Martin Luther King – jeho vrah byl rychle odsouzen, ale pochybnosti o tomto zločinu přetrvávají

Zajímavosti

Martin Luther King – jeho vrah byl rychle odsouzen, ale pochybnosti o tomto zločinu přetrvávají

Martin Luther King. Zdroj: www.flickr.com

Vražda Martina Luthera Kinga šokovala svět, a ani dopadení pachatele nedokázalo rozptýlit pochybnosti, že skutečný vrah spravedlnosti přece jen unikl.

Zemřel příliš mladý

Vše se odehrálo v Memphisu, ve státě Tennessee, 4. dubna 1968. Poblíž jednoho motelu, kde se na balkonu v té chvíli s přáteli bavil muž, se ozval výstřel, a muž se skácel mrtvý k zemi. Byl to právě Martin Luther King.

Bylo mu teprve 39 let a jeho vražda vyvolala zděšení a smutek. Zasazoval se za zrovnoprávnění černošského obyvatelstva, ale varoval před násilným prosazováním požadavků. Nabádal spíše k akcím občanské neposlušnosti. Povýšil nenásilnost na nejvyšší princip.

Získal Nobelovu cenu za mír

Proslulosti dosáhl svým legendárním projevem před Lincolnovým památníkem ve Washingtonu. Projev nazval „I have a dream“ (Mám sen), kdy hovořil o spravedlivém a svobodném světě bez válek, kdy si budou všichni lidé rovni. V roce 1964 mu byla za jeho zásluhy udělena Nobelova cena za mír.

Do Memphisu přicestoval, aby pracovníkům místních technických služeb pomohl v jejich boji za prosazení lepších pracovních podmínek. Večer pronesl svůj poslední projev, který měl vzhledem k následujícímu činu téměř prorocký význam. Řekl krom jiného, že viděl zaslíbenou zemi a nevyloučil, že „vás tam doprovodím“.

Obviněný se rychle přiznal

Po jeho smrti vypukly okamžitě v celé zemi nepokoje, během kterých přišlo o život čtyřicet lidí. V té době už se rychle vyšetřovala jeho násilná smrt. Policisté se soustředili na penzion na protější straně ulice, protože vrah střílel z prvního poschodí penzionu, navíc byla nedaleko nalezena vražedná zbraň.

Ze zbraně se podařilo sejmout otisky prstů, které se shodovaly s otisky jedenačtyřicetiletého bělocha jménem James Earl Ray. Ten již měl na kontě celou řadu trestných činů včetně loupeží, ale žádnou vraždu.

10. března 1969 stanul v Memphisu před soudem a hned všechny čekalo překvapení, protože oznámil, že se chce přiznat k vraždě. Zdá se, že se tím chtěl vyhnout trestu smrti. Současně však uvedl, že šlo o rozsáhlé spiknutí, tomu však nebyla věnována náležitá pozornost. Byl odsouzen k 99 letům odnětí svobody.

Motiv jeho činu se však nepodařilo objasnit, pro vraždu s rasovým podtextem soud nenašel důvod.

Byl opravdu vrahem?

King měl nepřátel celou řadu, dostal se dokonce do hledáčku FBI. Ve vládních kruzích se také hovořilo o komunistickém podvracení státu a kazatel si i krátce poseděl ve vězení. Pokusů o atentát tu bylo několik a vyhrožováno smrtí mu bylo neustále.

Ray z věznice v Petrasu v Tennessee začal ujišťovat o své nevině a někteří novináři i právníci požadovali obnovení procesu.

Ale to ještě není vše: pochybnosti o Rayově vině zazněly i od Kingovy vdovy a jeho dětí. Vynořují se stále spekulace o spiknutí, kterému padl za oběť i samotný Ray. Ten se chtěl údajně jen vyhnout trestu smrti a vše mělo proběhnout docela jinak. Ray tvrdí, že ho do inkriminovaného penzionu pozval nějaký mafiánský obchodník se zbraněmi, se kterým se nedlouho předtím potkal v hospodě. Ray v tu dobu nutně potřeboval falešné doklady a onen obchodník mu je slíbil sehnat.

Po tomto obchodníkovi jménem Raoul začala policie pátrat, ale bezvýsledně a Ray si navíc ve spoustě věcí protiřečil.

V roce 1997 se však objevily nové skutečnosti. Balistici totiž zpochybnili tvrzení, že Kinga zabila kulka ze zbraně nalezené na místě činu. Podle všeho také výstřel nevyšel z penzionu, ale někde z houští. Kdo tedy Martina Luthera Kinga vlastně zavraždil?

Ray roku 1998 ve věku 70 let ve vězeňské nemocnici zemřel.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy