Nekvalifikovaných učitelů bude až pětina, ministerstvo chce zvýšit počty absolventů pedagogických fakult

ČESKO – Ačkoliv ještě před nedávnem ze strany ministerstva školství zaznívalo, že učitelů je příliš mnoho, nyní se zdá, že resort obrací. Nechal si vypracovat odbornou analýzu a dospěl k závěru, že český vzdělávací systém má poměrně zásadní problém. Kvalifikovaných učitelů ubývá a již během následujících deseti let by až pětina lidí působících ve školách mohla být nekvalifikovaná. Přitom jak naznačují závěry České školní inspekce, nekvalifikovaná výuka zvyšuje riziko neúspěchu žáků.
Překvapení: učitelů je nedostatek
Okolo roku 2035 budou české základní a střední školy potřebovat přibližně 113 tisíc učitelů, těch kvalifikovaných však bude ve školství působit jen okolo 90 tisíc, ukazuje analýza, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo školství. Problémem je přitom nejen nedostatek nových absolventů pedagogických fakult, ale také fakt, že mnozí o práci ve školách nestojí. K situaci pak přispívá i to, že průměrný věk pedagogů se aktuálně pohybuje okolo 55 let – a tito učitelé během následující dekády odejdou do důchodu. I proto chce ministerstvo školství začít posilovat kapacity univerzit, a to již od letošního podzimu. „Už jsme nastavili podmínky financování pro vysoké školy, aby mohly od podzimu navýšit počty přijímaných studentů učitelství o 5 procent,“ uvedl šéf resortu Mikuláš Bek (STAN). Ten v květnu zároveň vládě předloží strategii posilování kapacit oborů učitelství na příští dekádu.
Co ukázala analýza?
Analýza, která byla realizována pod hlavičkou Karlovy univerzity, pak načrtla, jaká bude ve školství situace v následující dekádě, resp. jak bude vypadat poptávka a nabídka na straně učitelů. Jak shrnul Jak Koucký, ředitel Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK, v následujícím období bude ubývat nejen učitelů, ale vzhledem k populačnímu vývoji i žáků, což by mohlo vyvolat mylný dojem, že nároky na počty učitelů se budou snižovat. Problémem však je, že již od roku 2010 se začal výrazně snižovat počet absolventů učitelských oborů – a každý rok jich je jen cca 2,5 tisíce. „Během minulých 15 let nebylo oproti předešlému stavu vzděláno cca 15 tisíc kvalifikovaných učitelů a jejich počet tak zdaleka nedostačuje potřebám školství. Beze změny propad v následující dekádě ještě poroste,“ shrnul Koucký. Ruku v ruce s tím pak narůstá i průměrný věk učitelů.
Je však namístě dodat, že minimálně nyní není nedostatek učitelů napříč republikou plošný. Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Františka Dobšíka jsou propady spíše regionálního charakteru, situace se liší také dle aprobací. Velký problém tak je např. sehnat kvalifikované učitele informatiky.
Jak nalákat učitele?
V obecné rovině pak dle Dobšíka odbory plán ministerstva školství hodnotí jako dobrý. Klíčový však pro generační výměnu ve školství bude dle jeho slov dostatek finančních prostředků investovaných do vzdělávání nových pedagogů. Otázkou pak zůstávají samotné platové podmínky pedagogů a zájem mladých absolventů do škol nastoupit a také v nich zůstat. „Dle našich informací bude díky postupnému zvedání platů o profesi zájem. Je ale pravda, že základní plat učitele je kolem 35 tisíc, takže by se v čase měl výrazněji posunout,“ dodal Dobšík s tím, že roli hrají také pracovní podmínky. „Máme informace, že řada mladých učitelů nastoupí a během pár let odejdou, protože vyhoří – je to i o atmosféře a pracovním prostředí na školách,“ uzavřel.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy