Norsko: Velkolepá přírodní scenérie

Aktuálně

Norsko: Velkolepá přírodní scenérie

Přírodní krásy Norska se skrývají ve zdejších vznešených horách, hlubokých lesích, malebných údolích a fjordech.

„Drsné“ je mírný výraz, pokud jde o 80 % Norska. Historicky zde byl život velmi obtížný, proto se Vikingové vydali na jih a mnoho obyvatel odešlo do Ameriky.

Přesto nacházím důvody, proč se do Norska pravidelně vracet. Tři z mých prarodičů tam vyrostli. Jednou jsem řekl svému televiznímu producentovi: „Tolik lidí v Norsku vypadá jako můj bratr.“ Protože se mnou léta cestoval, byl šokován: „Nevěděl jsem, že máš bratra!“ Nemám. Ale kdybych ho měl, vypadal by jako ti lidé v Norsku.

Přesto jde o víc než jen o to, jak vypadají. Jde o to, jací jsou. Zábavnou součástí cestování je pocit spřízněnosti s lidmi ze země vašich předků. V tomto intenzivně malebném koutě Evropy se výzvy, které před nás staví příroda, setkaly s houževnatým a tvůrčím duchem Norů. Výsledkem je fascinující země, kterou stojí za to prozkoumat.

Bergen, největší město západního Norska, lemují staré dřevěné sklady na historickém hanzovním přístavišti zvaném Bryggen. (Rick Steves, Rick Steves‘ Europe)

Vydávám se do západního Norska, abych poznal to nejlepší z přírodních krás. Nachází se zde nejvyšší hory severní Evropy – v oblasti zvané Jotunheimen neboli Země obrů. Tento vznešený národní park působí jako vrchol světa. Můžete si představit, že tyto mlhavé vrcholky obývají severští bohové Thor a Ódin.

Proslulé strmé hory a hluboké fjordy v této zemi vytvořily ledovce, které pokrývaly Skandinávii před 10 000 lety. Vzdálenost od mořského dna k vrcholu hory je zde téměř dva kilometry.

Panoramatický pohled na město Bergen z vrcholu hory Ulri. (pawopa3336 /envato)

Ledovec Nigardsbreen má obrovské rozměry. Při plavbě lodí po nedotčeném jezeře k ledovci jsem si připadal jako trpaslík nad modrými útesy z prastarého ledu. Odvážní cestovatelé si mohou navléknout mačky a následovat průvodce na túru po ledu a sněhu. I když existují náročnější trasy Nigardsbreen, mám raději rodinnou túru – jen hodinu na každou stranu, ale dost na to, abych se setkal tváří v tvář s majestátností ledovce.

Do nitra fjordů se turisté dostanou tradičními trajekty nebo výletními loděmi. Díky úchvatným scenériím jsou všichni na palubě a cvakají fotoaparáty. Vzrušující alternativou je rychlejší výlet na malé otevřené lodi typu Zodiac. Jakmile se loď rozjede po vodě, budete vděční za kombinézu do každého počasí, která je součástí výbavy.

Přístaviště Skuteviksbrygge v Bergenu. (dibrova ( envato)

Z centra fjordů se pohodlnou rychlolodí dostanete do Bergenu, největšího města na západě Norska. Bergen je již dlouho bezpečným přístavem, vzdáleným jen jeden ostrov od otevřeného moře. Je populární mezi výletními loděmi a je útočištěm, když silný vítr zažene lodě, které obsluhují ropné plošiny v Severním moři. Velkou část bohatství Norska zajišťuje ropa a zemní plyn, které se těží přímo na moři.

Městské centrum pestrého Bergenu má svou vlastní živoucí osobnost. Po týdenním pobytu v této drahé zemi jsem se smířil s tím, že pivo je zde stejně drahé jako víno (přibližně 224 Kč za sklenici). Bergenské hotely, vytížené obchodními cestujícími a oblíbené mezi turisty, stoupají nahoru a klesají s poptávkou. (Vyplatí se sledovat webové stránky hotelů a hledat výhodné nabídky.)

Bergen je druhé největší město v Norsku. Pohled z výšky. (cookelm / envato)

Ve 13. století byl Bergen hlavním městem Norska. Úchvatné výhledy jsou sice všude, kam se podíváte, ale historie města je mnohem složitější. Po většinu své minulosti bylo Norsko nesmírně skromné. Zatímco bohatší části Evropy stavěly velkolepé kostely a hrady z kamene, Norsko stavělo ze dřeva a z minulých staletí se toho dochovalo jen málo. Bergen totiž několikrát vyhořel a byl znovu postaven.

V turistické přístavní čtvrti zvané Bryggen se přes dlážděné uličky nahodile kloní vrzající dřevěné sklady. Právě tady se nacházelo historické obchodní centrum. Ve středověku byl Bergen členem mocného Hanzovního svazu, aliance námořních obchodníků.

Hanzovní muzeum na okraji přístaviště pomáhá oživit slané hospodářství, díky němuž Bergen prosperoval. Všechno bylo o rybách. Norští rybáři uměli lovit tresky, germánští obchodníci je uměli prodávat a zákazníci se jich najedli – tehdy stejně jako dnes. Na rušném rybím trhu v čele přístavu se nachází gastronomický cirkus plný mořských plodů.

Jakmile v tomto nejdeštivějším norském městě vykoukne slunce, vyběhnou místní bledí obyvatelé ven. Vyberte si kterýkoli ze 60 dnů, kdy svítí slunce, a vyjeďte si oblíbenou lanovkou Fløibanen na horu Fløyen v Bergenu. Stoupá do výšky 1 000 metrů nad městem a nabízí oslnivý výhled až k Atlantiku. V minulém století byl Bergen výchozím bodem pro nespočet dobrodruhů mířících do Nového světa. Dnes jejich potomci, kteří se vracejí ke svým vikingským kořenům, objevují prosperující, spokojenou a krásnou zemi.

ete

Vážení čtenáři: Jaká témata byste si rádi přečetli? Pošlete nám své tipy na adresu [email protected].

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy