Obchody v Brodě zavírají. Končí i tradiční firmy v Humpolecké a Horní ulici
Už v roce 1926 začala podnikat v Humpolecké ulici firma Matějka, nabízela výrobu klíčů, drobné zámečnické práce a prodejnu kol. Přečkala válku i dobu socialismu. Teď skončila, dílny i obchod jsou na prodej. „Firmu provozoval otec, ale zemřel. Já bydlím v Praze a upřímně, na podnikání v tomto oboru v Brodě není už doba,“ řekl Deníku syn Miroslav Matějka. Jak dodal, firma Matějka není jediná, která v Humpolecké ulici skončila.
„Z Humpolecké mizí obchody a služby. Podepsal se na tom zřejmě obchvat, odchod armády, společenské změny. My jsme kola vyráběli, dnes se prodávají už hotová, dokonce přes e-shop. V Brodě jsou nejméně čtyři prodejny,“ konstatoval Miroslav Matějka.
Volné prostory nabízí rodina Matějkových k podnikání, ale podle Miroslava Matějky ubývá lidí, kteří by měli o dům zájem, zaplatili požadovanou cenu a dokonce měli chuť dílny provozovat.
Na Humpolecké z podobných důvodů skončila i prodejna specializovaná na potřeby pro motoristy. Nikdo tam už neprodává potraviny, zmizela tradiční trafika.
Humpolecká bez tradičních obchodů
Z Humpolecké se stává smutná ulice. To si myslí i jeden z místních, Jaroslav Kašpar. „Byla tu výborná cukrárna, jeden obchod vedle druhého. Teď tu není nic. Když si chcete něco koupit, musíte pro jídlo na nábřeží do Billy nebo sednout na autobus a jet pro zboží někam do marketů,“ povzdechl si jede z obyvatelů města.
Výjimkou je firma specializovaná na nabídku plastových oken, která se přestěhovala z Humpolecké ulice do Jihlavy, protože jí údajně malé prostory nestačily.
Podobně přibývá prázdných výloh v Nádražní ulici. Skončil tam obchod s elektronikou, bylinkářství se přestěhovalo jinam. Nové obchody a služby tam rychle vznikají, ale i zanikají. Ulicí denně projdou stovky lidí, ovšem většina spěchá hlavně na autobus nebo na vlak.
Obchody a služby se rychle objevují i mizí v dalších brodských ulicích. Nejdřív rybárna, pak pánské holičství a nakonec účetnictví. Tak to vypadá proti obchodnímu domu Alej. Vedle místo známé trafiky je automat na výrobky z konopí.
Zavírání prodejen v Horní ulici
Podobně to vypadá v Horní ulici. „Tam se obchody mění snad po měsících. Jak si na jeden obchod zvyknu, třeba ten s levandulovou kosmetikou a oříšky, tak ho zavřou,“ postěžovala si úřednice Renata Wiesnerová. Zavřít krám v Horní ulici museli i někteří známí obchodníci. „Skončili jsme, nebyli zákazníci ani zájem,“ vysvětlil nedávno Deníku zpěvák a muzikant Libor Siebenbürger, který v Horní ulici provozoval léta vyhlášený obchod s hudebními nástroji.
V budoucnu se má v prostorách, kde se prodávaly klavíry a harmoniky otevřít mléčná jídelna. Siebenbürger dodal, že není sám, který musel podnikání v ulici nad Havlíčkovým náměstím ukončit. Hned naproti přes ulici zírají dvě prázdné výlohy obchodů s elektronikou. „Důvody jsou ryze ekonomické. Zákazníci se ztrácejí, ale nájmy vzrůstají, nemůžeme čelit konkurenci marketů,“ vysvětlují brodští podnikatelé, kteří se rozhodli svoje obchody zřejmě navždy zavřít.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy situace v Brodě jen kopíruje stav v celé republice. „Tržby tuzemských maloobchodníků se propadají, podíl na tom má inflace a konkurence nadnárodních obchodních řetězců,“ konstatoval Kovanda.
Česko se podle něj stává velmocí supermarketů. Konkurence likviduje menší původní obchody a firmy. To je podle ekonoma špatně. „Nechci tím říci, že jsou tady zlí zahraniční kapitalisté, kteří nás oškubávají. Ale struktura naší ekonomiky se od přelomu milénia utvářela tak, že podstatná část bohatství, které se na našem území vytváří, mizí v zahraničí,“ zmínil ekonom s tím, že z Česka odtečou každoročně stovky miliard korun v dividendách a ty nám pak v rozpočtu chybí.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy