a jednoduchost instalace, která nevyžaduje teplovodní rozvody, trubky ani radiátory. Naopak teplovodní podlahové topení vám bude dávat smysl ve chvíli, kdy byste uvažovali třeba nad krbovými kamny s výměníkem (aktuální ceny si můžete porovnat zde).
Co do něj pošleme, to nám vrátí
Elektrokotel nabízí několik výhod, z nichž hlavní je jeho kompaktní velikost a nízká pořizovací cena. Aktuální ceny elektrokotlů si můžete porovnat např. zde. Díky tomu je ideálním řešením pro menší domy nebo dobře zateplené objekty s minimálními energetickými nároky. I když vytápění elektřinou může být nákladnější ve srovnání s jinými zdroji tepla, pokud máte například výhodný tarif na elektřinu nebo vlastníte fotovoltaické panely, bude provoz elektrokotle velmi úsporný. Navíc elektrokotle nevyžadují prakticky žádnou údržbu, nevytvářejí emise ani odpad, což z nich činí ekologičtější alternativu k plynovým či uhelným kotlům.
Jak je to s tím topením doopravdy?
Je často obtížné se zorientovat v protichůdné spleti obecných informací na internetu. Na Veletrhu úspor budou mít návštěvníci příležitost zeptat se řady odborníků, specialistů a majitelů firem na to, co konkrétně potřebují pro zajištění tepla, energií, stavby a rekonstrukce pro svoje potřeby. Veletrh je jedinou podzimní akcí a příležitostí tohoto druhu v Moravskoslezském kraji.
Akce se koná ve dnech 4.–5. října 2024 v Trojhalí Karolina. Prostory budou sloužit jako výstavní a poradenské fórum pro všechny, kdo přemýšlejí nad úsporami energie, výměnou topení za úspornější variantu, uvažují o „zelených“ dotacích nebo se chystají stavět či rekonstruovat. V reakci na aktuální situaci po povodních přibývá i téma s názvem Obnova.
Radu můžete získat až od 60 odborníků zdarma
Na šedesát vystavovatelů představí návštěvníkům celé spektrum výrobků a služeb stavebního oboru. Nebude chybět nabídka stavebních materiálů, nejvíce zastoupená bude oblast topení – tepelná čerpadla, fotovoltaika, solární vytápění a další. Široká je i nabídka firem nabízejících různé druhy izolací, rekuperaci a další cesty, jak uspořit na topení.
Neorientujete se v oblasti vytápění vůbec? Pak oceníte doprovodný program
Kromě výstavních expozic je připraven i přednáškový doprovodný program pro širokou veřejnost. Zazní zde témata jako dotační programy Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce, tepelná čerpadla, fotovoltaika, rekuperace a snížení nákladů na topení, ale i geopatogenní zóny a jejich vliv na bydlení.
Do zákazu některých kotlů na tuhá paliva zbývá jen necelého půl roku. Opozdilce čeká tučná pokuta
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy