Mobilní sítě 5G frčí. Ale jen někde. Pokrytí bílých míst je problém

Aktuálně

Mobilní sítě 5G frčí. Ale jen někde. Pokrytí bílých míst je problém

Kvalitnější a stabilnější telefonování včetně videohovorů. Rychlejší a spolehlivější přenos dat, sdílení souborů, fotografií nebo streamování živých událostí. To přináší nejnovější generace mobilních sítí 5G.

Zatímco operátoři se předhánějí ve snaze o zvyšování rychlosti přenosu dat vzduchem, signálem stále není pokryto několik procent území Česka. „Bílá místa jsou nejčastěji malé, okrajové lokality, které mají jen pár desítek obyvatel a za standardních podmínek je nešlo pokrýt – často zde byly technické i ekonomické bariéry, jsou to lokality třeba za lesem, skálou, nebo naopak v údolí potoka,“ řekla Deníku mluvčí O2 Czech republic Blanka Vokounová.

Podle portálu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) měl Vodafone v březnu 5G sítí pokryto 96,56 procenta území Česka, T-Mobile 95,15 procenta a O2 97,36 procenta. Mapu najdete ZDE.

Lhůta na pokrytí? Rok 2030

ČTÚ nařídil operátorům pokrytí bílých míst nejpozději do roku 2030. Povinnost takzvaného dokrývání mají nyní všichni tři operátoři působící na českém trhu. Úřad jim určil základní seznam dosud nepokrytých lokalit s uvedeným počtem tamních obyvatel. „Společnostem O2, T-Mobile a Vodafone stanovil i stejné povinnosti směřující ke zlepšení kvality mobilního signálu sítí 5G na tranzitních železničních koridorech,“ informovala nedávno mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.

Například společnost Vodafone má za povinnost pokrýt samostatně nejméně 200 bílých míst (základních sídelních jednotek), kde zlepšení přinese zprovoznění nové základnové stanice. K tomu dalších alespoň 300 bílých míst, ve kterých může pro účely dokrytí využít a sdílet pasivní infrastrukturu s ostatními operátory.

Vodafone podle jeho zástupců loni posílil infrastrukturu státu o 106 nových mobilních vysílačů. Nového pokrytí se dostalo nemocnici v Kutné Hoře, zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem nebo pražské rezidenční lokalitě VESI Hostivař, kde s ohledem na terén dosud jiný operátor signál neměl. „Vylepšit pokrytí se podařilo i ve středočeské Vlašimi. Nové vysílače fungují také například v obcích Malenovice na Frýdecku-Místecku, Stříbřec na Jindřichohradecku i ve Vítkově – části Tachova,“ vyjmenovala mluvčí Vodafone Kateřina Šantorová.

Připomněla, že bílých míst zcela bez mobilního signálu je v Česku ve srovnání se zahraničím, například s Německem, velice málo. Všichni tři operátoři pokrývají signálem zhruba 99 procent populace.

Rekord T-Mobile 

  • společnost T-Mobile nedávno s 11,6 Gbit/s zaznamenala rekord v přenosu dat vzduchem. 
  • Test jako experiment úspěšně otestoval maximální přenosové rychlosti na 5G síti s využitím mmWave pásma 26 GH. 
  • Dosáhli rychlost stahování 11,598 Gbit/s a 4,074 Gbit/s v nahrávání

Zdroj: T-Mobile Czech Republic

Test rychlosti pro O2

  • Nejrychlejší 5G síť v Česku měl v roce 2024 operátor O2. Podle měření společnosti Ookla dosáhl medián naměřené rychlosti stahování dat 146,99 Mb/s, v Praze pak dokonce 330 Mb/s. U společnosti T-Mobile to bylo 130,75 Mb/s, u Vodafone pak 90,61 Mb/s.
  • Získal ocenění nezávislé společnosti Ookla, která je globálním lídrem v oblasti informací o připojení a síťových datech.
  • Výsledky vycházely z více než 381 000 uživatelských testů v posledních dvou čtvrtletích roku. 

Zdroj: Ookla

Operátoři se shodují na tom, že další rozvoj pokračuje, ale s ohledem na určité problémy. „Stále existují lokality, kde je zlepšení pokrytí obtížné – například kvůli složitému terénu, omezením vyplývajícím z územních plánů, ochraně CHKO nebo nezájmu ze strany místních samospráv,“ vyjmenovala mluvčí T-Mobile Czech Republic Patricie Šedivá.

Výstavba na stávajících objektech naráží i na neexistenci dominant – z technického hlediska je potřeba mít vysílač výše, aby se signál mohl šířit. Velkým problémem výstavby základnových stanic jsou někdy elektrické přípojky, tedy spíš nutný souhlas majitelů pozemků.

Úkol pro operátory pokrýt technologií 5G každých 500 základních sídelních jednotek po celém Česku a do roku 2031 také hlavní železniční koridory ještě dá práci. „Specialisté na plánování sítě připravují konkrétní řešení pro jednotlivá bílá místa, v mnoha obcích hledají vhodné lokality, v běhu jsou i jednání s úřady,“ uvedla Šedivá. Podle ní v Česku obecně trvá postavit jeden vysílač v průměru 3 roky.

Zástupci Vodafone dokonce Deník upozornili na anabázi výstavby stožáru u obce Těšany na Brněnsku, která se nakonec protáhla na 7 let. „Snaha postavit tuto 20 metrů vysokou věž se datovala už do března 2017. Není jednoduché získat všechny potřebné úřední souhlasy, a když už konečně existoval souhlas na využití elektrické přípojky pro zvolený pozemek, jeho majitel bohužel zemřel. Došlo tak na dědické řízení a zastavení akce. Plánovači to ale nevzdali a v roce 2024 bylo hotovo,“ popsal za Vodafone Ondřej Luštinec.

Starý mobil se 4G dominuje

Podle Vokounové z O2 výstavba každého nového vysílače stojí nejméně 5 až 7 milionů korun a často jsou s tím spojené i další náklady.

O2 hlavní etapu modernizace své mobilní sítě v Česku dokončila loni. „Čtyři roky jsme intenzivně pokrývali Českou republiku 5G signálem,“ zmínil poté technologický ředitel O2 Jan Hruška. Spolu s firmou CETIN a dodavatelskou firmou Ericsson zmodernizovali tisíce vysílačů. Síť 5G od tohoto operátora je dostupná na více než 5300 základnových stanicích.

Ještě na konci loňského roku však podle průzkumů O2 téměř 70 procent zákazníků stále nemělo telefon, který 5G podporuje. „Většina lidí si myslí, že 5G v jejich lokalitě není dostupné, přitom je na vině jejich zastaralý telefon, který nejmodernější síť nepodporuje. Se starým 4G telefonem se jim často rozpadají video hovory, když si volají s rodinou, nepřipojí se do mobilního bankovnictví, kdykoli to potřebují. A třeba mapy nebo navigace se jim nenačte zrovna v momentě, kdy tápou, kudy vede cesta,“ komentovali to zástupci O2.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy