Největší problémy s ubytováním cizinců? Jazyk, nájemné i škody, říká právník
S čím se nejvíce potýkají pronajímatelé u cizinců?
Jde o problémy související s jazykovou bariérou. Cizinci například nerozumí českým dokumentům vyvěšeným v nemovitosti. Například si nepovšimnou, že by měli provést odečet plynu, nebo neplní své povinnosti plynoucí z domovního řádu. Další problémy často souvisí s tím, že cizinec neuhradí nájemné, případně v bytě způsobí škodu. Na rozdíl od českého občana je totiž velmi těžké vypátrat jeho nové bydliště, zvláště pokud odcestuje zpět do země původu.
A jak to vnímáte na straně pronajímatelů, znají své povinnosti?
Existuje stále mnoho pronajímatelů, kteří o svých povinnostech souvisejících s ubytováváním cizinců nevědí. Ohlašovací povinnost se totiž nevztahuje jen na komerční ubytovatele, například na hotely, ale i na soukromé fyzické osoby, které pronajímají byty cizincům, a to dokonce i v případě, pokud v oblasti ubytování nepodnikají. Mnohem častěji pak řešíme zejména případy, kdy klienti pronajímají své nemovitosti cizincům pocházejícím ze států mimo Evropskou unii, pro něž jsou stanoveny specifické podmínky.

Jaký je rozdíl u nájemníků z Evropské unie a mimo ni?
Rozdíly spočívají zejména v tom, jaké dokumenty bude ubytovatel potřebovat od cizinců předložit. Od cizinců z EU bude ubytovateli stačit předložení platného občanského průkazu, naopak od cizinců ze třetích zemí má povinnost vyžádat si platný pas. U cizinců ze třetích zemí bude dále nutné předložení platného víza nebo povolení k pobytu, což u občanů EU povinností není.
Kdy je nutná ohlašovací povinnost, a kdy ne?
Tato povinnost se vztahuje pouze na ubytovatele, kteří poskytují ubytování za úhradu nebo ubytovávají více než 5 cizinců, kromě případů, kdy jsou cizinci a pronajímatel osoby blízké. To znamená, že pokud ubytováváte maximálně 5 cizinců, kteří vám za ubytování nic nehradí, ohlašovací povinnost se na vás nevztahuje, stejně tak v případě, pokud se jedná o vaše osoby blízké.
Aplikace Ubyport, ale i domovní kniha
V případě, že povinnost mám, jaký je postup?
Pronajímatel je povinen oznámit ubytování cizince do 3 pracovních dnů po jeho ubytování cizinecké policii. Kromě osobní návštěvy na oddělení cizinecké policie lze uvedené oznámení provést i prostřednictvím internetové aplikace Ubyport. Osoby, které mají ubytování jako předmět podnikatelské činnosti, jsou dokonce povinny oznámit ubytování cizince prostřednictvím této aplikace. Pokud za vás oznámí ubytování cizince na cizinecké policii zástupce na základě plné moci, musí být opatřena ověřeným podpisem zmocnitele.
Jaké další dokumenty je nezbytné vyřídit, abych se jako majitel bytu vyhnul problémům?
Ubytovatel by měl před poskytnutím ubytování cizinci požadovat předložení platného cestovního pasu nebo v případě občanů EU občanského průkazu, u občanů třetích zemí navíc platného víza nebo povolení k pobytu, a dokladu o zaměstnání či studiu, pokud tu cizinec pobývá za účelem práce nebo studia. Údaje z těchto dokumentů bude potřebovat pro účely vyplnění domovní knihy. Na domovní knihu a její řádné vedení ubytovatelé často zapomínají, ačkoliv se jedná o jeden z nejzákladnějších dokumentů.
Co mi hrozí, pokud domovní knihu nemám v pořádku?
Cizinecká policie si může vyžádat její předložení ke kontrole. Lze ji zakoupit v papírnictví či knihkupectví. Za vadné vedení ubytovací knihy přitom hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. Zapisují se do ní osobní údaje ubytovávaného cizince, ubytovatele a délka ubytování. Nakonec je nutné, aby údaje zapsané do knihy cizinec vlastnoručně podepsal.
Jsou nějaké výjimky v případně národností? Jak je to se Slováky či Ukrajinci, kterých v Česku žije nejvíc?
Zákon o pobytu cizinců považuje za cizince všechny osoby, jež nejsou státními občany České republiky, tedy i občany Slovenska. Výjimky však jsou, mimo jiné právě pro cizince, kteří na základě zákona na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny požádali o udělení oprávnění k pobytu za účelem poskytnutí dočasné ochrany, stejně jako pro cizince, který již v České republice na základě této dočasné ochrany pobývají. Poskytnutí ubytování těmto osobám nemusí být na cizinecké policii hlášeno.
Digitální nomád jako zátěž
Jak jsou nastaveny podmínky pro umožnění vstupu cizinecké policie do bytu?
Ubytovatel je dle zákona o pobytu cizinců povinen umožnit policii vstup do míst, kde se může cizinec zdržovat, jde-li o místo užívané pro podnikání nebo provozování jiné hospodářské činnosti, pokud tímto vstupem nebude porušeno právo cizince na soukromí nebo rodinný život.
Pokud se nejedná o místo užívané pro podnikání nebo provozování jiné hospodářské činnosti, tedy pokud jde například o uváděný soukromý byt, vstup cizinecké policie podléhá přísným pravidlům, zejména s ohledem na nedotknutelnost obydlí, která je chráněna článkem 12 Listiny základních práv a svobod. Policie tak může vstoupit do bytu pouze v případě, kdy disponuje souhlasem cizince, který v bytě bydlí, na základě soudního příkazu k domovní prohlídce nebo v případě nutného neodkladného zásahu, kdy existuje podezření na ohrožení života, zdraví nebo bezpečnosti osob v bytě.

Někteří pronajímatelé si stěžují na fluktuaci – rychlé střídání – cizinců. Jak vnímáte digitální nomády?
S digitálními nomády, tedy cizinci, kteří v České republice pobývají krátkodobě a pracují pro zahraniční společnosti, je často spojen zejména problém častého stěhování. To znamená, že jsou v jedné zemi ubytovaní pouze pár měsíců a následně se odstěhují jinam.
S ubytováváním digitálních nomádů souvisí zejména častější ohlašovací povinnost a další administrativní úkony. Pro ubytovatele může být tedy náročnější ubytovávat tento typ cizinců oproti těm, kteří ve stejné nemovitosti zůstávají po několik let a ubytovatel tak nemusí co pár měsíců plnit své povinnosti vyplývající z jejich ubytovávání.
Na co si dát pozor a co neopomenout, když se cizinec z bytu odstěhuje?
Předně doporučujeme provést standardní úkony, jaké se provádějí při ukončení jakéhokoliv nájemního vztahu – zkontrolovat, zda cizinec opustil byt v souladu se smlouvou, ověřit, že byl odhlášen z trvalého pobytu, a zajistit, že nezůstala dlužná částka za nájem či energie. Doporučujeme taktéž sepsat předávací protokol, kde je uveden stav bytu, což může následně sloužit v případném soudním řízení jako důkaz. Specifickou povinností, jež pro ubytovatele plyne z ubytovávání cizinců, je ta, že ubytovací knihu musí ubytovatel uchovat po dobu minimálně šest let od provedení posledního zápisu.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy