Máme firmy zavřít nebo se přestěhovat? Zástupci českého těžkého průmyslu chtějí po vládě realistický plán dekarbonizace

Aktuálně

Máme firmy zavřít nebo se přestěhovat? Zástupci českého těžkého průmyslu chtějí po vládě realistický plán dekarbonizace

Zástupci českých firem z energeticky náročných odvětví dnes vyzvali vládu k realističtějšímu zpracování Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP), který nastiňuje směrování energetické a klimatické politiky státu na dalších 25 let.

Průmyslníci NKEP vytýkají, že „není založen na realistických možnostech Česka pro dekarbonizaci“, a proto jeho závěry nemohou být bez důkladného zhodnocení skutečných podmínek v odvětvích reálné, píše se v tiskové zprávě.

Marcela Kubalová, předsedkyně představenstva Ocelářské unie míní, že „koncepce není opřena o reálná čísla, ale pouze o modely“.

„Chybí jasná studie budoucí potřeby elektrické energie nutné k dekarbonizaci energeticky náročného průmyslu, a to včetně způsobu, jakými budou rostoucí nároky pokryty STABILNÍMI zdroji, ať už obnovitelnými či nízkoemisními,“ uvádí se v dopise s tím, že dostupnost těchto technologií je v mnoha případech „stále v počátcích“.

Dokument měl být schválen již letos v létě, ale byl nečekaně stažen k dalšímu přepracování. Vláda podle informací z průmyslu tlačí na jeho rychlé schválení. Oslovili jsme ministerstvo průmyslu a obchodu s dotazem, kdy bude NKEP zveřejněn, ale do doby vydání článku jsme nedostali odpověď.

Výrobcům vápna, oceli, stavebních hmot a dalších produktů chybí v dokumentu také dopadová studie na český průmysl a jeho konkurenceschopnost. „Nedostatkem NKEP v současné podobě je absence analýzy dopadu na infrastrukturu, sítě, technologie a vyměření výše investic nutných k jejich transformaci, a to včetně uvedení zdrojů, ze kterých by tyto potřeby měly být kryty,“ namítají zástupci těžkého průmyslu.

Vládní plán by neměl omezovat konkurenceschopnost českého průmyslu, který je stále založen na průmyslu a na jeho exportu, argumentují výrobci.

„Pokud však má vést celý plán k deindustrializaci naší země, nechť je o tom průmysl informován s předstihem. Energeticky náročné firmy, které tvoří důležitou součást každé vyspělé ekonomiky, tak budou vědět, na čem jsou a mohou zvážit, zda svou výrobu raději uzavřou, či ji převedou do jiného koutu světa, jak už se ostatně v mnoha případech děje,“ píše se v dopise.

List sestavily Ocelářská unie, Svaz sléváren ČR, Svaz kováren ČR, Svaz chemického průmyslu ČR, Svaz výrobců stavebních hmot, Asociace českého papírenského průmyslu a Svaz výrobců vápna.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy