Novoroční předsevzetí. Skvělý start do nového začátku, nebo zbytečná ztráta času?
Novoroční předsevzetí jsou u nás velkou tradicí. Jen málokdo z nás si nějaké nedal alespoň jednou za život. Na druhou stranu jej ovšem málokdo také dotáhl až do konce.
Jaká předsevzetí si dáváme
Dle výsledků průzkumu zaměřeného na novoroční předsevzetí a životní styl, který zpracovala agentura Ipsos pro společnost Pluxee, mezi nejčastější předsevzetí (a mnohdy také spíše přání) patří více peněz a menší pracovní vytížení, aby měl člověk více volného času. Ten by lidé rádi věnovali rodině a také sobě, aby mohli na sobě zapracovat, a to především na své postavě a fyzičce. Detailnější pohled vidíme v žebříčku předsevzetí:
- Věnovat více času sobě (20,1 %),
- věnovat více času rodině a přátelům (19 %),
- více cestovat (18,9 %),
- zlepšit bydlení (15,4 %),
- věnovat se koníčkům (14,8 %),
- naučit se něco nového (14,8 %),
- více číst knihy (13,7 %).
Předsevzetí mají jepičí život
Životnost našich předsevzetí však zpravidla nebývá příliš dlouhá. Dle výsledku uvedeného průzkumu více než polovina dotazovaných (56 %) předsevzetí nedodrží, anebo vezmou velmi rychlý konec. A někteří si je pro jistotu nedávají vůbec.
Proč předsevzetí nedodržíme
Celých 41 % Čechů uvedlo, že překážkou v dodržení cílů je pro ně nedostatek času, 40,5 %, že jim na to již nezbývá energie, 28 % viní přílišné pracovní vytížení a 20,7 % přiznalo také nedostatek financí. V podstatě lidem chybí volný čas kvůli pracovnímu vytížení, které však často není dostačující k tomu, aby finančně pokrylo jejich potřeby a přání v tomto směru.
Zdraví hraje prim
Předsevzetí do roku 2025 směřují nejčastěji do oblasti fyzického zdraví. Skoro třetina respondentů by chtěla zhubnout, další nejčastější předsevzetí se týkají pravidelného sportování a zpevnění postavy. S tím úzce souvisí také předsevzetí změnit stravování a také snaha o spánkovou hygienu a kvalitní spánek.
Hubnutí je stále v kurzu
Ve všech věkových kategoriích vede hubnutí. Podíl se ale zvyšuje s vyšším věkem. Ve věkové kategorii 55-65 let by tak chtěla zhubnout více než třetina dotazovaných. Pokud jde o pohled ženy versus muži, po štíhlejší postavě touží o něco více ženy než muži. Vyrýsované svaly jsou pro změnu doménou mladých lidí. Ve věkové kategorii 25–34 let o ně chce usilovat necelých 30 % dotazovaných, zatímco ve věku 35-54 let je to necelých 20 % a nad 55 let už jen 12 %.
Duševní zdraví přehlížíme
Zatímco fyzické zdraví a vzhled figuruje v novoročních předsevzetích na prvních pozicích, s duševním zdravím je to mnohem horší. Více relaxace, wellness, meditování či návštěvu odborné terapie si přeje jen malá část dotazovaných. Přitom současná doba klade na mnoho lidí vysoké nároky, potýkají se s kumulací stresu v osobním i pracovním životě, s překotným vývojem moderních informačních technologií a s rostoucími životními náklady.
Jak předsevzetí dodržet
Chcete-li být tentokrát úspěšní, zkuste se držet několika následujících rad:
- Stanovte si reálný cíl (nic extrémního), např. do jara zhubnout kilo měsíčně.
- Hlavní cíl si rozdělte na dílčí cíle, např. první týden přestat „zobat“ u televize a dodržovat pitný režim, druhý týden přidat hodinu svižné chůze týdně.
- Mějte radost ze samotné cesty k cíli, např. poslech oblíbené hudby u cvičení nebo běhání.
- Dělejte si průběžné zápisky o svých aktivitách a hmotnosti.
- Motivujte se (např. odměnou ve formě nového dresu), když měsíc vydržíte.
Pokud budete dělat věci správně, zjistíte, že největší motivací a odměnou zároveň jsou vaše výsledky a dobrý pocit například ze štíhlejšího a zdravějšího těla.
Zdroj: TZ Seteva
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy