Od zničené vesnice k městu. Cesta Ždírce k dnešní podobě byla trnitá, podívejte
/FOTOGAOLERIE/ V minulosti prakticky mrtvá vesnice, dneska město, kde žije přes tři tisíce lidí. Velký skok v čase udělal Ždírec nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Město si letos připomíná dvojí významné výročí. Udělení statutu města, rovněž získání městského znaku a praporu.
„Devadenáctého ledna tomu je pětadvacet let, kdy stanovil tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus, že obec Ždírec nad Doubravou bude městem. Následně zástupci města Jan Martinec a Ivan Vomela převzali na půdě Poslanecké sněmovny z rukou Václava Klause dekret se jmenováním,“ připomenul významné datum současný starosta města Bohumír Nikl.
Ždírec patří k nejrychleji se rozvíjejícím městům na Vysočině. Bývalý starosta města Jan Martinec za to získal v roce 2018 od Senátu ocenění a pamětní list s titulem Věrně sloužím obci.
Libor Janáček ve Ždírci bydlí od narození. „Líbí se mi tady, až skončím studia, myslím, že se do města vrátím. Najdu tady bez problémů práci i bydlení. Dneska je u nás všechno, co město má mít. Kde nakoupit, kde si posedět,“ řekl Deníku Libor Janáček.
Dělnice Marie Suková nebydlí přímo ve Ždírci. „Ale několikrát do týdne sem jezdím a vidím, jak se to město mění. Dřív to byla taková obyčejná vesnice. Dneska se tu staví, přibývají obchody, opravují se chodníky. Za mě spokojenost,“ prohlásila žena.
Podle účetního Petra Zemana měl Ždírec díky své poloze po revoluci v listopadu 1989 velké šance na rozvoj. „To se většinou splnilo. Všechno je v lidech. Šance totiž můžete využít i zahodit,“ konstatoval.
Dne 19. ledna 1995 (je to již 30 let, pozn.aut.) také rozhodl předseda Poslanecké sněmovny Milan Uhde rovněž o udělení znaku a praporu obci Ždírec nad Doubravou.
Tragédie z 9. května
Ždírec byl do konce druhé světové války málo významným sídlem, kde žilo zhruba 800 lidí. Většina se věnovala drobnému zemědělství a tkalcovství. Pak přišla tragédie, kdy 9. května roku 1945 byla vesnice bombardována letadly Rudé armády. Většina domů byla nálety bombardérů buď zničena, nebo poškozena. Kvůli tomu odešla z obce bezprostředně po válce zhruba čtvrtina obyvatel. Vývoj Ždírce to ochromilo na desítky let.
V roce 1945 žilo v obci 600 obyvatel, v roce 1990 již bezmála tři tisíce obyvatel. V roce 1995 obdržela obec Ždírec nad Doubravou znak a prapor. V roce 2000, přesně 19. ledna, udělil předseda Poslanecké sněmovny obci titul město.
Ždírec nad Doubravou je známý svou průmyslovou zónou. Od roku 1997 tam byly vybudovány areály patnácti firem z oboru dřevařství, stavebnictví, potravinářských technologií, strojírenství a zpracování plastů, ve kterých našly svoje zaměstnání stovky lidí. Tato zóna se postupně rozšiřuje a je k dispozici dalším domácím i zahraničním investorům. Ždírec nad Doubravou je nyní centrem dřevařského průmyslu České republiky. Slavné výročí si ve městě připomenou dvakrát, a to 15 ledna a 22. ledna.
Tento článek jste si mohli přečíst díky vašemu předplatnému.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy