Nedostatek vzduchu v kamnech může skončit i výbuchem. Některé komíny tomu umí zabránit
Krbová kamna a vložky mají celou řadu výhod. Topení v nich je levné a má svoje nezaměnitelné kouzlo. Tento způsob vytápění však může být i nebezpečný, a to tehdy, pokud není zajištěn dostatečný přívod vzduchu k topnému zařízení. To způsobuje nejen sníženou efektivitu hoření, ale může vést také ke špatné kvalitě vzduchu v domě, nebo dokonce k výbuchu. Nemusíte se ale bát. Existuje komín, který tomuto nebezpečí jednoduše předejde.
Vzduch nad zlato
Společně s nízkoenergetickými a dobře izolovanými domy přišlo kromě mnoha plusů také několik nevýhod. Jednou z nich je, že kvůli téměř dokonalé izolaci se do domu dostane jen velmi málo čerstvého vzduchu. Tento problém se stává ještě závažnějším, pokud máte v domácnosti krbová kamna nebo vložku. V takovém případě je potřeba vzduchu větší, jelikož jeho nedostatek může mít fatální důsledky jak na funkci krbových kamen či vložky, tak na zdraví obyvatel domu.
Může to skončit i výbuchem
Proces spalování dřeva potřebuje dostatečný přísun vzduchu. Běžně se uvádí, že na spálení 1 kg dřeva se spotřebuje cca 8–10 m3 vzduchu. V případě, že přikládáte každou hodinu 2 kg dřeva, spotřebuje se pro spalování asi 16–20 m3 vzduchu za jednu pouhou hodinu.
Tento vzduch se však musí ke krbu nějak dostat, což je v poslední době kvůli výborné izolaci domů problém. Pokud totiž nemá krb v důsledku absence vzduchu dostatečný tah, může se kouř se škodlivými látkami dostávat do místnosti namísto toho, aby šel z domu ven. Může také dojít k nahromadění velkého množství spalin v topeništi a „výbuchu“. V extrémních případech mohou explodovat celá kamna a může se rozšířit požár.
Řešením může být velmi časté větrání, které je však v zimě poměrně neefektivní, jelikož si získané teplo pouštíte zase ven. Druhou a spolehlivější možností je mít u kamen přívod spalovacího vzduchu.
Varianta dva v jednom
Variant, jak dostat ke krbovým kamnům nebo vložkám dostatek externího vzduchu, je hned několik. Může být veden například skrz zeď nebo podlahu. V poslední době je stále oblíbenější vést vzduch k topnému zařízení skrze samotný komín.
Existují systémy, které mají integrovaný přívod vzduchu, což znamená, že vzduch potřebný pro hoření je přiváděn přímo do spalovací komory přes komín. Komínové ústí umožňuje nasávání spalovacího vzduchu do spotřebiče a zároveň bezpečný odvod spalin. Čerstvý vzduch přichází mezi komínovým pláštěm a izolací, dochází tady k šetření místa, jelikož zde odpadá nutnost budovat jakoukoliv dalších šachtu.
Velkou výhodou u přívodu vzduchu skrz komín je, že se vzduch proudící komínem předehřeje a vysuší. Díky využití zbytkového tepla spalin neklesá teplota v ohništi a nešpiní se tolik sklo.
Vypalování komínů je nebezpečný přežitek. Kominíci radí bezpečnější způsoby čištění
Skvělé řešení pro rekonstrukce
Externí přívod vzduchu skrz samotný komín se hodí nejen do novostaveb, ale také tehdy, pokud dům rekonstruujete. Velká část moderních komínů s integrovaným přívodem vzduchu totiž nevyžaduje betonový či zděný základ, který by byl nutný pro tradiční komíny. Pokud tedy zvolíte tento typ komínu, můžete si pořídit krbová kamna i do domu, ve kterém nikdy žádné nebyla a není pro ně vybudován komín. Vzhledem k tomu, že instalace nevyžaduje výrazné zásahy do stávající stavby, celý proces je tak levnější a jednodušší.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy