Meziroční inflace zpomalila, problémem jsou ale drahé služby. Co je příčinou?

Zajímavosti

Meziroční inflace zpomalila, problémem jsou ale drahé služby. Co je příčinou?

Zdroj: Pexels/Rene Terp

ČESKO – Český statistický úřad zveřejnil statistické údaje týkající se inflace za měsíc únor. Jak data ukazují, meziroční inflace v Česku v únoru zpomalila a pohybuje se na hranici 2,7 %. Ve službách se však inflace drží stále poměrně vysoko a atakuje 5% hranici. Jaké jsou dle odborníků příčiny?

Inflace brzdí, přesto si lidé připlácí prakticky za vše

Inflace klesá a zdražování dokonce i meziměsíčně o desetinu procentního bodu zpomalilo. Mohlo by se tedy zdát, že vše je na správné cestě. Je tu však celá řada „ALE“. Podle ekonoma Martina Janíčka se v podstatě jedná o zprávu, která má dvě strany. V prvé řadě je dle jeho slov pozitivní, že inflace se ustálila. Na druhou stranu je ale hodnota 2,7 % stále poměrně daleko od vytyčeného základního inflačního cíle. „Jednoduše řečeno, zatím nejsme tam, kde bychom chtěli být,“ shrnul.

Další z ekonomů, který je zároveň členem Národní ekonomické rad vlády (NERV), Petr Zahradník, pak situaci hodnotí nepatrně optimističtěji. „Myslím, že inflační vývoj je dobrá zpráva, a to jak s ohledem na předcházející vývoj v Česku, kdy jsme ještě nedávno touto dobou atakovali až 18-19% inflační úroveň, ale i v porovnání s dalšími zeměmi Evropské unie,“ vysvětlil. Pravdou přitom je, že Česko se aktuálně skutečně v rámci zemí Unie řadí mezi ty, jejichž inflační vývoj je relativně umírněný (např. Dánsko, Finsko, Irsko) a zdaleka se neřadí mezi státy, jako je Maďarsko či Rumunsko, kde inflace přesahuje 5 %.

Podle Zahradníka tak lze vzhledem k dalšímu poklesu inflace zachovat mírný optimismus, který je však třeba brzdit zejména s ohledem na obavy z cen energií. Ke zvýšení by však mělo dojít až za horizontem roku 2025, a to zejména kvůli negativně se vyvíjejícím cenám emisních povolenek a také vzhledem ke geopolitické situaci a nově vznikajícím obchodním válkám.

Co všechno zdražovalo?

Dalo by se říct, že i když inflace má klesající tendenci, v únoru jsme si všichni připlatili zejména za potraviny. Stouply ceny másla (42 %), vajec (17 %) i čokolády (30 %) a mléka (12 %). Právě potraviny pak inflaci táhnou vzhůru. Nejproblematičtější jsou však služby, kde se inflace stále pohybuje okolo 5 %. „Myslím, že je výsledkem kombinace dvou faktorů- poptávky, která roste, a také ceny práce,“ objasnil Janíčko s tím, že služby navíc dlouho zaostávaly za cenami výrobků a v době pandemie navíc významně tratily, takže stav nyní dohánějí. Jeho slova nakonec potvrzuje i člen představenstva Hospodářské komory ČR a místopředseda rady Českého gastronomického institutu, Luboš Kastner. „Cena práce stále roste. V oboru je nedostatek lidí, neumíme se navíc bránit tlaku na růst mezd. Ve službách je nestálý souboj o pracovní sílu,“ upřesnil.

A zlevnění?

Ve srovnání s loňskem poklesly v podstatě jen ceny energií a pohonných hmot. Zlevnily ale také oděvy a obuv – a tento pokles je v posledních pěti měsících setrvalý. Údajně se jedná o výsledek přetrvávajících slevových akcí, které stále ještě navazují na povánoční výprodeje. Vedle toho právě v tomto segmentu je v Česku poměrně velká konkurence, a to nejen v kamenných obchodech, ale i online. Dle některých odborníků se možná zákazníci připravují i na nové celní šarvátky.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy