Pervitin na koloběžce. Bývalý hokejista Jakub Štraus opět skončil před soudem
Pro bývalého nadějného hokejistu z Havlíčkova Brodu Jakuba Štrause přestal být sport radostí už v jeho dvaceti letech. Do Ameriky odletěl jako profesionální hokejista v patnácti letech. Jenže tlak na výkon byl obrovský. Když se mu přestalo v hokeji dařit, začal pracovat v baru a chodit na diskotéky.
„Tam jsem se poprvé dostal k tvrdým drogám,“ popsal u Okresního soudu v Jihlavě dnes devětatřicetiletý Štraus, jak se stal závislý na pervitinu. Tenkrát se mu zhroutil celý svět. S hokejem byl dávno konec a první odsouzení za drogy přišlo v roce 2008.
Po propuštění z vězení čtrnáct let abstinoval, až do pocovidové doby. Tehdy před ním přítelkyně na oslavě narozenin rozbalila psaníčko s pervitinem. „Byl jsem lehce opilý a na chvilku přestal dávat pozor. Závislost byla zpátky,“ řekl soudu Štraus, který má v rejstříku trestů celkem sedm záznamů.
Opakovaně byl souzen za drogovou trestnou činnost. Trest dostal i za ohrožování pod vlivem návykové látky. Loni v únoru skončil ve vazbě a na konci roku 2024 se znovu ocitl na lavici obžalovaných. Obžaloba ho vinila z prodeje většího množství pervitinu. Tvrdou drogu mu podle obžaloby ze severních Čech vozil kuchař z Prahy, jednatřicetiletý Dušan Kučeraj. Štraus od něj postupně nakoupil nejméně tisíc gramů pervitinu za zhruba 200 tisíc korun. Část pervitinu si Štraus nechal pro vlastní potřebu, jinak ji dál prodával nejméně deseti uživatelům z Havlíčkobrodska a Jihlavska. Drogu rozvážel i na elektrokoloběžce, kterou mu policie, a následně i soud zabavil.
Kriminalistům se podařilo odhalit a dopadnout i samotného výrobce. Byl jím jednapadesátiletý Jaroslav Roflík z Loun. Pervitin pro Štrause vyráběl v rekreačním areálu Lubenec u Loun asi od podzimu 2023 do února následujícího roku. Celá trojice nakonec skončila v policejních poutech. Za výrobu a distribuci pervitinu hrozil aktérům trest od dvou do deseti let.
Rozchod s přítelkyní a Podané ruce
Štraus drogy prodával, aby si tím vydělal na svou závislost. Část peněz utratil a asi padesát tisíc mu zabavila policie. Štraus doufal, že u soudu dostane pouze peněžitý trest, přísnou podmínku a ambulantní protidrogovou léčbu. Bydlet by chtěl u své matky a pracovat u otce v restauraci jako kuchař. Soud přesvědčoval, že přerušil veškeré kontakty na drogové kumpány. Rozešel se i s přítelkyní, která podle něj odmítá přestat užívat pervitin. Spolupracuje s organizací Podané ruce a dodal, že je dobře, že je ve vazbě, protože přestal brát drogy.
Podle soudu má ale Štraus sklony k páchání drogové trestné činnosti. Přestože u hlavního líčení přiznal svou vinu, soud ho nakonec poslal do vězení na tři roky, nařídil propadnutí osmačtyřiceti tisíc korun a deseti dolarů. Kromě koloběžky pak soud rozhodl o propadnutí dalších věcí zabavených při domovní prohlídce.
Kurýr Kučeraj dostal maximální možnou podmínku (trest tři roky, zkušební doba pět let, pozn.aut.) a peněžitý trest 200 tisíc korun. Vařiče Roflíka poslal soud do vězení na šest let. Soud mu nechal ve prospěch státu propadnout necelý milion korun a 260 euro. Zabavit a zničit se pak mají věci na výrobu drog.
Rozsudek, který padl 17. prosince, není pravomocný. Roflík se odvolal proti trestu, státní zástupce se pak odvolal v neprospěch Kučeraje i Štrause.
„Pro oba jsem navrhoval nepodmíněné resty. Pro Kučeraje tři roky roky, pro Štrause čtyři,“ vysvětlil jihlavský okresní státní zástupce Kamil Špelda. Celou kauzou se tak bude ještě muset zabývat Krajský soud v Brně.
Tento článek jste si mohli přečíst díky vašemu předplatnému.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy