Na Brodsku nabídnou ohnivou podívanou jen dvě města, víme která
V Přibyslavi na konec roku žádný ohňostroj nebude. Ale světelnou podívanou si lidé ve městě užívají každý rok a to poněkud netypicky, v září. To se ve městě konají Mlékárenské dny, které slavnostně končí v sobotu nočním ohňostrojem. Město ho ale neplatí, akce je plně v režii účastníků setkání, velkých mlékáren.
Ohňostroj nebude ani v okresním městě Havlíčkův Brod, kde tuto podívanou zrušili před několika lety. „Město ohňostroje zrušilo po konzultaci s odborníky na životní prostředí, že taková podívaná poškozuje přírodu, vadí lidem, psi se rachotu a světel bojí, trpí ptáci,“ vysvětlil místostarosta Vladimír Slávka.
Jeho slova potvrzují i ochránci přírody. „Ptáky rány vyženou z hnízda a oni se už nemohou vrátit zpět,“ popsal některé následky pyrotechniky ekolog a zastupitel města Václav Hlaváč. Ekologové navíc každý rok zveřejňují otřesné obrázky ptáků, které popálil ohňostroj.
Věře Svobodové z Havlíčkova Brodu taková podívaná nechybí. „Myslím, že bez ohňostroje se obejdeme. Žádná velká škoda, je to vyhození peněz,“ poznamenala.
Ve Světlé nad Sázavou mají vánoční stezku parkem
Ve Světlé nad Sázavou se radnice rozhodovala už před dvěma lety mezi ohňostrojem a tradiční vánoční stezkou parkem. Rada nakonec rozhodla, že přednost dostane procházka parkem, pořádaná ve spolupráci s novými majiteli zámku a radnice za ohnivou podívanou ušetří. Provoz vánoční stezky v parku totiž stojí město každý rok půl milionu korun.
Tradici ohňostrojů naopak udržují i nadále v Chotěboři. „Ohňostroj je u nás každý rok, ale až prvního ledna v šest večer na náměstí. Máme u nás ve městě odborníka, je to Jan Neuvirt, který má potřebné zkoušky a techniku. Ohňostroj dělá každý rok,“ sdělil místostarosta Tomáš Škaryd. Výdaje na ohnivou podívanou v řádu desítek tisíc korun jdou jak od města, tak od místních podnikatelů.
Podle tajemníka Milana Linharta Chotěboř uvažovala o změně, například videomappingu spojeném s ohnivou show. „Videomapping je vizuální umění, které využívá projekci ve volném prostoru na libovolné objekty, například fasády domů nebo interiéry budov. Jenže to musí někdo vyrobit na zakázku a je to hodně drahé. Ohňostroj je levnější,“ dodal tajemník.
Ohňostroj bude letos i v Krucemburku. „Jako každý rok 31. prosince v 17 hodin na náměstí Jana Zrzavého,“ řekla Deníku místostarostka Dagmar Sobotková. Ohňostroj platí městys, podívaná přijde tak na 40 tisíc korun, odborníka na odpal ohňostroje si Krucemburk objednává. „Na silvestra jezdí do Krucemburku lidé z celého okolí,“ dodala místostarostka.
Samostatnou kapitolou jsou petardy, dělobuchy a rachejtle, které odpalují libovolně obyvatelé městi i obcí. Oficiálně zakázali používání zábavní pyrotechniky v Novém Městě na Moravě a ve Velkém Meziříčí. V Chotěboři žádají obyvatelé zákaz zábavní pyrotechniky už roky, tady ale městská policie dohlíží na pořádek a výtržníky, kteří obtěžují dělobuchy i mimo novoroční oslavy, posílala každý rok k přestupkové komisi, kde na ně čekaly pokuty.
„Radní chystají vyhlášku, která by petardy ve městě úplně zakázala. Podle mých zkušeností ale takových excesů se zábavní pyrotechnikou u nás rychle ubývá. Je drahá a kupovat ji se výtržníkům nevyplácí. Leze to do peněz a je to zábava k ničemu,“ řekl Deníku ředitel městské policie v Chotěboři Petr Doležal.
Havlíčkův Brod sází na domluvu
Radnice v Havlíčkově Brodě sází hlavně na domluvy a každý rok vyzývá obyvatele města, aby pyrotechniku omezili.
Tento článek jste si mohli přečíst díky vašemu předplatnému.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy