Odešel od Pirátů, ve vládě ale zůstává. Jaké jsou největší úspěchy Jana Lipavského?
Jízda na horské dráze. Tak by se dalo charakterizovat posledních několik dní ministra zahraničí Jana Lipavského. O jeho setrvání nebo odchodu z vlády spekulovalo mnoho odborníků, poté, co si Česká pirátská strana odhlasovala po odvolání Ivana Bartoše z postu ministra pro místní rozvoj z vlády odejít. Jedno je však nyní jisté: Lipavský zůstává členem vlády jako nestraník a nadále povede své ministerstvo zahraničních věcí.
Studia
39-letý politik se narodil v Praze. Vystudoval teritoriální studia na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. V rámci studií strávil rok na Univerzitě v Kentu ve Velké Británii.
Před politickou kariérou pracoval jako analytik a manažer v oblasti informačních technologií v bankovnictví v různých společnostech.
Politika
Jan Lipavský se v roce 2015 stal členem České strany pirátské. V roce 2017 byl zvolen poslancem v Praze ve volbách do Poslanecké sněmovny. Jako poslanec zastával pozici místopředsedy Zahraničního výboru, místopředsedy Výboru pro obranu, dále byl členem Podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategickou koncepci ČR a členem Podvýboru pro migraci a azylovou politiku. Také byl součástí stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství, uvádí o sobě politik.
V parlamentních volbách v roce 2021 se stal ministrem zahraničních věcí. Poté, co byl bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš premiérem navrhnut na odvolání z pozice ministra pro místní rozvoj a strana se rozhodla odejít z vládní koalice, Lipavský ohlásil svůj odchod ze strany. Piráty požádal i o vyškrtnutí ze seznamu registrovaných příznivců.
„Tímto žádám o ukončení svého členství v České pirátské straně, které jsem členem od podzimu 2015. Respektuji výsledky hlasování o odchodu z vládní koalice a dnes ponesu svoji demisi předsedovi vlády České republiky. Zároveň platí, že se neztotožňuji s odchodem Pirátů do opozice a již také nebudu zastírat, že se v některých ohledech delší dobu se stranou názorově rozcházím,“ napsal na pirátské fórum Lipavský.
Činnost, uznání a názory
Lipavský je autorem české podoby tzv. Magnitského zákona, který umožňuje uvalení sankcí vůči zahraničním společnostem a cizincům, kteří se dopustili závažných protiprávních jednání.
V roce 2022 převzal Magnitského cenu za přínos k ochraně lidských práv. V témže roce získal z rukou prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského Ukrajinský řád za zásluhy.
„Rusko se nás snaží zastrašit. Prezident Pavel v OSN dnes řekl, že váhání agresora akorát povzbuzuje. Chceme-li ochránit princip, že hranice se nemění silou, musíme podporovat Ukrajinu. Tak jednoduchá rovnice to je,“ uvedl Lipavský minulý týden na svém profilu X.
V roce 2023 se během své návštěvy Indie setkal se zástupci tibetské exilové vlády a v rozhovoru s místním médiem uvedl, že působení Číny v Indicko-pacifické oblasti je problematické.
„Bylo mi potěšením se během návštěvy Indie znovu setkat se zástupci Tibeťanů v exilu. Přátelství mezi Václavem Havlem a Jeho Svatostí dalajlámou žije dál,“ uvedl na svém profilu X šéf české diplomacie.
V minulosti kritizoval politiku Číny proti menšině Ujgurů žijících v provincii Sin-ťiang. Některé západní vlády a humanitární organizace hovoří o genocidě.
Ministr zahraničí pro Aktuálně.cz řekl, že přístup čínské vlády k Ujgurům je pro českou diplomacii důležité téma a Česko s ním zásadně nesouhlasí.
V roce 2020 během pandemie covidu Lipavský coby poslanec kritizoval postoj Číny k pandemii a požadoval, aby Čína uhradila České republice škody způsobené pandemií.
„Je skandální, že politikaření Komunistické strany Číny zvítězilo nad vědou, a aktivně tak přispělo ke světové pandemii. Proto je namístě se ptát – bude se Česká republika aktivně podílet na reformě WHO, tak aby byl eliminován vliv členů porušujících Mezinárodní zdravotnické předpisy? Pozastaví Česká republika v reakci na fatální selhání WHO své příspěvky? A jaká je vůbec jejich roční výše?
Čína o závažnosti problému měsíce lhala a zkreslovala či zamlčovala fakta. Zneužívala svého vlivu ve WHO a bránila tomu, aby se tyto klíčové informace o skutečném stavu věci dostaly jejím prostřednictvím ostatním členským státům zavčas. Čína na současné situaci nese značný podíl viny. Jaké kroky podnikne Česko ve vztahu k vymáhání náhrady škody po ČLR za škody způsobené epidemií COVID-19?“ napsal pro Forum 24.
Závěr
Česko patří na Západ jsou první slova, která si přečtete na Lipavského profilu X. A s tímto heslem také odjel minulý týden spolu s prezidentem Petrem Pavlem a českou delegací do sídla v OSN v New Yorku.
„Českým zájmům a bezpečnosti zůstávám věrný. Česko patří na Západ – a tato slova proměňujeme v činy: sankční zákon, úspěšné předsednictví EU, revize vztahů s Ruskem, podpora Ukrajiny, leadership v NATO …“ uvedl.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy