Mají nemovitosti i drahá auta a přesto dosáhnou na sociální dávky. Tak vypadá chystaná reforma
Volání po spravedlivějším a novějším systému sociálních dávek je zde už dlouho. A není se čemu divit, jeho aktuální podoba vznikla zhruba před třiceti lety. Teď to vypadá, že jsme se konečně dočkali. Momentálně se připravuje historicky největší revize v této oblasti. Že bude systém sociálních dávek novější, je bezpochyby. Do jaké míry však bude spravedlivější?
Nespravedlivý a lehce zneužitelný systém
Češi nemají o rozdělování sociálních dávek a spravedlnosti celého systému příliš velké mínění. To, že je systém nespravedlivý, si myslí 78 % z nich. V naší anketě odpovědělo 95 % hlasujících, že zná někoho, kdo dávky zneužívá. Příkladů, jak tyto sociální dávky využít na maximum, je hned několik. Rájem pro toto zneužití je zejména příspěvek na bydlení, kdy jde různými kličkami získat zmíněnou dávku, i když vyděláváte 50 tisíc a více. Člověk si například pronajímá příliš luxusní byt, má falešnou smlouvu nebo podnájemníky, kteří zde žijí načerno.
Na to, jak lze systém obejít, a na jak vysoké dávky se tím člověk dostane, se můžete podívat v galerii níže.
Co jsme chtěli, máme mít
Jak je zmíněno již výše, mnoho lidí nemá o spravedlnosti rozdělování sociálních dávek příliš velké iluze. Tlak na změnu je proto znatelný už delší dobu. A co jsme chtěli, máme mít. Zastaralý a neefektivní systém by se měl brzy změnit. Revize sociálních dávek je momentálně v jednání a měla by vejít v platnost během příštího roku. Reforma, na které pracuje ministerstvo práce a sociálních věcí, je největší úpravou systému za posledních třicet let.
Místo dávek rovnou superdávka
Mezi hlavní cíle patří celý systém trochu zjednodušit. Dosavadní čtyři dávky, kvůli kterým se musí podávat čtyři separátní žádosti, budou sloučeny do jediné. To také znamená, že nebude pouze jedna žádost, ale také jedno jediné řízení. Tato nová dávka, takzvaná superdávka, bude složena ze čtyř složek. Těmi je živobytí, bydlení, péče o děti a v neposlední řadě pracovní bonus.
Rezort si je dobře vědom toho, že zde chybí jakákoliv motivace, aby občané přispěli sami k řešení své vlastní životní situace. Nově by tak měla být více oceněna snaha postarat se sám o sebe a zajímat se o řádnou školní docházku dětí. Ten, kdo pracuje, tak dostane zmíněný pracovní bonus.
Nejdříve si vás proklepneme
A teď patrně ta nejočekávanější věc. Reforma má přinést větší zohledňování majetkových poměrů žadatele, aby na dávky nemohli dosáhnout ti, kteří je nepotřebují. A jak to bude vypadat v praxi? Všichni žadatelé a příjemci peněz od státu na bydlení, živobytí a děti budou muset dokládat svůj příjem i majetek. Dosud se tato majetková situace hodnotila jen u těch, kteří žádali o pomoc v hmotné nouzi, paradoxně tedy těch, kteří mají nejnižší příjmy.
Limity v počtech aut, nemovitostí i peněz
Žadatelé musí splňovat pro zisk dávky následující podmínky. Například mohou mít nanejvýš dvě nemovitosti, z nichž v jedné musí bydlet a druhou musí do tří let prodat. Dále smí vlastnit pouze jedno auto na každého dospělého člena domácnosti. Limity se dotknou také peněz na kontě. Pokud má domácnost jednoho člena, na účtu může mít nanejvýš 200 tisíc. V případě dvoučlenné domácnosti se jedná o 250 tisíc, tříčlenné 300 tisíc a čtyřčlenné 350 tisíc. Pokud má rodina více členů, může mít na účtu až 400 tisíc. Do těchto peněz nespadá spoření se státním příspěvkem, tedy stavební či penzijní spoření.
Informace o nemovitostech by měl úřad získávat z katastru nemovitostí, o autech poté z rejstříku vozidel. U bankovních účtů bude sledován zůstatek na účtu, nikoliv pohyb na něm, nutný bude navíc souhlas žadatele.
Test, kterým projde většina
Ve vzduchu se však vznáší otázka, zda jsou tyto limity dostačující. Zejména kritéria vlastnění maximálně jednoho auta na osobu a dvou nemovitostí na jednu rodinu splní podle kritiků pravděpodobně většina domácností. A je třeba také říct, že řada domácností takovým majetkem nedisponuje, a přesto sociální dávky nepobírá.
Majetkový test je tedy zaveden, nicméně v praxi je tak benevolentní, že vlastně mnoho neznamená, jelikož jím (možná až na zůstatek na účtu) pravděpodobně projde většina rodin. Se zůstatkem je to trochu ošemetné, jelikož lze toto kritérium velmi lehce obejít. Navíc může mít u mnoha lidí negativní dopad v tom smyslu, že peníze raději utratí, než by spořili. Celkově je tato reforma jistě krokem správným směrem, nicméně stále obsahuje řadu nedokonalostí a otázek.
Jak hodnotíte majetkový test vy?
Je přiměřený.
Je příliš benevolentní.
Je příliš přísný.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
Photocredit: Tereza Š. (se souhlasem)
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy